Najbardziej lubimy to, co już znamy, ale…
Z radością informujemy Państwa, że wydana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego książka „100 przepisów na 100- lecie doradztwa rolniczego na Mazowszu” zajęła II miejsce w 32. edycji ogólnopolskiego konkursu na „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego”. Wręczenie nagrody odbyło się podczas Krajowych Dni Pola w Podkarpackim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.
Nasza publikacja została nagrodzona w kategorii ,,Najlepsza publikacja tematyczna”, ex aequo z publikacją Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu. Pomysłodawczynią oraz redaktorką ,,100 przepisów…” jest Monika Mikołajczuk.
Skąd pomysł na to wydawnictwo, będące nie tylko zbiorem regionalnych przepisów kulinarnych, ale również cytatów z literatury polskiej.
- Sama jestem smakoszem i lubię gotować nie tylko tradycyjne dania, których nauczyłam się od mojej mamy czy babci, ale też lubię eksperymenty w kuchni - przyznaje Monika Mikołajczuk.
- Publikacja ta, w pięknej graficznej oprawie Macieja Tołwińskiego, jest taką kulinarną fuzją smaków dawnych i nowych, przenikających się regionalnie i kulturowo. Wzbogaciłam ją o cytaty z literatury polskiej, która aż kipi od barwnych opisów biesiadowania, a zapachy z kuchni naszych przodków – mam nadzieję, że niosą się po kartach tej książki… – dodaje.
A dr Justyna Laskowska-Otwinowska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która napisała wstęp do tej publikacji, tak oto ją rekomenduje: ,,książka zawiera 100 wybranych przepisów z Mazowsza, pozyskanych w Kołach Gospodyń Wiejskich tego województwa. Pośród nich znajdujemy odniesienia do potraw tradycyjnych, na przykład „Pomarańczowe kluski” z marchewką i kurdybankiem, jak też do modyfikowanych, na przykład ciasteczka „Lnianki” z dodatkiem tłuszczu kokosowego. Nawet tradycyjne sposoby konserwacji żywności znajdują w niej swe odzwierciedlenie – w jednym z przepisów mowa jest bowiem o suszeniu mięsa. Jednocześnie książka odzwierciedla współczesne trendy kulinarne, na przykład podając przepis na domowe pieczywo. Możemy więc znaleźć w niej przepisy z różnych epok wiejskiej kuchni: czekoladowy blok – wynalazek okresu PRL, zaś obok sernik słodzony erytrytolem – popularnym dziś słodziwem oraz białą czekoladą. Książka daje nam bowiem historyczny przegląd kuchni wiejskiej z różnych etapów jej ewolucji, zaczynając od potraw bardzo tradycyjnych po całkiem współczesne, które rozpoznajemy, na przykład, po zastosowaniu dopiero współcześnie dostępnych produktów, w tym przypraw, jak chociażby kurkumy, którą znajdujemy w „Babce pomarańczowej” z Niemojek lub serka mascarpone w „Cieście szpinakowym” z Ogonów koło Ostrołęki”.
Czy dodawanie współcześnie stosowanych składników do potraw tradycyjnych nie jest jednak w pewnym sensie profanacją dawnych, sprawdzonych receptur?
- Stosowanie nowych składników w kuchni wiejskiej nie jest niczym dziwnym, odpowiada bowiem ambicjom kulinarnym współczesnych kobiet, niezależnie gdzie mieszkają. Praktyka ta wskazuje na potrzebę innowacji i chęci eksploracji nowych smaków. Zachowanie potraw tradycyjnych wynika zaś często z potrzeby zadowolenia gustów smakowych domowników – wszak, jak mówi powiedzenie: najbardziej lubimy to, co już znamy. Obie te tendencje są widoczne w działalności kulinarnej mazowieckich KGW, dającej nam szansę zapoznania się z szerokim wachlarzem smaków, co jest szczególnie ważne nie tylko w kontekście dziedzictwa kulinarnego, ale i przyszłości domowej kuchni w Polsce – wyjaśnia pani etnograf.
Dlatego też szczególne słowa podziękowania należą się paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które dzieląc się swoimi przepisami – niejednokrotnie będącymi rodzinnymi skarbami, przekazanymi przez babcie, mamy, ciocie i nagradzanymi w konkursach kulinarnych – uchyliły nam rąbka tajemnicy i poniekąd wpuściły do swoich kuchni.
- Bardzo dziękuję paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, które podzieliły się swoimi przepisami, w wielu przypadkach przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Są wśród nich potrawy nagradzane na wielu kulinarnych konkursach, podbijające serca i podniebienia wytrawnych kucharzy.
Praca nad tą publikacją była dla mnie czystą przyjemnością i zmysłową rozkoszą, bo pisać o jedzeniu to po części delektować się nim, zanim samemu nie stworzy się dania doskonałego.
Mam nadzieję, że wielu Czytelników dołączy zawarte w książce „100 przepisów na 100- lecie doradztwa rolniczego na Mazowszu” receptury do ulubionych, a wątpiący w swoje kulinarne talenty znajdą w niej zachętę i natchnienie, by rozpocząć przygodę z gotowaniem, bo – jak mawiał Stanisław Jerzy Lec – „W walce między sercem a mózgiem zwycięża w końcu żołądek” – mówi Monika Mikołajczuk.
Naszą publikację możecie Państwo pobrać ze strony MODR Warszawa.
modr.mazowsze.pl/images/ksiazki/100-potraw.pdf .
Zachęcamy do lektury.
opr. Aneta Abramowicz-Oleszczuk