Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Siedleckie targi - miejscem integracji, wymiany doświadczeń i dokonań

Impreza wystawienniczo - targowa Dni Siedlec XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym pod hasłem „Smaki i barwy Mazowsza” za nami. Długo wyczekiwana zarówno przez wystawców, jak i zwiedzających, upłynęła pod znakiem pięknej pogody i udanych zakupów.

Organizator - Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce – dołożył wszelkich starań, by miała ona charakter rodzinnej integracji, zapewniając wydarzeniu godną oprawę i moc atrakcji dla mieszkańców Siedlec i regionu.

Siedleckie targi odbyły się - po rocznej przerwie spowodowanej pandemią - 11 i 12 września na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II 6 w pełnym reżimie sanitarnym. Informowały o tym odpowiednie plakaty i banery. Uczestnicy imprezy mieli możliwość wcześniejszej rejestracji on-line na stronie www.modr.mazowsze.pl oraz obowiązkowej dezynfekcji rąk w wyznaczonych do tego punktach.

Imprezie towarzyszyła wystawa klaczy i ogierów hodowlanych oraz wystawa cieląt hodowlanych i drobnego inwentarza. W targach uczestniczyło ponad 300 wystawców z całej Polski oraz z Litwy i Ukrainy. Podczas dwóch dni - wystawę odwiedziły tysiące mieszkańców Mazowsza i innych regionów.

Uczestników imprezy oraz gości witali: Andrzej Sitnik - prezydent miasta Siedlce, Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa oraz Józef Jan Romańczuk - dyrektor MODR Oddział Siedlce.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonały Grażyna Markiewicz z córką Małgorzatą, reprezentujące gospodarstwo rolne w gminie Wodynie, specjalizujące się w produkcji mleka. Gospodarstwo od wielu lat współpracuje z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce.

Gośćmi Dni Siedlec XXVII Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym, byli m.in. Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Waldemar Kraska - senator Rzeczypospolitej Polskiej i wiceminister zdrowia, posłowie na Sejm RP: Krzysztof Tchórzewski, Czesław Mroczek i Kamila Gasiuk-Pihowicz; Robert Jakubik - dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej MRiRW, Sławomir Hardej - dyrektor Departamentu Ewidencji Producentów i Rejestracji Zwierząt Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Anna Kaszuba - kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, reprezentująca wojewodę, Robert Więckowski - prezes Polskiej Spółki Gazownictwa, Wojciech Kudelski - radny Sejmiku Wojewódzkiego Mazowieckiego, były prezydent Siedlec, Henryk Niedziółka - przewodniczący Rady Miasta Siedlce wraz z radnymi Siedlec, Robert Ślusarczyk - zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Jacek Malicki – zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Joanna Bala - dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie i radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Anna Duras - zastępca Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Arkadiusz Augustyniak - zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, byli dyrektorzy ośrodka doradztwa, m.in.: Zdzisław Borkowski, Marek Plichta, Tadeusz Brzozowski i inni.

Z telebimu - gości i uczestników targów powitali przedstawiciele miast partnerskich Siedlec, którzy od wielu lat tradycyjnie uczestniczyli w wystawie: z Rejonu Wileńskiego (Litwa), z Miasta Sabinow (Słowacja) i z Berdyczowa (Ukraina).

SOBOTA, 11 września

W pierwszym dniu imprezy odbyło się wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”, które otrzymali pracownicy, samorządowcy oraz rolnicy. Odznaki wręczył Szymon Giżyński - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Waldemar Kraska oraz poseł Krzysztof Tchórzewski.

Odznaczeni zostali: Magdalena Kowalewska, Agnieszka Kowaluk, Anna Siewierska, Wojciech Banaszczak, Barbara Snopek, Grażyna Jędrysiak, Krzysztof Szumski, Mariusz Sobiecki, Aneta Awdejuk, Katarzyna Zybert, Agnieszka Domżalska, Anna Śniadach, Anna Dudkiewicz, Tomasz Dyl, Grażyna Markiewicz i Elżbieta Sadowska.

