MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Konkurs AgroLiga 2022 etap wojewódzki - rozstrzygnięty

W czwartek 22 września w przepięknych okolicznościach przyrody i wspaniałym Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach, rozstrzygnęliśmy zmagania laureatów wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga 2022. Zgromadzonych powitał Sławomir Piotrowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - organizator gali. 

"W tej edycji nasza komisja konkursowa, oprócz Państwa dokonań biznesowych i gospodarczych, pochyliła się nad wartościami szczególnymi: nad pomocą i użytecznością firm i rolników dla społeczności lokalnych, dla rozwoju tych, jak mawiamy małych "Ojczyzn". Nad dzieleniem się z innymi, działaniem pro bono, nad kreatywnym i aktywnym braniem udziału we wszystkim, co dotyczy mieszkańców danego regionu" - powiedział m.in gospodarz spotkania. 

Marek Błaszczyk - dyrektor Domu Pracy Twórczej w Chlewiskach, przybliżył krótko historię tego miejsca, które już po śmierci Reymonta kupiła i rozbudowała żona noblisty Aurelia. 

Historię AgroLigi, jej miejsca w dziejach Polski, zwycięzców poszczególnych edycji opowiedział Wojciech Pysiak - przewodniczący Krajowej Kapituły Konkursowej i wiceprezydent Agrobiznesklubu.

Bohaterów spotkania rolników i przedsiębiorców uczestniczących w tegorocznej edycji, ich gospodarstwa, ich zmagania, konsekwencje w działaniu, upór, dążenie do innowacyjnych rozwiązań i kreatywność - poznaliśmy dzięki filmowi przygotowanemu podczas spotkań w gospodarstwach i firmach.  

Zanim przystąpiliśmy do rozdania nagród, galę uświetnili swoim występem kabaretowym aktorzy serialu Ranczo: Bogdan Kalus, Jacek Łapot, Sylwester Maciejewski i Dariusz Szweda czyli kabaret KAŁAMASZ. 

A potem były wzruszenia, emocje i oklaski. Na scenę wkraczali kolejni laureaci i odbierali nagrody od instytucji samorządowych, od firm i darczyńców. 

W kategorii ROLNICY - wicemistrzami województwa mazowieckiego zostali Magdalena i Paweł Cupriak prowadzący 3 ha plantację borówki w Starej Pułapinie oraz kwiatów w Ożarowie Mazowieckim. Przy tej okazji nagrodzona została Kinga Białobrzeska Kijek - doradca MODR Warszawa, współpracujący z gospodarzami. 

Nagrody dla wicemistrzów ufundowali: Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Powiat Grodzisk Mazowiecki, oraz Warszawski Zachodni, gmina Baranów, gmina Ożarów Mazowiecki.

Mistrzami województwa mazowieckiego zostało gospodarstwo prowadzone przez Janusza i Wandę Sosnowskich oraz synów Rafała i Szymona. Rafał odpowiedzialny jest za produkcję roślinną oraz bieżące naprawy sprzętu a Szymon zajmuje się produkcją zwierzęcą. Specjalizuje się ono w produkcji prosiąt na rynek krajowy. Obecnie stado liczy około 800 sztuk loch. Gospodarstwo zostało wytypowane przez Jarosława Grabowskiego dyrektora Oddziału Poświętne w Płońsku. Nagrody dla mistrzów przekazała gmina Opinogóra.

Wyróżnieni rolnicy biorący udział w konkursie to:

 • Wojciech Piotrowski z Węgrowa prowadzący gospodarstwo zajmujące się produkcją mleka. Obecnie w stadzie jest około 190 krów mlecznych o średniej wydajności 12.400 l . Nagrody dla gospodarstwa wręczyło Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Węgrowie oraz przedstawiciel Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka -Tomasz Kurzyna, zastępca dyrektora Regionu Oceny Centrum.

 • Andrzej Świątkowski prowadzący gospodarstwo zajmujące produkcją wikliny na cele wikliniarskie. Nagrody wręczyli przedstawiciele Starostwa Warszawskiego Zachodniego oraz Teresa Orowiecka w imieniu Mazowieckiej Izby Rolniczej.

 • Adam Uszyński prowadzący gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka (80 krów mlecznych o wydajności 10.100 l). Nagrody wręczył wicestarosta powiatu ostrowskiego, wójt gminy Boguty Pianki oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

 • Sylwester Olkowicz prowadzący gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka (50 krów mlecznych o wydajności 12.190 l) oraz opasów. Produkcja oparta jest na bazie własnych pasz. Nagrody dla rolnika ufundowała Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka a także gmina Zawidz.

 • Gospodarstwo Eweliny i Daniela Szymczaków z gminy Potworów produkujące paprykę w tunelach nieogrzewanych. Corocznie uprawiane jest ponad 80 tysięcy sztuk roślin papryki dające zbiór około 200 ton owoców. Nagrodę ufundowała gmina Potworów.

Drugą kategorią w konkursie Agroliga jest kategoria FIRMY.

Wicemistrzem zostało przedsiębiorstwo ROL- MAR Marcin Wólf z Lutocina. Zajmuje się ona produkcją maszyn rolniczych wykonywanych według własnych projektów technicznych a także wyposażaniem budynków inwentarskich. Doradcą współpracującym z firmą jest pan Adam Witkowski kierownik PZDR Żuromin. Nagrodę dla firmy ufundowała Mazowiecka Izba Rolnicza oraz wójt gminy Lutocin oraz starostwo powiatowe Żuromin.

Mistrzem w roku 2022 w tej kategorii została firma „Hochland Polska” sp. z o.o. z Węgrowa zgłoszona przez panią Bożenę Kisielińską kierownika PZDR w Węgrowie. Zatrudnia ona w swoim zakładzie mleczarskim w Węgrowie ponad 400 osób i współpracuje z rolnikami z najbliższych okolic. Działa ona na rzecz lokalnej społeczności poprzez udział i sponsoring m.in. „Biegu Niepodległości”, „Mazowieckiego  Święta Chleba i Sera, współpracę ze szkołami. Nagrodzona ona została przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta  w Węgrowie.

Wyróżnione zostały firmy:

 • ROL – BRAT ZAŁĘSCY specjalizująca się w sprzedaży ciągników, maszyn rolniczych i części zamiennych. Posiada szeroki asortyment sprzętów rolniczych dla każdego rodzaju gospodarstwa łącznie z jego finansowaniem oraz ubezpieczaniem. Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Makowie Mazowieckim oraz dyrektor Oddziału Ostrołęka MODR - Bogdan Bagiński.

 • STOWARZYSZENIE „WITAMINA DUCHA” zajmuje się tłoczeniem olei na zimno a uzyskane z ich sprzedaży dochody przeznacza na pomoc ludziom znajdującym się w ciężkiej sytuacji życiowej. Nagrody wręczył dyrektor Zbigniew Sobieraj  z Oddziału Terenowego KOWR, przedstawiciel starostwa powiatowego w Płocku. Odczytano także listy gratulacyjne od wójta gminy Brudzeń oraz księdza Jarosława Cichockiego.

 • POLSKA RÓŻA ERNEST MICHALSKI z o.o, firma zajmująca się produkcją naturalnych owoców i soków o znanych właściwościach prozdrowotnych. Nagrody przyznali powiat pruszkowski i wójt gminy Raszyn.

Kinga Białobrzeska Kijek

MODR Warszawa

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.