Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XXIV Mazowieckie Dni Rolnictwa za nami

Zakończyły się XXIV Mazowieckie Dni Rolnictwa zorganizowane przez płoński Oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Przez weekend odwiedziło nas ok. 100 tys. osób. Wśród nich najwięcej rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich z całej Polski, producentów rolnych oraz przedstawicieli firm działających na rzecz sektora rolnego. Zwiedzający mieli do dyspozycji 27 ha pola demonstracyjnego oraz 250 wystawców z różnym asortymentem. Nie zabrakło stanowisk doradczych i informacyjnych organizatorów oraz placówek naukowych, firm pracujących na rzecz sektora rolniczego, rzemieślników, artystów ludowych, producentów, wytwórców i Kół Gospodyń Wiejskich. 

Oficjalnego otwarcia wystawy dokonali gospodarze wydarzenia: Łukasz Lewandowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Agata Sosińska - Osiecka - dyrektor MODR Oddział Poświętne w Płońsku oraz Natalia Kraśniewska - komisarz wystawy.

Wśród Gości powitaliśmy Czesława Siekierskiego - ministra rolnictwa i rozwoju wsi,  Adama Nowaka - podsekretarza stanu w MRiRW, Roberta Sitnika - wicewojewodę mazowieckiego, Radosława Rybickiego - dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz przedstawicieli jednostek samorządowych.

***

W sezonie 2023/2024 na polu doświadczalnym, którym dysponuje MODR Oddział Poświętne w Płońsku, pracownicy Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa założyli doświadczenia i demonstracje na ok. 27 ha gruntów rolnych. Zwiedzający tegoroczne Mazowieckie Dni Rolnictwa obejrzeli kolekcje odmian aż 28 gatunków roślin uprawnych, poletka jęczmienia i pszenicy jarej i ozimej oraz kukurydzy założone w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, a także wzięli udział w demonstracjach technologii uprawy. Wielu z nich zaopatrzyło się w wydany przez nas, bezpłatny „Przewodnik po polu doświadczalnym”. Tam zawarliśmy informacje na temat prezentowanych odmian, technologii upraw czy charakterystyki odmian wybranych gatunków roślin rolniczych. Na polu zaprezentowane były też dawne odmiany zbóż czy ekspozycja nasion roślin uprawnych.

Przy poletkach doświadczalnych znajdowały się namioty firm współpracujących oraz doradców MODR Warszawa, którzy udzielali informacji o zastosowanych zabiegach i dotychczasowych efektach uprawy, ale też na temat pozyskiwania środków unijnych dla  gospodarstw.

Przez dwa dni MDR-ów organizowaliśmy warsztaty polowe. W sobotę dotyczyły one monitoringu agrofagów –a  pokaz poprowadził prof. IOR – PIB, dr hab. Paweł Krystian Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej IOR – PIB w Rzeszowie, wybitny ekspert w dziedzinach ochrony roślin i entomologii.

Niedzielne warsztaty pod znakiem Rolnictwa 4.0. prowadził dr inż. Jacek Skudlarski, pracownik Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z Wydziału Inżynierii Produkcji. Wykładowca omówił rozwiązania, które daje Rolnictwo 4.0 na przykładzie opryskiwacza Kverneland iXtrack T4. M.in.: precyzyjne dawkowanie oprysku, gromadzenie danych przez maszyny, możliwości zarządzania gospodarstwem z poziomu smartfona, tabletu czy laptopa.

Także na polu odbyły się pokazy pracy maszyn rolniczych – zbiór mechaniczny kamieni przy pomocy maszyny Husarya SCS100 firmy Usarya Polska, opryskiwacza Kverneland iXtrack T4 z ciągnikiem Kubota M7-173 i kosiarki elektryznej Raymo do pielęgnacji terenów zielonych i wykaszania nieużytków. Dużym zainteresowaniem rolników cieszył się również pokaz drona do oprysków ABZ Innovation L10 Pro.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy grę terenową ze skrzatem Poświętniaczkiem. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące roślin uprawnych i odnajdowały niezbędne pieczątki, które mogły wymienić na nagrody. Oprócz zabawy była więc także dawka edukacji.     