OFERTA WYSTAWCÓW

Podczas wystawy zaprezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, nowe technologie produkcji, nawozy i herbicydy, metody upraw, nowe mieszanki pasz i środki ochrony roślin. Dużym zainteresowaniem cieszyło się Terenowe Laboratorium Badania Pasz, przygotowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Licznie reprezentowani byli producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo - warzywnych, miodów, pieczywa, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich.

Zwiedzający mieli też możliwość zaopatrzenia się w sadzonki drzew i kwiatów. Swoją ofertę prezentowało kilkudziesięciu właścicieli gospodarstw ogrodniczych, szkółek i indywidualnych gospodarstw ogrodniczych. Rolnicy mogli skorzystać z obecności doradców MODR oraz wielu firm rolniczych, w tym: MRiRW, ARiMR, KRUS i uzyskać wiele informacji.

Tuż przy scenie, w dużym namiocie „Rękodzieło” zorganizowano rękodzieło i przypomniano ginące zawody m.in garncarza i tkaczki. Odbył się też pokaz ubijania masła. Wystawiono obrazy, szydełkowe serwetki oraz wyroby ze sznurka. Pod okiem twórców zwiedzający próbowali własnych umiejętności rękodzielniczych. W namiocie zaprezentowano również bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych naszego regionu oraz ofertę edukacyjną gospodarstw należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Prezentowały się także Koła Gospodyń Wiejskich.

Na stoisku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi “Odpoczywaj na wsi”, prezentowana była oferta obiektów agroturystycznych z terenu całej Polski. Rozdawane były przewodniki, katalogi i materiały informacyjne zgromadzone przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Podczas targów swoje produkty prezentowali także właściciele gospodarstw ekologicznych. Tradycyjne już w czasie trwania wystawy odbywał się kiermasz żywności ekologicznej z terenu działania siedleckiego Oddziału MODR. Można było kupić pieczywo ekologiczne, przetwory mleczne (masła, sery, jogurty), wędliny ekologiczne, przetwory owocowo - warzywne, wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury.

Wystawcy łącznie – 302 w tym:

- maszyny i urządzenia – 40

- środki do produkcji rolnej – 21

- ogrodnictwo – 35

- instytucje działające dla rolnictwa – 29

- szkoły ponadgimnazjalne – 11

- firmy budowlane –17

- branża spożywcza - 36

- galanteria – 18

- rękodzieło, zagrody edukacyjne, agroturystyka, Rolniczy Handel Detaliczny – 15

- ekolodzy- 10

- grupy producentów - 5 

– drobny inwentarz - 20 wystawców prezentowało ponad 60 sztuk drobnych zwierząt (króliki, szynszyle i alpaki).

- wystawcy koni (w niedzielę), 34 wystawców prezentowało 40 koni

- wystawcy cieląt - 11

 

KONKURSY

Rozstrzygnięto XVIII edycję, objętego patronatem Andrzeja Dudy - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ogólnokrajowego konkursu pt. „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”. Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych oraz upowszechnianie wiedzy na temat zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i rolniczym chorobom zawodowym.

ZWYCIĘZCY:

Za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne w województwie mazowieckim w 2021 roku uznano gospodarstwo Hanny i Tadeusza Walczaków z Łosewa w gm. Pokrzywnica, pow. pułtuski.

Drugie miejsce przyznano Małgorzacie i Mariuszowi Sałkom z Rybiczyzny, gmina Rzeczniów.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Anny i Andrzeja Abramowskich z miejscowości Patok w gminie Kałuszyn w powiecie mińskim.

 

Wyróżnienia:

Pierwsze wyróżnienie przyznano - Piotrowi Getce i jego synowi Pawłowi z miejscowości Cyganka, gm. Wiskitki, powiat żyrardowski

Drugie wyróżnienie otrzymali Ewa i Zbigniew Gawińscy z miejscowości Kostrogaj, gm. Radzanowo, powiat płocki.

