Projekt Agrobank
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego włączył się w realizację projektu pt. AGROBANK. Polega on na opracowaniu, wdrożeniu i upowszechnieniu bioinformatycznego systemu zarządzania narodowymi zasobami genowymi roślin użytkowych. System ten stanowi wsparcie dla Zielonego Ładu w Polsce.
Faza badawcza projektu rozpoczęła się 1 grudnia 2018 roku. Obejmowała badania dotyczące roślin użytkowych, mających istotne znaczenie dla polskiego rolnictwa, szczególnie w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Uwzględniono charakterystykę i ocenę zasobów genowych, warunki przyrodnicze i kwestie ekonomiczne.
Faza wdrożeniowa zakłada m.in. zbieranie informacji na temat funkcjonujących dobrych praktyk oraz kampanie społeczne i wydarzenia propagujące rozwiązania wynikające z projektu.
W ramach projektu, na polu doświadczalnym w MODR Oddział Poświętne, pracownicy Działu Technologii Produkcji Rolniczej 9 kwietnia br. wysiali ręcznie 33 stare odmiany roślin użytkowych – pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Wytyczone zostały małe poletka demonstracyjne o powierzchni 1m x 3,2 m. Na każdym znalazły się 4 rzędy roślin posiane w rozstawie 25 cm. Nasiona umieszczono co 4 cm dla pszenicy oraz co 4,5 cm dla jęczmienia. Zabiegi pielęgnacyjne obejmowały m.in. kilkukrotne ręczne odchwaszczanie, a obserwacje polegały przede wszystkim na monitorowaniu chorób, szkodników, czy wylegania roślin. Rolnicy, doradcy rolniczy, uczniowie szkół rolniczych i wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z procesem wegetacyjnym dawnych odmian - lokalnych i regionalnych. Wysiane 33 odmiany pszenicy jarej i jęczmienia na poletkach doświadczalnych stanowią nasze dobro narodowe. Zachowanie bioróżnorodności odmianowej ma szczególne znaczenie w kontekście przeciwdziałania i łagodzenia skutków globalnego ocieplenia klimatu.
Projekt AGROBANK. prowadzi konsorcjum złożone z czterech instytucji: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, Fundacja Kaleckiego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, które jest liderem konsorcjum. MODR uczestniczy również w kampanii społecznej promującej projekt.
Wdrożenie systemu zarządzania zasobami genetycznymi roślin powinno przyczynić się do usprawnienia transferu wiedzy naukowej do praktyki rolniczej, wzrostu innowacyjności i konkurencyjności rodzimego rolnictwa, wzmocnienia kapitału społecznego, rozwoju nowoczesnego sektora rolno-spożywczego i poprawy warunków ekonomiczno-społecznych obszarów wiejskich w Polsce.
Tekst: Szymon Wolder
MODR Oddział Poświętne