***

HIT TARGOWY

Nagroda „HIT TARGOWY” za prośrodowiskowe rozwiązania techniczne, zmniejszające nakłady pracy i podnoszące wydajność, przyznana została zdalnie sterowanej kosiarce elektrycznej RAYMO produkowanej przez RAYMO Czechy zgłoszonej przez firmę ALDO Leszek Długołęcki i Andrzej Długołęcki S.K.A z miejscowości Surowe.

Dziewięciu wystawców otrzymało puchary za innowacyjne rozwiązania i technologie wpierające prace w rolnictwie oraz przyznano jedno wyróżnienie.

***

NAJLEPSZY PRODUKT NATURALNY

Konkurs na „Najlepszy produkt naturalny” wyłonił następujące produkty:

 1. Wino Aksamitna Perła produkowane przez Winnicę Jaroch z Grzybowa.
 2. Olej rydzowy produkowany przez G.P.H.U Krzysztof Kowalski z miejscowości Winniki.
 3. Wino białe gronowe z własnej uprawy produkowane przez  Kamila Kamińskiego z Winnik.
 4. Baleron dworski produkowany przez firmę Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa.
 5. Sok pomidorowy produkowany przez Iwonę Kowalską z Winnik.

***

NAJCIEKAWSZE STOISKO

W tym konkursie oceniano aranżację stoisk. W kategorii „Wystawa” pierwsze miejsce przypadło Firmie Inalca Poland z branży przetwórstwa mięsa wołowego. W kategorii „Kiermasz” wyróżniono Ciechanowską Spółdzielnię Mleczarską.

***

DORADCA ROKU

Rozstrzygnięto V edycję konkursu „Doradca roku”, który promuje doradców rolniczych. Organizowany jest przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma dwa etapy: wojewódzki i krajowy. W województwie mazowieckim jego organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

I miejsce zajęła Katarzyna Zybert – doradczyni z działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa, koordynator Sekcji Produkcji Zwierzęcej i Budownictwa Inwentarskiego w Oddziale Siedlce. II miejsce zajął Kamil Munik - doradca z PZDR w Białobrzegach, a trzecie Damian Karwowski- doradca z PZDR w Płońsku.

***

KONKURSY DLA DZIECI

Wśród wielu konkursów dla najmłodszych nie zabrakło i tego plastycznego, organizowanego wspólnie z Fundacją „Miód i Malina” pn. „Mazowiecka Przyroda Kredką Malowana”. Wzięły w nim udział dzieci ze z oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych.

Wyniki konkursu:

Przedszkole i klasy „0”

 • Laura Gilewska – Przedszkole nr 2 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka w Płońsku
 • Karol Walczewski – Przedszkole nr 3 w Płońsku
 • Oliwia Zarako – Zarakowska – Przedszkole nr 2 im Przyjaciół Kubusia Puchatka w Płońsku

Klasy I- III

 • Michał Borowski – Szkoła Podstawowa w Zaborowie, klasa III
 • Zuzia Czarnecka – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku, klasa II
 • Iga Gostomska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku, klasa III

Klasy IV-VI

 • Filip Klękowicz –Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II, klasa VI
 • Julia Kornatowska – Szkoła Podstawowa w Zaborowie, klasa IV
 • Agata Przygódzka – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Walerego Jędrzejewicza w Płońsku, klasa VI

Klasy VII-VIII

 • Magdalena Leszczyńska – Szkoła Podstawowa w Zaborowie, klasa VIII
 • Anna Ordak – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Jońcu, klasa VII
 • Alicja Pietrzak - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II, klasa VII

***

BEZPIECZNE GOSPODARSTWO  ROLNE

Komisja konkursowa dokonała wizytacji 31 gospodarstw zgłoszonych do etapu regionalnego konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne i wyłoniła zwycięzców:

I miejsce – Małgorzata i Wiesław Golańscy z miejscowości Wróblewo,

II miejsce – Renata i Marek Falba z miejscowości Byszewo,

III miejsce – Elżbieta i Jarosław Drogosz z miejscowości Szymaki,

IV miejsce – Agata i Sławomir Budka z miejscowości Obręb,

V miejsce – Anna i Lech Gromelscy z miejscowości Toruniak,

Vi miejsce – Agnieszka i Krzysztof Grzybowscy z miejscowości Milewo Rączki.