Trzecie wyróżnienie przyznano Jadwidze i Andrzejowi Czaplickim z miejscowości Dębiny, gmina Przasnysz, powiat przasnyski.

 

Najciekawsze stoisko XXVII MDzDR

 

W konkursie uczestniczyli wszyscy wystawcy. Ocena stoisk była dokonana w dwóch kategoriach: wystawa i kiermasz. W ocenie stoisk była zawarta: wartość dydaktyczna i merytoryczna, profesjonalizm urządzenia i jakość obsługi oraz wrażenie estetyczne. W wyniku przeprowadzonej przez komisję oceny stoisk wyłoniono laureatów.

I miejsce w kategorii WYSTAWA otrzymało Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe AGROTECHNIKA z miejscowości Cicibór Duży, Krzysztof Laszuk – sprzedaż i serwis maszyn rolniczych, sprzedaż maszyn komunalnych, części zamiennych i olei.

I miejsce w kategorii KIERMASZ otrzymała Fundacja Leny Grochowskiej, prowadząca działalność organizacji pożytku publicznego i przedsiębiorstwa społecznego z siedzibą w Siedlcach. Fundacja posiada również oddziały w Łochowie i Warszawie.

 

HIT XXVII MDzDR

W niedzielę, 12 września, podsumowano konkurs HIT XXVII MDzDR. Organizator, MODR Oddział Siedlce, dokonał wyboru spośród firm wytwarzających żywność (pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego), nawiązując do hasła wystawy „Smaki i barwy Mazowsza”.

Tytuł: HIT WYSTAWY XXVII MDzDR otrzymał produkt: Serek siedlecki, którego producentem jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach.

 

Wyróżnieniami nagrodzono:  

Ser zagrodowy z Doliny Liwca, zgłoszony przez SERMLEK z Jarnic,

Twaróg półtłusty, zgłoszony przez producenta Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Kosowie Lackim,

Pasztety Podlaskie Premium: delikatny, z oliwkami, z cebulką - zgłoszone przez producenta DROSED Holding sp.o.o.,

Pierogi z mięsem zgłoszone przez Zakład Mięsny WIERZEJKI J.M. Zdanowscy Spółka Jawna.

Puchar Główny oraz nagrodę dla laureatów oraz wyróżnienia ufundował MODR Warszawa. Zwycięzca konkursu dodatkowo otrzymał nagrodę w postaci zamieszczenia artykułu promocyjnego w miesięczniku „Wieś Mazowiecka”, którego wydawcą jest MODR Warszawa.

Podczas targów rozstrzygnięto również etap wojewódzki XIV edycji ogólnopolskiego konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2021 r. Konkurs został zorganizowany przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą. Komisja oceniała kandydatów pod względem ogólnej charakterystyki gospodarstwa, wyników ekonomicznych oraz dbałości o urodzajność i ochronę gleby. Bardzo ważnym kryterium w obecnej edycji konkursu było przetwórstwo w gospodarstwie oraz działania edukacyjne i dawanie pozytywnego przykładu dla zainteresowania innych rolników.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Jolanta Turkiewicz, gmina Winnica

II miejsce - Teresa i Andrzej Lubeccy, gmina Puszcza Mariańska

III miejsce - Sebastian Wołowski, gmina Strzegowo

I wyróżnienie - Sławomir Szewczyk, gmina Warka

II wyróżnienie - Paweł Dymerski, gmina Olszewo-Borki

Konkurs zrealizowano w ramach operacji „Rolnictwo ekologiczne szansą na zwiększenie bioróżnorodności” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Podczas wystawy wyróżniono także grupy producenckie:

1. Spółdzielnia „Pieczarka Siedlecka”

2. Grupa Producentów Owoców i Warzyw Jabłko Siedleckie Sp. z o.o.

3. Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej „SCHAB-ROL” z gminy Zbuczyn

4. Spółdzielnia Producentów Mleka „Liwomlek”

5. Spółdzielnia Producentów Trzody Chlewnej „RAZEM” z siedzibą w Zbuczynie

6. Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej w Suchożebrach

7. Zakład Mięsny RZEŹNIK ze Zbuczyna

Na Specjalistycznej Wystawie Zwierząt Hodowlanych pn. „Wystawa Klaczy Hodowlanych oraz Ogierów Hodowlanych" – doceniono:

