Intensywny weekend na III Krajowych Dniach Pola i młodzieżowy poniedziałek
Zakończyły się III Krajowe Dni Pola Poświętne 2022. Wydarzenie zorganizowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, przez weekend odwiedziło według szacunków służb porządkowych ponad 150 tys. osób. Wśród nich najwięcej rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich z całej Polski, producentów rolnych, firm działających na rzecz sektora rolnego. Sobotnie wydarzenie otworzyli: Anna Gembicka sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych oraz Sławomir Piotrowski – dyrektor MODR Warszawa. W niedzielnym wydarzeniu uczestniczył wicepremier Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który dokonał m.in. inauguracji platformy eDWIN.
W poniedziałek 13 czerwca premier Kowalczyk uczestniczył w „Dniu Młodego Rolnika” spotykając się z młodzieżą i studentami w Płońsku, uczestnicząc w lekcjach online w studiu i na Polu Doświadczalnym. Podczas paneli tematycznych w studiu online transmitowanych na kanale Youtube oraz portalu Facebook, doradcy MODR Warszawa dyskutowali z ekspertami m.in.: o opłacalności hodowli rodzimych ras zwierząt, metodach zwalczania agrofagów, ochronie pszczoły miodnej, opłacalności uprawy różnych roślin, przetwórstwie żywności, systemie AKIS, rolnictwie ekologicznym czy porejestrowym doświadczalnictwie odmianowym.
Oczywiście w centrum zainteresowania wszystkich zwiedzających było Pole Doświadczalne (1060 poletek). Tam odbywały się nieustannie przez trzy dni - pokazy, lekcje dla ponad 1000 studentów i uczniów klas rolniczych oraz wymiana poglądów na tematy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Warto wspomnieć, że Pola Doświadczalne należące do Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku istnieje od prawie 100 lat. Doradcy Ośrodka na Mazowszu w przyszłym roku świętować będą 100- lecie doradztwa rolniczego.
III Krajowe Dni Pola z hasłem #rolnictwo przyszłości stały się powodem do dyskusji o przyszłości młodych rolników, o problemach, które stoją przed sektorem rolnym: jak zapewnić w przyszłości zdrową żywność dla konsumentów, miejsca pracy i wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak reagować na rosnący popyt żywności? Jak przeciwdziałać groźnym skutkom zmiany klimatu i degradacji środowiska?
13 czerwca był na III Krajowych Dniach Pola „Dniem młodego rolnika”. To przecież od młodych rolników zależeć będzie przyszłość rolnictwa.
Naszą rolą – doradców jest pomoc młodym w wyborze drogi zawodowej, wskazywanie przykładów dobrego wykorzystania potencjału ziemi i zasobów naturalnych czy ekonomicznych przesłanek do pozostania na wsi i kultywowania tradycji rolniczej.
Tysiące osób, w tym całe rodziny, które znalazły na naszej imprezie odskocznię od codziennych spraw, zwiedzało kilkudziesiąt namiotów na terenie imprezy. Wśród nich m.in.: namiot Nauka polska a innowacje w rolnictwie z prezentacjami: roślin i ziarna, degustacjami chleba z pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej, produktów mięsnych, mlecznych, owocowo-warzywnych, fermentowanej żywności czy eksponatami chorób i szkodników roślin rolniczych. Wystawy zdjęć wykonanych skanerem skaningowym, polskiego jedwabnictwa czy roślin wyhodowanych in-vitro były wręcz oblegane.
W namiocie Rolnictwo ekologiczne i ochrona środowiska prezentowały się gospodarstwa jagodowo-warzywne, przetwórstwa czarnego bzu, chowu kóz, sadownicze czy zielarskie. W namiocie Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło była muzyka ludowa, degustacje potraw i pokazy: wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty: kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych.
Już dziś dziękujemy wszystkim Gościom, w tym patronom honorowym, generalnym, branżowym, medialnym oraz kolegom doradcom z wojewódzkich ODR-ów. Nasze kamery i aparaty zapamiętały wiele szczegółów tego spotkania rolników z naukowcami, doradcami, producentami. Towarzyszyły młodzieży podczas lekcji online w studiu i na Polu Doświadczalnym. Obiecujemy fotoreportaż. Na razie kilka migawek.