Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Jak uprawiać storczyki (Phalaenopsis)?

Phalaenopsis, zwany inaczej ,,ćmówką”, należy do zdecydowanie najpopularniejszych storczyków w Polsce. Obecnie udało się wyhodować kilkadziesiąt gatunków tej rośliny, różniących się między sobą kształtem i kolorem kwiatów. 

Wyróżniamy Phalaenopsisy białe, kremowe, fioletowe, różowe, żółte, prążkowane, bądź dwukolorowe nakrapiane. Storczyki te są na tyle urocze, że większość z nas widząc je w sklepie, decyduje się na zakup nie zastanawiając się, jakie należy zapewnić roślinie warunki do prawidłowego wzrostu i pełni kwitnienia.
W naturalnych warunkach storczyki występują od Indii, po południowo-wschodnią część Chin, Filipiny, Tajwan, Indonezję aż do Australii. Są epifitami rosnącymi na pniach i gałęziach drzew. W sklepach można je kupić przeważnie w plastikowej, przezroczystej, doniczce.
Phalaenopsis to gatunek storczyków najłatwiejszych w uprawie. Roślina przystosowuje się do warunków, jakie hodowca amator może jej zapewnić. Storczyki można uprawiać zarówno w doniczce plastikowej jak i szklanej stojącej na parapecie lub w pojemnikach wiszących pod sufitem. Nie wysadzamy ich bezpośrednio do gleby, chyba że w specjalnie przygotowanej do tego celu szklarni - orchidarium. Pamiętajmy, że mogą pojawić się na nich szkodniki, takie jak: miseczniki, wciornastki, przędziorki, tarczniki, a nawet ślimaki.
Warunki świetlne
Storczyki potrzebują dość dużo światła słonecznego, a odpowiednim poziomem światła jest 10000-15000 luksów, czyli półcień. Doniczkę z rośliną najlepiej jest ustawić na parapecie po wschodniej stronie mieszkania. Jeśli stoi w innym miejscu, należy zadbać o odpowiednią dawkę cienia. Latem można ją wystawić taras lub balkon, przy czym uważać należy aby roślina nie była wystawiona na działanie ostrych promieni słońca, które mogą poparzyć niezwykle wrażliwe kwiaty. Zbyt niska wartość światła wpływa na barwę i kształt liści. Organy narażone na niedobór światła mają wydłużony kształt i ciemnozielony odcień. Zbyt wysoki poziom prowadzi do wystąpienia czerwono-bordowego zabarwienia blaszki liściowej.
W naszych warunkach klimatycznych od grudnia aż do połowy lutego można pozwolić nawet na pełne słońce. Storczyki dobrze rosną również przy sztucznym świetle (świetlówkach w odległości 25-50 cm), świetle lampy sodowej czy HQI w odległości około 1 metra. Długość sztucznego dnia związana jest z porą roku: 14-16 godz. latem, 11 godz. zimą.
Optymalna temperatura
Phalaenopsisy to rośliny dość ciepłego klimatu. Optymalną temperaturą w nocy jest 16-18°C, zaś w dzień 21-27°C. Taki zakres temperatur panuje powszechnie w większości mieszkań, co wpływa na to, że rośliny idealnie nadają się do uprawy domowej. W okresie letnim tolerują zwykle nieco wyższe temperatury, należy jednak pamiętać o wrażliwości liści na działanie intensywnego letniego słońca, które w większości przypadków powoduje śmierć rośliny. W przypadku stwierdzenia na parapecie temperatur powyżej 35°C konieczne jest cieniowanie lub przestawienie roślin. Zimą należy również zwrócić uwagę na wietrzenie mieszkania podczas mrozów. Niska temperatura może spowodować przemarznięcie liści, jak również narazić storczyka na stres temperaturowy, czego w rezultacie objawem będzie opadanie paków i kwiatów.
Ostrożnie z nawożeniem