Ponadto komisja przyznała jeszcze sześć wyróżnień.

***

NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO-SMAKI REGIONÓW

Na XXIII edycję tego konkursu przyjechali producenci żywności tradycyjnej z całego Mazowsza. Jak co roku finał regionalny na najlepszą potrawę i  najlepszy produkt żywnościowy został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Do kategorii Produkt wpłynęło 36 zgłoszeń. Natomiast w kategorii Potrawa zakwalifikowano 11 drużyn. Wszystkie dostarczone do oceny produkty i potrawy charakteryzowały się głęboką tradycją zakorzenioną w kulturze regionu. Ostatecznie komisja nagrodziła 11 produktów i przyznała 8 wyróżnień w poniższych kategoriach:

Produkt regionalny pochodzenia zwierzęcego – zwycięzcy:

 • słonina w przyprawach z Koła Gospodyń Wiejskich w Niemojkach, gmina Łosice, powiat łosicki;
 • baleron dworski z firmy Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski, gmina Karniewo, powiat makowski;
 • nadnarwiański okoń z Koła Gospodyń Wiejskich w Klaskach „Czerwone Korale”, gmina Pokrzywnica, powiat pułtuski;
 • miód wiosenny z mazowieckich łąk z nektarem rzepakowym i akacjowym od Pana Marcina Milewskiego z Pasieki „Miodomilowy Las";

Produkt regionalny pochodzenia zwierzęcego – wyróżnienia:

 • rolada z kurczaka z Koła Gospodyń Wiejskich w Czernicach Borowych, gmina Czernice Borowe, powiat przasnyski;
 • ser kozi podpuszczkowy świeży z dynią od Pana Radosława Górala, gmina Sochocin, powiat płoński;

Produkt regionalny pochodzenia roślinnego – zwycięzcy:

 • powidła śliwkowe z KGW w Ludwikowie, gmina Jedlińsk, powiat radomski;
 • kiszona sałata od Pani Anny Gogół, gmina Teresin, powiat sochaczewski;
 • wisząca babka z Koła Gospodyń Wiejskich w Humięcinie, gmina Grudusk, powiat ciechanowski;
 • pierniczki ze Świniarowa z Koła Gospodyń Wiejskich w Świniarowie, gmina Łosice, powiat łosicki;

Produkt regionalny pochodzenia roślinnego – wyróżnienia:

 • baba drożdżowa od Pani Anny Gogół, gmina Teresin, powiat sochaczewski;
 • pieczarki marynowane od Pani Bożeny Hawryluk, gmina Łosice, powiat łosicki;
 • ogórki kiszone od Pani Anny Goliszewskiej z Gospodarstwa Agroturystycznego „U Ani";

Napój regionalny – zwycięzcy:

 • jałowcowiak nadbużański z Koła Gospodyń Wiejskich w Ruskowie „Ruskowianki”, gmina Platerów, powiat łosicki;
 • cydr Miętowy jabłecznik od Pana Daniela Siemiątkowskiego, gmina Pniewy; powiat grójecki;

Napój regionalny – wyróżnienia:

 • śliwowica Goździczanek z Koła Gospodyń Wiejskich „Goździczanki" w Goździku, gmina Górzno, powiat garwoliński;
 • nalewka Szeptuchy z kwiatów czarnego bzu z firmy Rafała Dzilińskiego Nalewkarnia Longinus, gmina Ciechanów, powiat ciechanowski;
 • sok pomidorowy od Pani Iwony Kowalskiej, gmina Nasielsk, powiat nowodworski;

Inny produkt regionalny – zwycięzcy:

 • olej rydzowy od Pana Krzysztofa Kowalskiego, gmina Nasielsk, powiat nowodworski.

W kategorii gastronomia zwyciężyła firma „Starowiejska" Tomasz Ptasiewicz, która przygotowała ciasto Starowiejska Brzoza oraz pierogi Starowiejskie z mięsem.

II miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie, za pyzy w rosole oraz roladę ziemniaczaną.

III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Goździczanki" w Goździku, za zupiec z kulkami mięsnymi oraz babkę gołąbkową.

Wyróżnienie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Niemojkach za krupnik oraz pierogi niemojskie.

