Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Uprawa roślin strączkowych, a poprawa żyzności gleb

Poprawna gospodarka substancją organiczną gleby w obecnych warunkach zyskuje na znaczeniu, gdyż systematycznie spada obsada zwierząt, a ponad 40% gospodarstw zrezygnowało całkowicie z produkcji zwierzęcej.

W gospodarstwach takich, dla utrzymania zrównoważonego bilansu próchnicy w glebie, konieczna jest uprawa roślin wzbogacające glebę w związki próchniczne.

 

Zawartość substancji organicznych w glebie decyduje o:

 

-         zdolności zatrzymywania i gromadzenia składników pokarmowych,

 

-         pojemności wodnej i zdolności zatrzymywania wody,

 

-         strukturze gruzełkowatej, ułatwiającej mechaniczną uprawę roli,

 

-         aktywności biologicznej,

 

-         barwie i właściwościach cieplnych gleby,

 

-         wydzieliny korzeniowe niektórych roślin (gryka, gorczyca) ograniczają rozwój szkodników glebowych.

 

***

 

W uproszczeniu uprawiane rośliny można podzielić na trzy grupy:

  1. wzbogacające glebę - są to wieloletnie rośliny pastewne-motylkowate i ich mieszanki z trawami, rośliny strączkowe, inne uprawiane, jako nawóz zielony,
  2. zubożające glebę - rośliny okopowe, warzywa korzeniowe, kukurydza,
  3. rośliny o małym ujemnym wpływie na bilans próchnicy lub neutralne- zboża i rośliny oleiste.

Z uwagi na to, że w województwie mazowieckim zasobność gleb w związki próchniczne jest niska, coraz więcej uwagi należy poświęcić uprawie roślin strączkowych. Spełniają one ważną rolę w zwiększaniu produkcyjności gleb. Ich korzystna rola w użyźnianiu gleby polega na:

 

-           wzbogaceniu gleby w substancję organiczną i składniki pokarmowe dzięki resztkom pożniwnym, których sucha masa średnio wynosi od 1–8 t/ha;

 

-         drenującym działaniu na glebę i poprawie stosunków wodno-powietrznych (głęboki system palowy po obumarciu zostawia w glebie liczne kanaliki ułatwiające rozwój roślinom następczym);

 

-         uruchomieniu składników pokarmowych z głębszych pokładów gleby, dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu,

 

-         poprawie bilansu azotu w glebie (symbioza z bakteriami brodawkowymi, które wiążą wolny azot z powietrza),

 

-         poprawie stanu fitosanitarnego gleby,

 

-         poprawie struktury gleby,

 

-         wzrostowi ilościowemu i jakościowemu plonów roślin następczych.

 
 

***

 

O wysokości uzyskiwanych plonów strączkowych w dużej mierze decydują warunki środowiskowe, czynniki agrotechniczne oraz właściwości odmian.

 

Groch jadalny i ogólnoużytkowy oraz łubin biały mają duże wymagania glebowe i powinny być uprawiane na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, dobrze zatrzymujących wodę, o odczynie w przedziale od 6 do 7 pH.

 

Łubin żółty ma najmniejsze wymagania glebowe i najlepiej udaje się na glebach klasy 5, o odczynie w przedziale od 5 do 6 pH. Nie znosi on gleb o odczynie obojętnym i zasadowym oraz świeżo wapnowanych.

 

Pod uprawę roślin strączkowych powinno się przeznaczać pole co 4-5 lat, ze względu na rozwój bakteriofagów niszczących bakterie brodawkowe oraz na nasilenie występowania chorób, szkodników i chwastów.

 
 

***

 

Uprawę gleby pod siew roślin strączkowych rozpoczyna się od zbioru przedplonu (najczęściej zboża). Następnie przeprowadzamy podorywkę stwarzającą dobre warunki do wschodów nasion chwastów, które niszczymy poprzez kilkakrotne bronowanie (dzięki temu jednocześnie zapobiegamy zaskorupianiu się gleby oraz jej parowaniu). Przed zimą wykonujemy orkę zimową. Wiosną włókowanie, bronowanie i kultywatorowanie - tylko na glebach zwięzłych, silnie zbitych.

 

Nawozy fosforowo-potasowe na glebach cięższych wysiewa się jesienią - pod orkę zimową, a na glebach lekkich wiosną – przed uprawą przedsiewną. Nawożenie mineralne powinno być ustalone na podstawie zasobności gleby. Azotowe stosuje się tylko przy uprawie grochu w jednorazowej dawce przedsiewnej (startowej) w ilości 20-30 kg/ha.

 

Termin siewu, który ma znaczący wpływ na plon nasion, przypada w okresie siewu owsa i pszenicy jarej. Rośliny strączkowe wysiewa się bardzo wcześnie.

 

W okresie początkowego rozwoju znoszą one przymrozki do -5 C. Do kiełkowania potrzebują dużo wody, a w niższych temperaturach lepiej rozwija się system korzeniowy i rośliny szybciej przechodzą jarowizację. Powoduje ona szybsze przejście z rozwoju wegetatywnego (tworzenie zielonej masy) do generatywnego (tworzenie nasion) oraz lepsze kwitnienie i wiązanie strąków.

 
 

***

 

Głębokość przykrycia nasion to około 3 cm w wypadku łubinów, i 6-8 cm w wypadku grochu. Optymalna ilość wysiewu nasion strączkowych jest uzależniona od masy 1000 nasion wysiewanych. Normę wysiewu na 1ha trzeba każdorazowo ustalać w oparciu o aktualną zdolność kiełkowania i masę 1000 nasion materiału przeznaczonego do siewu.

 

Pielęgnacja plantacji polega głównie na zwalczaniu zachwaszczenia. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest bronowanie niszczące wschodzące chwasty. W przypadku zwalczania chwastów, chorób oraz szkodników przy pomocy środków chemicznych stosujemy się do zaleceń aktualnego programu ochrony roślin.

 

Zbioru nasion dokonuje się jednoetapowo kombajnem. W latach, gdy występują złe warunki atmosferyczne, w trakcie zbioru nasion dokonujemy desykacji roślin zgodnie z zaleceniami programu ochrony roślin. Po zbiorze nasiona czyścimy i suszymy.

 
 

Zygmunt Wiśniewski

 

MODR w Warszawie

 

PZD Grójec

 
 

Przyg. A.D.

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.