Podstawową zasada brzmi: nie nawozi się rośliny przy każdym podlewaniu. Nawóz dodawany jest do wody w trzecim, bądź maksymalnie w co drugim podlewaniu, a w przypadku występowania dość silnego oświetlenia nie częściej niż co 10 dni, lub co 20 dni jeżeli oświetlenie jest słabe. Obecnie na sklepowych półkach dostępna jest bogata oferta różnego rodzaju środków do nawożenia storczyków. Stężenie nawozu przygotowanego do zasilenia rośliny nie powinno przekraczać 0,1%, w stosunku N:P:K, 3:1:1 przy podłożach bogatych w korę, lub 1:1:1 dla innych podłoży. Przy zastosowaniu nawożenia dolistnego wymagane jest dziesięciokrotne zmniejszenie stężenia (maksymalnie 0,01%). W przypadku nawozów organicznych może być zastosowany silnie rozcieńczany roztwór gnojówki, emulsji rybnej, a raz w roku bogata w azot mączka kostna lub suszona krew. W przypadku amatorskiej uprawy należy jednak stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu preparatu nawozowego.
Podlewanie i przesadzanie
Phalaenopsis, podobnie jak większość tropikalnych storczyków, wymaga przesuszenia podłoża przed kolejnym podlaniem. Roślinę należy podlewać mocno, ale odpowiednio rzadko: dorosłe okazy w okresie wegetacji zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie prowadzi do gnicia korzeni. Ważne jest by robić to rano, gdyż nadmiar wody z korony rośliny i liści zdąży odparować przed nocnym ochłodzeniem. Do podlewania zalecane jest użycie deszczówki lub wody z filtra odwróconej osmozy. Można również podlewać wodą z kranu, lecz najlepiej przegotowaną i odstaną. Wymagane jest wtedy coroczne przesadzanie rośliny połączone z wymianą zarówno podłoża, jak i rozmiaru doniczki. W literaturze zalecane jest zanurzanie doniczki ze storczykiem w naczyniu z wodą na 15 minut do godziny. Zabieg ten ma na celu wywołanie maksymalnego nasiąknięcia podłoża i korzeni powietrznych. Wodę gromadząca się w podstawce lub na dnie donicy należy bezwzględnie usunąć.
Phalaenopsis to storczyk lubiący lekko przyciasne donice i nie lubiący przesadzania, szczególnie zbyt częstego, dlatego nie ma czym się martwić, jeżeli widzimy ściśnięte korzenie lub nawet miejscami wystające ponad powierzchnię ziemi. Z reguły przesadzanie zalecane jest dopiero wówczas, gdy pojemnik jest na tyle mały, że dostęp powietrza staje się ograniczony.
Dobre rady
Jeżeli chcemy sami przygotować podłoże, powinniśmy sporządzić je z 2 części drobnej kory z drzew iglastych i/lub włóknistego torfu i 1 części perlitu (chodzi o młode rośliny). Dla starszych przygotowujemy podłoże zmieszane z 2 części średniej wielkości kory z drzew iglastych i/lub włóknistego torfu i 1 części grubego grysu.
W przypadku braku kwitnienia, dla sztucznego wywołania intensywnego pojawienia się kwiatów, wystarczy przez okres około miesiąca zwiększyć różnicę temperatur między nocą a dniem do 6-10°C Najłatwiej jest to wykonać poprzez uchylenie nocą okna i zamknięcie go w ciągu dnia, a latem wystawić roślinę na zewnątrz w cieniste miejsce. Po upływie 30 dni wystawienia jej na działanie tego rodzaju stresu automatycznie zaindukowany jest proces wzrostu nowych łodyg kwiatowych.

Paweł Klejman
Oddział Radom

Źródła:
1. New Encyclopedia OF Garden Plants & Flowers. Butler C., The Reader’s Digest Association Limited, London 1997: 645,
2. http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/wszystko-o-storczyku,
3. http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/Phalaenopsis,
4. http://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/storczyki,

Przygotował A.D.

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.