Dodatkowo Komisja Konkursowa nominowała do nagrody „Perła 2024”:

 • w kategorii produktowej: ozory wołowe w galarecie, schab dojrzewający ze świni złotnickiej, miód nektarowo-spadziowy, podpiwek po kurpiowsku, kiszone ogórki niepasteryzowane;
 • w kategorii gastronomia: ciasto Starowiejska Brzoza oraz pierogi Starowiejskie z mięsem.

BITWA REGIONÓW

Konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich – Bitwa Regionów – etap wojewódzki  przeprowadzany był dla dwóch powiatów: ciechanowskiego i płońskiego, w którym rywalizowało 12 Kół Gospodyń Wiejskich.

I miejsce KGW „Sarbiewianki” -   Sarbiewskie "eskalopki" na zielonym groszku z kluskami lanymi i puree z marynowanej dyni.

II miejsce KGW w Radomce „Radomianki” - Zupa grzybowa z pulpecikami mięsno- jaglanymi.

III miejsce KGW „Ciecierzanki” - Kurczak po staropolsku.

Wyróżnienia:

KGW Sielskie Baboszewo - sielski królik duszony w sosie serowo-śmietanowym z zielonym pieprzem, bukietem surówek i zapiekanymi ziemniaczkami.

KGW  "Aktywne babki" w Gołyminie-Ośrodku - Boudin à la Richelieu – gołymiński przysmak Napoleona Bonaparte.

***

XXIV Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone były z XVI Mazowiecką Wystawą Klaczy Hodowlanych. Podczas  Wystawy Klaczy odbyły się również Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Memoriał Jerzego Borowskiego. Pokazy koni przygotowane zostały przez Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie i przyciągnęły setki odwiedzających wraz z rodzinami.  Dodatkową atrakcją był pokaz w przeciąganiu liny.

Na Wystawie Klaczy Hodowlanych, która jest miejscem promocji dorobku hodowlanego, oceniano klacze. Zwierzęta wystawiło 33. hodowców. Komisje sędziowskie uhonorowały tytułami czempionów i wice czempionów w poszczególnych kategoriach konkursowych najlepsze sztuki.

Wystawa klaczy zgromadziła konie ras szlachetnych, zimnokrwistych, śląskich oraz huculskich.

Największe uznanie i tytuł czempionki wystawy zdobyła BIZA SA klacz rasy zimnokrwistej z hodowli Dominika Rutkowskiego z Lisewa w powiecie płońskim.

Uwagę zwiedzających jak zwykle przyciągnęły bardzo widowiskowe Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami. Sędziowie oceniali przygotowanie koni do wystawy, odpowiednią pielęgnację, wyczesanie oraz perfekcyjne wyszkolenie koni zaprzęgowych. Nagrodzono najlepiej przygotowane i najpiękniejsze zaprzęgi.

Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg w kategorii single otrzymali Dawid Kolasa i Weronika Kolasa

Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg w kategorii konie duże otrzymał Sławomir Czubakowski

Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg w kategorii zaprzęgi parokonne otrzymał Rafał Parzyński i Iwona Paszyńska

Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg w kategorii zaprzęgi czterokonne otrzymał Sławomir Karpiński

Wystawie patronowali:

Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi

Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego

Mariusz Frankowski - wojewoda mazowiecki

Andrzej Pietrasik -burmistrz Płońska

Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie wszystkim firmom działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, instytutom, szkołom wyższych oraz związkom hodowlanym,  które przyczyniły się do sprawnej organizacji i przebiegu  naszej imprezy.

Nasze kamery i aparaty czujnie śledziły dwa dni Mazowieckich Dni Rolnictwa. Zapraszamy na naszą stronę i social media do obejrzenia fotorelacji oraz filmów.

www.modr.mazowsze.pl

https://www.facebook.com/modrwarszawa i

https://www.youtube.com/channel/UCX8QhvrRZEmhT8yBDac845Q/featured

Do zobaczenia za rok na jubileuszowych XXV Mazowieckich Dniach Rolnictwa 2025!

Tekst:

Natalia Kraśniewska – MODR Oddział Poświętne
Monika Górzyńska - MODR Oddział Poświętne
Edyta Łukomska - MODR Oddział Poświętne

Zdjęcia: Portal ciechnowinaczej, Bożena Chądzyńska, Szymon Wolder, Paula Kurenda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.