Konkurs „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne ” rozstrzygnięty
Konkurs MODR Warszawa został zorganizowany przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu oraz Mazowiecką Izbą Rolniczą.
Głównym jego celem było rozpowszechnianie informacji o korzyściach płynących z prowadzenia gospodarstwa metodami ekologicznymi oraz upowszechnienie wiedzy na temat możliwości przetwarzania surowców ekologicznych na poziomie gospodarstwa.
Komisja konkursowa powołana przez dyrektora MODR Warszawa, oceniała zgłoszone gospodarstwa biorąc pod uwagę ich ogólną charakterystyki, wyniki ekonomiczne oraz dbałość gospodarzy o urodzajność i ochronę gleby. Bardzo ważnym kryterium w obecnej edycji konkursu było przetwórstwo w gospodarstwie oraz działania edukacyjne i dawanie pozytywnego przykładu.
Laureaci:
1 miejsce Jolanta Turkiewicz, gmina Winnica
Gospodarstwo Jolanty Turkiewicz położone jest w miejscowości Powielin, w powiecie pułtuskim. Uprawiana jest w nim głównie borówka amerykańska (ok. 9 ha), a także jak malina, porzeczka i truskawka. Gospodyni uprawia również warzywa ekologiczne i zioła m.in.: pomidory, ogórki, cukinię, czosnek, lubczyk ogrodowy, szczypiorek czy szpinak, z których powstają liczne przetwory, cieszące się dużym powodzeniem i uznaniem wśród klientów. Pani Turkiewicz założyła również sad tradycyjny, w którym znalazły się takie odmiany jabłek jak jak Papierówka, Antonówka Półtorafuntowa, Kronselka, Reneta Kulona - sprzyjające zachowaniu bioróżnorodności biologicznej. We wszystkich uprawach w gospodarstwie zastosowano nowoczesne nawadnianie kropelkowe, dzięki któremu uzyskiwany plon jest na wysokim poziomie zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym.
2 miejsce Teresa i Andrzej Lubeccy, gmina Puszcza Mariańska
Gospodarstwo Teresy i Andrzeja Lubeckich, położone jest w miejscowości Budy Kałki, w powiecie żyrardowskim. Głównym kierunkiem produkcji jest produkcja roślinna specjalizująca się w uprawie szlachetnej odmiany czarnego bzu oraz jego przetwarzaniem. Kraina Czarnego Bzu, bo taki przydomek ma gospodarstwo, prowadzi produkcję soków, syropów i herbatek z owoców i kwiatów czarnego bzu.
3 miejsce Sebastian Wołowski, gmina Strzegowo
Gospodarstwo Sebastiana Wołowskiego Ekologiczna Kozia Farma Strzegowo jest położone w miejscowości Strzegowo, w powiecie mławskim. W gospodarstwie uprawiane są: owies, seradela oraz trwałe użytki zielone (TUZ) wykorzystywane głównie na skarmienie zwierząt. Hodowane są wyłącznie kozy - 37 szt., od których pozyskiwane jest certyfikowane mleko do produkcji serów.
I wyróżnienie Sławomir Szewczyk, gmina Warka
Gospodarstwo Sławomira Szewczyka w miejscowości Michałów Parcela w powiecie grójeckim, specjalizuje się w uprawie roślin sadowniczych. Ma powierzchnię ok. 18 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja jabłek deserowych.
II wyróżnienie Paweł Dymerski, gmina Olszewo-Borki
W gospodarstwie Pawła Dymerskiego położonym w miejscowości Rżaniec, w powiecie ostrołęckim, głównym kierunkiem produkcji jest produkcja roślinna, uprawiane są m.in. zboża, ziemniaki oraz trwałe użytki zielone. Gospodarstwo prowadzi również odchów młodego bydła, dzięki temu posiada własne nawozy naturalne.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 12 września podczas XXVII Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach. Laureatom konkursu wręczono statuetki i nagrody pieniężne w gronie dyrektorów MODR, dyrektorów Oddziałów, członków komisji, pracowników typujących oraz delegatów Mazowieckiej Izby Rolniczej. Uczestnicy konkursu opowiedzieli o pracy w ekologicznym gospodarstwie, dzieląc się swoimi osiągnięciami oraz pomysłami i planami na przyszłość.
Konkurs zrealizowano w ramach operacji „Rolnictwo ekologiczne szansą na zwiększenie bioróżnorodności” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Koszt nagród pieniężnych oraz statuetek dla laureatów finansowany ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszej owocnej pracy w podjętych działaniach.
Tekst:
Olga Skwierczyńska
Zdjęcia:
Jakub Kondraciuk
MODR Oddział Siedlce