Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Nowe wczesne odmiany śliw

sliwy

Doświadczenia z oceną nowych odmian śliw prowadzone są w Instytucie Ogrodnictwa od początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

Celem programu badawczego jest poszukiwanie nowych odmian odznaczających się tolerancją na choroby, dostatecznie znoszących niskie temperatury,

 a jednocześnie wyróżniających się atrakcyjnymi owocami - deserowymi i dla przetwórstwa. 

Efektem doświadczeń prowadzonych w latach ubiegłych jest znana i ceniona odmiana Węgierka Dąbrowicka oraz trzy klony Węgierki Zwykłej – Tolar, Promis i Nectavit.

W wyniku prac realizowanych w ostatnich latach uzyskano trzy nowe wczesne odmiany: Emper, Kalipso i Polinkę. Zostały one wpisane do Krajowego Rejestru Odmian Roślin Uprawnych i do Księgi Ochrony Wyłącznego Prawa COBORU w Słupi Wielkiej.

Cechy nowych polskich odmian

Odmiana Emper powstała ze skrzyżowania odmian Empress i Herman. Fioletowo-niebieskie owoce pokryte jasnoszarym woskowym nalotem są większe niż u odmiany Herman, osiągając średnią masę od 30 do 45 g. Miąższ jest żółtozielony, soczysty i bardzo smaczny. Pestka dobrze oddziela się od miąższu. Emper zaliczana jest do odmian plennych, regularnie owocujących (zwykle w trzeciej dekadzie lipca). Drzewa rosną silnie, tworząc wzniesioną, zagęszczoną koronę. Zalecaną podkładką jest Węgierka Wangenheima, zapewniająca ograniczenie siły wzrostu drzew i wysokie plonowanie. Odmiana Emper wykazuje dobrą wytrzymałość na mróz i raka bakteryjnego, może być jednak porażana przez szarkę.

   Odmiana Kalipso powstała ze skrzyżowania odmian Opal i Cacanska Lepotica. Fioletowo-niebieskie owoce z szarym nalotem woskowym osiągają masę od 25 do 35 g. Miąższ dojrzałych owoców jest żółty, bardzo smaczny. Pestka dobrze oddziela się od miąższu. Owoce dojrzewają w końcu lipca i nadają się do spożycia w stanie świeżym oraz do przetwórstwa. Drzewa wykazują słabszą siłę wzrostu niż u odmian Opal i Cacanska Lepotica, tworząc koronę wzniesioną, średnio zgęszczoną. W celu zapewnienia obfitego plonowania, odmiana Kalipso powinna być uprawiana w sąsiedztwie odmian: Cacanska Rana, Emper i Jojo, będących dla niej dobrymi zapylaczami. Kalipso wykazuje dostateczną wytrzymałość na mróz, małą podatność na raka bakteryjnego, jest tolerancyjna na szarkę.

   Trzecia odmiana - Polinka - stanowi efekt krzyżowania odmian Cacanska Lepotica i Węgierka Dąbrowicka. Wytwarza owoce fioletowo-niebieskie z intensywnym szarym nalotem woskowym, o średniej masie od 30 do 50 g. Dojrzałe owoce mają miąższ żółty, soczysty i smaczny. Pestka bardzo dobrze oddziela się od miąższu. Owoce dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia i nadają się do spożycia w stanie świeżym oraz dla przetwórstwa. Drzewa wykazują słabszą siłę wzrostu niż u odmiany Węgierka Dąbrowicka, tworząc koronę wzniesioną i średnio zagęszczoną. Obfite plonowanie może zapewnić posadzenie w sąsiedztwie odmiany Jojo. Polinka jest odmianą charakteryzującą się dobrą wytrzymałością na mróz, małą podatnością na moniliozę i raka bakteryjnego. W doświadczeniach skierniewickich wykazuje ograniczoną tolerancję na szarkę.

Nowe śliwy rosyjskie i ukraińskie

Oprócz trzech wymienionych polskich odmian, które zostały zarejestrowane i mogą być polecane do uprawy w sadach towarowych i w ogrodach przydomowych, w ofertach szkółek znajdą się zapewne wkrótce niektóre nowe odmiany śliw, których przydatność do uprawy w Polsce jest przedmiotem badań. Według specjalistów z Instytutu Ogrodnictwa interesująco zapowiadają się między innymi następujące nowe wczesne odmiany śliw hodowli rosyjskiej i ukraińskiej:

 • Kometa Rannaja - o owocach barwy czerwono-bordowej i żółtozielonym, słodkim miąższu. Jest to odmiana dojrzewająca w połowie lipca, według dotychczasowych ocen nadaje się do uprawy amatorskiej i towarowej;
 • Sliwowidnaja - o owocach barwy brązowo-granatowej, mało soczystym miąższu o smaku morelowym. Odmiana dojrzewa w końcu drugiej dekady lipca i według dotychczasowych ocen może być przydatna w uprawie amatorskiej;
 • Siniczka - o owocach granatowych, których miąższ jest żółty, soczysty i smaczny. Odmiana dojrzewa na początku trzeciej dekady lipca. Według dotychczasowych ocen może być przydatna w uprawie towarowej i amatorskiej;
 • Desertnaja Rannaja - o owocach purpurowo-fioletowych i miąższu żółtoróżowym, smacznym. Odmiana dojrzewa na początku trzeciej dekady lipca. Według dotychczasowych ocen nadaje się głównie do uprawy amatorskiej;
 • Renklod Rannyj - o owocach barwy żółtej, których miąższ jest również żółty, zwarty, kwaskowo-słodki. Odmiana dojrzewa na początku sierpnia. Według dotychczasowych ocen może być przydatna głównie w uprawie amatorskiej;
 • Renklod Korbyszewa - o owocach różowoczerwonych, pokrytych silnym woskowym nalotem. Miąższ jest żółtozielony, soczysty i smaczny. Odmiana dojrzewa pod koniec pierwszej dekady sierpnia i według dotychczasowych ocen może być uprawiana amatorsko oraz w sadach towarowych;
 • Nienka - o owocach ciemnoniebieskich, z jasnym woskowym nalotem. Miąższ jest jasnożółty, soczysty i aromatyczny. Odmiana dojrzewa pod koniec pierwszej dekady sierpnia. Według dotychczasowych ocen nadaje się głównie do uprawy amatorskiej;
 • Węgierka Doniecka Rannaja - o owocach niebiesko-fioletowych z jasnymi cętkami. Miąższ jest zielonkawożółty, smaczny. Odmiana dojrzewa w połowie sierpnia i według dotychczasowych ocen może być przydatna do nasadzeń amatorskich oraz w niewielkim stopniu do sadów towarowych.

                                                             ***

   Warto zapamiętać nazwy przedstawionych w skrócie wczesnych odmian śliw pochodzących z Rosji i Ukrainy. Dalsze prace badawcze umożliwią pełniejszą ocenę ich przydatności do uprawy w naszym kraju.

Zbigniew Piper - MODR Warszawa

OPR. A.D.

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.