„Razem możemy więcej – nowy wymiar wsparcia dla grup producentów rolnych i organizacji” – szkolenie
W ramach operacji „Razem możemy więcej – nowy wymiar wsparcia dla grup producentów rolnych i organizacji”, 3 października 2024 r. w Chodowie, odbyło się szkolenie na temat „Razem możemy więcej – nowy wymiar wsparcia dla grup producentów rolnych i organizacji”. Wzięło w nim udział 50 rolników – producentów trzody chlewnej, producentów mleka, wołowiny oraz producentów grzybów, którzy już są zorganizowani w strukturach grupowego działania lub planują się zorganizować w organizację.
Cel operacji to:
- budowanie świadomości producentów rolnych, w zakresie produkcji zdrowej żywności "od pola do stołu", w strukturach grupowego działania oraz promowanie dobrych przykładów grupowego działania, w oparciu o współpracę z ośrodkami doradczymi i jednostkami naukowymi,
- inicjowanie współpracy pomiędzy producentami rolnymi, przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki i doradztwa, dotyczącej możliwości podejmowania wspólnych inicjatyw w zakresie działania organizacji i grupy producentów rolnych, w ramach WPR 2023-2027.
Szkolenie składało się z dwóch części z wykładów i wizyty studyjnej w Spółdzielni „Pieczarka Siedlecka”.
W programie szkolenia odbyły się wykłady mgr Agnieszki Leszczyńskiej i mgr Marty Dziubiak: Departament Rynków Rolnych - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- współpraca, grupowe działanie – ograniczenia, problemy,
- podstawy prawne i formy współpracy rolników w Polsce,
- pomoc finansowa dla zorganizowanych rolników w ramach interwencji I.13.2 w nowej perspektywie WPR na lata 2023-2027,
- inne możliwości uzyskania wsparcia przez zorganizowanych rolników,
Podstawową ideą powstawania grup producentów rolnych jest wspólne działanie, dzięki któremu można sprostać wyzwaniom konkurencji gospodarki rynkowej. Dzięki właściwemu zorganizowaniu się i dostosowaniu produkcji do wymagań odbiorcy pod względem jakości, ilości i asortymentu z jednoczesnym stosowaniem zasad ochrony środowiska, na wszystkich etapach produkcji, przechowywania i dystrybucji produktów rolnych, rolnicy zyskują możliwość zapewnienia sobie silniejszej pozycji na rynku, a także wyższych i stabilniejszych dochodów. Należy pamiętać, że grupa producentów rolnych, to model biznesowy rozumiany jako forma przedsiębiorczości oparta na współpracy producentów, w podstawowych obszarach rolniczej działalności - zaopatrzenia w środki produkcji, produkcji, marketingu i wspólnego użytkowania maszyn.
Grupy producentów rolnych działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 88, poz. 983 z późn. zm.). Grupy producentów rolnych, powołane są w celu dostosowania produkcji rolnej do warunków rynkowych, poprawy efektywności gospodarowania, planowania produkcji ze szczególnym uwzględnieniem jej ilości i jakości, koncentracji podaży oraz organizowania sprzedaży produktów rolnych, a także ochrony środowiska naturalnego.
Cele organizacji i współpracy producentów zrzeszających się w grupy producenckie są gospodarcze oraz społeczne.
Celem gospodarczym takiego działania jest zwiększenie zysków członków grupy. Działanie w ramach grupy daje im bowiem wymierne korzyści, których przejawami mogą być m.in. uzyskiwanie wyższych przychodów, pozyskiwanie rynków zbytu, umożliwiających uzyskiwanie wyższej ceny lub lepszych warunków sprzedaży, poprawa jakości sprzedawanych produktów, ograniczenie kosztów produkcji. Cel społeczny wynika z aktywności członków grup w swoich lokalnych społecznościach.
Grupy producentów rolnych i organizację mogą korzystać z pomocy finansowej, wsparcie przyznaje się raz na okres 5 lat.
Wysokość pomocy wynosi odpowiednio:
1) po pierwszym roku prowadzenia działalności - 10%,
2) po drugim roku prowadzenia działalności - 9,5%,
3) po trzecim roku prowadzenia działalności - 9%,
4) po czwartym roku prowadzenia działalności - 8,5%,
5) po piątym roku prowadzenia działalności - 8%.
I nie więcej niż:
100 000 Euro/rok – w przypadku organizacji producentów;
60 000 Euro/rok – w przypadku grup producentów rolnych (lecz nie więcej niż 6 tys. euro w przeliczeniu na jednego członka GPR).
W drugiej części szkolenia, odbyła się wizyta studyjna w Grupie Spółdzielnia „Pieczarka Siedlecka” w Krześlinie. Tutaj uczestnicy szkolenia, pod okiem Jarosława Trzcińskiego - prezesa spółdzielni, poznali historię założenia grupy oraz jej funkcjonowanie.
„Pieczarka Siedlecka” jako spółdzielnia istnieje od 2007 roku. Zajmuje się również skupem i sprzedażą grzybów. Pieczarki z grupy, trafiają na rynek krajowy, europejski, do sieci marketów, do przetwórstwa oraz do firm z branży gastronomicznej. Polskie pieczarki cenione są za bogaty smak i aromat między innymi przez klientów z Francji, Holandii, Belgii, Grecji i Włoch. Spółdzielnia "Pieczarka Siedlecka", jest jednym z największych producentów grzybów w naszym regionie. Obecnie liczy 21 członków.
Uczestnicy szkolenia zapoznani z historią założenia grupy, poznali cały ciąg organizacji prac od momentu przywozu pieczarki przez członków grupy, przyjęcia, schłodzenia w komorach chłodniczych, ważenia, pakowania i przygotowania towaru do transportu pod odpowiednie zamówienie.
To działanie stworzyło nowe możliwości i nowe spojrzenie na zasady grupowego działania, a pogadanka z zarządem grupy i zetknięcie się z żywą strukturą grupowego działania, pozwoli przełamać dotychczasowe bariery, które będą miały wpływ na powstanie nowych grup i rozwój rolnictwa mazowieckiego poprzez: wymianę doświadczeń i podejmowanie wspólnych inicjatyw wdrażających innowacyjne rozwiązania.
Operacja „Razem możemy więcej – nowy wymiar wsparcia dla grup producentów rolnych i organizacji” realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Bożena Głuchowska
MODR Oddział Siedlce