Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Warto prowadzić gospodarstwo ekologiczne

Rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji rolnej mającym korzenie w rolnictwie tradycyjnym. Opiera się na wykorzystaniu naturalnych procesów zachodzących w gospodarstwie rolnym i w dużym stopniu polega na wiedzy wywodzącej się z tradycji rolniczej.

W rolnictwie ekologicznym stosuje się praktyki uprawy rolnej przyczyniające się do utrzymania lub zwiększenia materii organicznej w glebie i zapobiegania jej erozji.
W produkcji ekologicznej wyklucza się stosowanie chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, koncentratów, hormonów wzrostu, organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) i pasz przemysłowych. Niedozwolone jest też stosowanie pestycydów w uprawach ekologicznych. Nie należy jednak rozumieć, że w tym systemie gospodarowania nie nawozi się wcale pól i nie chroni roślin przed szkodnikami i chorobami. Można stosować - ale tylko preparaty i nawozy dopuszczone przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu i Instytut Nawożenia i Uprawy Roślin w Puławach. Również materiał siewny i nasadzeniowy powinien być ekologiczny - w razie jego braku można jednak zakupić konwencjonalny materiał, po pozytywnym zaopiniowaniu przez jednostkę certyfikującą za zgodą Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
W rolnictwie ekologicznym częściej niż w konwencjonalnym wykorzystuje się agrotechniczne metody walki z chwastami, chorobami i szkodnikami oraz preparaty biologiczne i wyciągi roślinne. Podstawą nawożenia w produkcji roślinnej są nawozy organiczne takie jak kompost, obornik, gnojowica i nawozy zielone wyprodukowane w gospodarstwie ekologicznym. Chów zwierząt oparty jest na paszach ekologicznych i polega na zapewnieniu im odpowiedniej powierzchni w pomieszczeniach gospodarskich oraz dostępu do wybiegów i chowu pastwiskowego.
***
Niejeden właściciel prowadzący nieintensywną produkcję rolną może zastanowić się nad prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego. Do podjęcia takiej decyzji zachęcają dodatkowe dopłaty, jak również możliwość zbytu produktów ekologicznych za wyższą cenę, chociaż nie jest z tym tak łatwo jak można byłoby oczekiwać. Sprzedaż ekologicznych produktów ze znakiem „Rolnictwo ekologiczne” zaczyna bowiem dopiero się formować dzięki konsumentom kupującym taką żywność. W ostatnich latach zaczęło jednak rozwijać się przetwórstwo produkcji ekologicznej. Największym problemem dla przetwórców ekologicznych jest jednak poważny brak jednolitych partii surowców ekologicznych. Warto, aby mazowieccy rolnicy dostrzegli swoją szansę i rozważyli możliwość gospodarowania metodami ekologicznymi. Dodajmy, że całość systemu rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego podlega kontroli i nadzorowi począwszy od rolnika, poprzez przetwórcę, do handlowca.
***
Rolnicy zainteresowani rozpoczęciem działalności ekologicznej, powinni najpierw zrobić kilka ważnych kroków:
  1. Zapoznać się z zasadami rolnictwa ekologicznego i przepisami prawnymi, które obowiązują rolników ekologicznych.
  2. Zgłosić podjęcie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego do jednej wybranej jednostki certyfikującej. Ich lista dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa www.minrol.gov.pl - zakładka „Rolnictwo ekologiczne”
  3. Zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji u doradcy rolnego, który podpowie im w jaki sposób można skorzystać z dodatkowych płatności w ramach programu rolnośrodowiskowego. Takie informacje można uzyskać w MODR. Doradca opracuje razem z rolnikiem plan działalności rolnośrodowiskowej. Na podstawie takiego planu sporządzony zostanie wniosek o płatność, który należy złożyć w Biurze Powiatowym ARiMR w terminie od 15 marca do 17 maja.

Po zgłoszeniu działalności w jednostce certyfikującej zaczyna się (najczęściej dwuletni) okres przestawiania gospodarstwa na produkcję ekologiczną. W tym czasie gospodarstwo to podlega - co najmniej raz w roku (w terminie wcześniej uzgodnionym) - kontroli przestrzegania zasad rolnictwa ekologicznego. Następnie gospodarstwo otrzymuje certyfikat na wytwarzane w nim produkty oraz możliwość stosowania logo „Produkcja ekologiczna”. W lutym tego roku rozstrzygnięto konkurs na nowe logo dla rolnictwa ekologicznego.

***
Dopłaty w programie rolnośrodowiskowym – dla pakietu rolnictwo ekologiczne
Uprawy rolnicze (okres przestawiania) - 840 PLN/ha w 1 i 2 roku, 790 PLN/ha w kolejnych latach,
  1. Uprawy rolnicze ( z certyfikatem) - 790 PLN/ha,
  2. Trwałe użytki zielone (okres przestawiania) - 330 PLN/ha w 1 i 2 roku, 260 PLN/ha w kolejnych latach,
  3. Trwałe użytki zielone ( z certyfikatem) - 260 PLN/ha,
  4. Uprawy warzywne (okres przestawiania) - 1550 PLN/ha w 1 i 2 roku, 1300 PLN/ha w kolejnych latach,
  5. Uprawy warzywne ( z certyfikatem) - 1300 PLN/ha,
  6. Uprawy zielarskie (okres przestawiania) - 1150 PLN/ha w 1 i 2 roku, 1050 PLN/ha w kolejnych latach,
  7. Uprawy zielarskie ( z certyfikatem) - 1050 PLN/ha,
  8. Uprawy sadownicze i jagodowe (okres przestawiania) - 1800 PLN/ha w 1 i 2 roku, 1540 PLN/ha w kolejnych latach,

10.  Uprawy sadownicze i jagodowe ( z certyfikatem) - 1540 PLN/ha,

11.  Uprawy sadownicze i jagodowe pozostałe (okres przestawiania) - 800 PLN/ha w 1 i 2 roku, 650 PLN/ha w kolejnych latach,
12.  Uprawy sadownicze i jagodowe pozostałe ( z certyfikatem) - 650 PLN/ha.
Na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz jednostek certyfikujących znajdują się linki do wykazów nawozów i środków ochrony roślin oraz inne niezbędne informacje z jakimi powinni zapoznać się rolnicy ekologiczni.
Krystyna Saganowska
Przyg. A.D.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
p.o. Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
p.o. Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Karol Remiszewski

ul. Czereśniowa 98, 02-456
tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Bielice

Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Płock

Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
tel./fax: 24 269 77 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

MODR Warszawa oddział Radom

Dyrektor Oddziału: Bogusław Włodarczyk

ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

MODR Warszawa Oddział Siedlce

Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2025 MODR Warszawa | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.