O wodzie na poważnie
16 września br. odbyło się drugie spotkanie w ramach operacji „Wsparcie dla tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody” w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Dr hab. Andrzej Mikulski z Uniwersytetu Warszawskiego, podjął w swoim wykładzie temat prognozy klimatycznej na lata 2039 do 2099. Szczegółowo omówił temat „Krążenie wody w krajobrazie – jak zminimalizować zjawisko suszy”. Według wielu klimatologów w przyszłości w Polsce będzie występowała pora wilgotna i pora sucha, jak obecnie ma to miejsce w krajach subtropikalnych. Duże opady deszczu w zimie i małe opady w lecie będą znamienne w skutkach dla Polskiego rolnictwa.
Według dr Mikulskiego zimowe opady mają niewielkie szanse na zatrzymanie wody w krajobrazie, ponieważ spływa bezproduktywnie do morza. Korzystnym zjawiskiem jest topniejący wiosną śnieg.
Obecnie niezbędne jest retencjonowanie wody, któremu sprzyjają wielogatunkowe obszary leśne, torfowiska i mokradła. Na obszarach rolniczych wskazaniem są oczka wodne z zadrzewieniami, jazy, zastawki na rowach melioracyjnych. Korzystnym zjawiskiem jest utrzymywanie materii organicznej w glebie, która sprzyja zatrzymaniu wody w glebie.
Piotr Ładno z Wód polskich podczas wykładu omówił procedury wydawania pozwoleń i zgłoszeń wodnoprawnych. Zaprezentował praktyczne zastosowanie przepisów prawnych „Prawo wodne”, oraz procedury wdrażania i egzekwowania tych oto przepisów, wraz z sankcjami i postępowaniem karnym. W trakcie dyskusji podsumowującej spotkanie, padły pomysły i sugestie uczestników szkolenia dotyczące efektywniejszego zatrzymania wody z uwzględnieniem, potrzeb i możliwości polskich gospodarstw. Zaproponowano wprowadzenie dopłat retencyjnych, które byłyby rekompensatą utraconych dochodów z rolnictwa.
__F O T O R E L A C J A__
-
Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa otwiera II spotkanie dotyczące tworzenia Lokalnych Partnerstw do spraw Wody (LPW) – czyli sieci efektywnej współpracy pomiędzy kluczowymi partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich na poziomie lokalnym.
-
Józef Romańczuk dyrektor MODR Oddział Siedlce wita gości.
-
Dr hab. Andrzej Mikulski z Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i prezentacja pt. „Krążenie wody w krajobrazie – jak zminimalizować zjawisko suszy”.
-
Piotr Ładno z Wód Polskich.
-
Uczestnicy II spotkania LPW.
-
Dyskusja uczestników.
Tekst:
Joanna Jerzykowska
MODR Oddział Siedlce
Zdjęcia:
Justyna Niedziałek
Kamil Kryński
MODR Oddział Siedlce