Klacze huculskie

CZEMPION - Patora wł. Agnieszka Rutkowska

WICECZEMPION – Pliżga wł. Jakub Giżyński K

Klacze małopolskie

I miejsce – Luna, wł. Katarzyna Czarczyńska

II miejsce – Delicja, wł. Tomasz Błaszczak

Klacze śląskie

I miejsce – Latoya, wł. Marek Szpaderski

Klacze zimnokrwiste

I miejsce – Blanika, wł. Jakub Kamer

II miejsce – Smagliczka, wł. Mirosław Dmowski

III miejsce – Tamara, wł. Jan Cichecki

Ogiery zimnokrwiste

Czempion – Eron, wł. Piotr Pietrzak

Wiceczempion – Kromas, wł. Marek Kulik

Import

I miejsce – Gaspard des Bordes, wł. Remigiusz Kosieradzki

Kuc hucuł

I miejsce – Zefirek, wł. Małgorzata Nowaczuk

II miejsce – Leemculehoeve’s Lucas, wł. Małgorzata Nowaczuk

 

ZESPOŁY ARTYSTYCZNE

Przez dwa dni trwania imprezy, na scenie swój program artystyczny prezentowały:

1. Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz z Siedlec

2. Zespół Śpiewaczy „Chodów” i Koła Gospodyń w Strzale

3. Mieczysław Borkowski „Podlaski Janko Muzykant”

4. Koło Gospodyń Wiejskich „Domanice i Okolice” z Domanic z inscenizacją „Podla-skiego wesela”

5. Zespół muzyczny „Folk Lacki” ze Stoku Lackiego

6. Zespół Ludowy „Kądziołeczka” z gminy Osieck

7. Grupa Dożynkowa „Niwa” z Krzeska

8. Młodzieżowa Kapela Wiśniewska z Wiśniewa

Podczas wystawy można było zaszczepić się przeciw Covid-19. Punkt szczepień prowadziło Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o. w Siedlcach, które sprawowało również opiekę medyczną nad uczestnikami targów.

 

PODZIĘKOWANIA

MODR Oddział Siedlce dziękuje za współpracę w organizacji przedsięwzięcia Miastu Siedlce, Powiatowi Siedleckiemu, Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew, Mazowieckiemu Związkowi Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckiemu Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Zakład w Żelkowie, Centrum Kultury i Sztuki. im. Andrzeja Meżeryckiego, Scenie Teatralnej Miasta Siedlce, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury oraz Agencji Reklamowej Publicity.

PATRONI IMPREZY

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Konstanty Radziwiłł - Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Andrzej Sitnik - Prezydent Miasta Siedlce, Karol Tchórzewski - Starosta Siedlecki, ks. dr Kazimierz Gurda - Biskup Siedlecki.

Sponsorem Głównym imprezy była Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: TVP 3 Warszawa, Telewizja WSCHÓD, Tygodnik Siedlecki, Katolickie Radio Podlasie, Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny, Echo Katolickie, Życie Siedleckie, Wieś Mazowiecka.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, gospodarz imprezy, serdecznie dziękuje wszystkim wystawcom i gościom za tak liczny udział w tym wydarzeniu. Darczyńcom – firmom i indywidualnym rolnikom – za życzliwość i pomoc w organizacji imprezy wystawienniczo-targowej Dni Siedlec XXVII Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym. Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR w Warszawie podziękował pracownikom MODR Oddział Siedlce, którzy dołożyli wszelkich starań, by impreza wystawienniczo-targowa, mająca swoją wieloletnią tradycję, mimo rocznej przerwy nie odbiegała poziomem od poprzednich edycji.

 

Relacja fotograficzna: 

 

  

 

Tekst:

Monika Mikołajczuk

Anna Olędzka

Zdjęcia:

Jakub Kondraciuk

MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.