Praktyczne warsztaty z zakresu przetwórstwa mięsa
W dniach 19-21 listopada odbyły się warsztaty z zakresu przetwórstwa mięsa, które realizowano w ramach operacji pn. „Zespól tematyczny ds. wieprzowiny”.
Wędliniarskie sekrety uczestnicy poznali dzięki ekspertowi – Adamowi Pulkowskiemu. Zbudowanie świadomości każdego procesu i samodzielna praca pod okiem eksperta, zaowocowały wytworzeniem zdrowych i smacznych domowych wędlin wędzonych i konserw. Wiemy, że rzemieślnicze wyrabianie wędlin w domu jest proste i przynosi ogromną satysfakcję. Co ważne: otrzymana wiedza i autorskie receptury gwarantują powtarzalność efektów.
Zajęcia teoretyczne obejmowały zagadnienia:
- Przygotowanie surowców do peklowania – oczyszczanie.
- Peklowanie surowców na wędzonki - z przyprawami czy bez?
- Sznurowanie surowców na wędzonki.
- Ociekanie i osuszanie.
- Przygotowanie wędzarni do wędzenia.
- Wędzenie zimne i gorące z użyciem wędzarni opalanej drewnem i elektrycznej.
- Obróbka termiczna wędzonek: parzenie, podpiekanie, studzenie.
- Peklowanie i solenie surowców na konserwy.
- Przyprawianie surowców na konserwy.
- Pasteryzacja i tyndalizacja.
- Peklowanie, obróbka termiczna i wędzenie udek kurczaka.
Uczestnicy samodzielnie wykonali:
- kiełbasę śląską w jelicie cienkim wieprzowym,
- kiełbasę jałowcową w jelicie cienkim wołowym “wiankowym”,
- kiełbasę słoikową peklowaną (tyndalizowaną),
- kiełbasę szynkowa drobiowa w osłonce sztucznej poliamidowej (parzoną),
- boczek wędzony parzony (peklowany, wędzony, parzony w wodzie),
- polędwica lubuska “a’la łososiowa” (peklowana, wędzona, półsurowa),
- polędwica sopocka (peklowana, wędzona, parzona w wodzie).
Aby wykorzystać potencjał produkcyjny swoich gospodarstw warto przetwarzać swoje surowce i wprowadzać je na rynek w krótkich łańcuchach dostaw. Szczególnie z uwagi na coraz większe zainteresowanie konsumentów lokalną żywnością i możliwością pozyskania jej bezpośrednio od producenta.
Celem operacji jest inicjowanie wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacja bieżących problemów oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk w zakresie produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych zachowując tradycję polskiego rolnictwa i walory smakowe mięsa wieprzowego.
Utworzenie Zespołu Tematycznego ds. wieprzowiny umożliwi stworzenie platformy podnoszenia poziomu wiedzy, wymiany doświadczeń, bezpośredniej rozmowy, współpracę podmiotów zainteresowanych innowacjami w produkcji mięsa wieprzowego. Operacja poprzez wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przyczyni się do realizacji działań na rzecz tworzenia sieci kontaktów w województwie mazowieckim, a tym samym będzie okazją do budowania, na bazie tych kontaktów, grup operacyjnych działających na rzecz innowacyjnego chowu i hodowli trzody chlewnej oraz przetwórstwa mięsa wieprzowego.
Operacja „Zespól tematyczny ds. wieprzowiny” realizowana jest w ramach Planu Operacyjnego na lata 2024-2025 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Magdalena Kowalewska