Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XIV Dzień Kukurydzy i Buraka

Po raz 14. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Odział Poświętne w Płońsku zorganizował w dniu 16 września br. Dzień Kukurydzy i Buraka. Te dwie rośliny są bardzo ważne dla mazowieckich producentów rolnych, a nasze targi mają na celu pokazanie nowości związanych z ich uprawą, zbiorem i przetwórstwem.



Dzięki połączeniu takich działań jak prezentacja odmian i technologii uprawy na poletkach demonstracyjnych, wystawa maszyn i środków do produkcji rolnej, wykłady i warsztaty polowe wraz
z fachowym doradztwem na temat buraka cukrowego i kukurydzy, rolnicy otrzymali szereg informacji ułatwiających podejmowanie decyzji produkcyjnych.

Organizacja targów - poświęconych w tak szerokim zakresie tylko dwu roślinom - wynika
z oczywistych przesłanek. Na terenie województwa mazowieckiego uprawia się ponad 15 tysięcy hektarów buraków cukrowych i działa jedna z największych cukrowni w Polsce. W naszym kraju burak cukrowy zajmuje co prawda tylko 2% w strukturze zasiewów, mimo to jest on uprawą o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym. Jest bardzo cenną rośliną w płodozmianie – zadawala się gorszymi przedplonami, pozostawiając bardzo dobre stanowisko dla roślin następczych.


Uprawa buraka – rzecz na czasie

Ze względu na duże wymagania agrotechniczne (nawożenie obornikiem, intensywna uprawa) burak stał się stymulatorem i nośnikiem postępu w rolnictwie. W ostatnich latach zachodzą istotne zmiany
w strukturze plantacji buraków cukrowych w Polsce. Odnotowujemy wzrost liczby plantacji
o większych areałach, co sprzyja lepszemu zmechanizowaniu produkcji i zbioru, ograniczeniu strat
i zmniejszeniu kosztów jednostkowych. Zmianom uległy także kryteria oceny plonów buraka cukrowego. Coraz większe wymagania dotyczą parametrów jakościowych uzyskiwanego plonu. Od niedawna najważniejszą cechą stała się zawartość cukru w korzeniach na jednostkę wagi, co przekłada się na cenę sprzedawanych buraków. Wyprodukowanie korzeni buraka cukrowego
o dobrych jakościowo parametrach jest możliwe jedynie przy realizowaniu odpowiedniej agrotechniki, a w tym również ochrony. Dlatego „Ochrona buraka przed chwastami” była tematem wykładu dr hab. Romana Kierzka z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu w trakcie tegorocznych targów


Interesujące wykłady o kukurydzy


Północne Mazowsze to też rejon dużego pogłowia bydła mlecznego, dla którego podstawą żywienia jest kukurydza. Powierzchnia jej uprawy w ostatnich latach wzrosła prawie 6-krotnie i wynosi ponad 100 000 ha. Kukurydza jest jedyną rośliną dającą energię z dwóch źródeł w tym samym czasie tj. ze skrobi i z włókna. W rejonie produkcji mleka, jakim jest północne Mazowsze, kiszonka z kukurydzy na dobre zagościła w gospodarstwach mlecznych. Szczególnie dużo jej w tym roku, a to ze względu na przesiewy wymarzniętego rzepaku i zbóż ozimych. Rozwojowi kukurydzy sprzyjał też wyjątkowo korzystny rozkład opadów. W wielu gospodarstwach kiszonka z kukurydzy stała się paszą numer 1, ponieważ z żadnej innej rośliny nie można uzyskać paszy tak bogatej w energię, i to w miarę prosty
i tani sposób. Pozwalają na to możliwości techniczne, ale konieczne jest zachowanie pewnych reżimów agrotechnicznych.

Kukurydza - jako roślina uprawiana w szerokich rzędach, rzadkim siewie oraz bardzo wolnym tempie wzrostu w początkowym okresie wegetacji - jest szczególnie narażona na straty plonu w wyniku konkurencji ze strony chwastów. Obecność ich na polu powoduje blisko 30% straty plonów
w przypadku zaniechania jakiejkolwiek ochrony. To ważne dla rolników zagadnienie: „Ochrona kukurydzy przed chwastami” było drugim tematem wykładu dr hab. Romana Kierzka
z Instytutu Ochrony Roślin –PIB w Poznaniu.

Producenci kukurydzy wysłuchali również Ryszarda Wojciechowskiego z firmy Pioneer, który przedstawił temat „Kiszonka LKS w żywieniu bydła mlecznego”. LKS to śruta z całych kolb kukurydzy. Technologia ta zalecana jest dla gospodarstw o wysokiej wydajności mlecznej krów. Głównym jej zadaniem jest uzupełnienie energii w dawkach żywieniowych. Sporządzając kiszonkę
z kolb kukurydzy uzyskujemy paszę o wysokiej zawartości energii i wysokiej strawności, co jest szczególnie przydatne w bilansowaniu dawek pokarmowych dla krów w szczycie laktacji. Pozwala też na zmniejszenie udziału drogich pasz treściwych z zakupu.


Prezentacja pola doświadczalnego


Po wykładach uroczystego otwarcia imprezy dokonały: pani Grażyna Opolska - wicedyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz pani Agata Sosińska - dyrektor Odziału Poświętne w Płońsku MODR. Powitały przybyłych przedstawicieli parlamentu, władz administracyjnych i samorządowych szczebla wojewódzkiego i lokalnego, przedstawicieli instytucji branżowych oraz przybyłych rolników.

Ważną częścią naszych targów jest pole doświadczalne. Teoria przedstawiona na wykładach została wsparta przez warsztaty polowe, w czasie których wykładowcy udzielali wielu wskazówek producentom oraz odpowiadali na pytania zadawane zarówno przez zwiedzających jak i przedstawicieli firm. Rolnicy oglądali nowe odmiany buraka cukrowego i kukurydzy na polu, poznawali zastosowane technologie uprawy, ochrony i zbioru.

W tym roku do demonstracji polowych zgłosiło się 12 firm prezentujących 59 odmiany kukurydzy oraz 4 firmy prezentujące 14 odmian buraka cukrowego. Uczestnicy targów oglądali poletka
z kukurydzą i burakiem, na których zastosowano nawożenie potasowe, dokonano porównania działania herbicydów w ochronie kukurydzy. Specjaliści MODR starali się zainteresować zwiedzających również uprawą konopi włóknistych, amarantusa oraz roślin energetycznych.


Pokazy pracy maszyn


Następnie na polu doświadczalnym miały miejsce, cieszące się dużym zainteresowaniem, pokazy pracy maszyn. Jako pierwszy odbył się pokaz zbioru kukurydzy na kiszonkę z wykorzystaniem sieczkarni samobieżnej New Holland FR 9040 z hederem bezrzędowym 4,5 m, przygotowany przez firmę Pol-Agra z Płońska.

Firma P.H.Z. Kalchem z Wielkiego Głęboczka zaprezentowała pracę sieczkarni Class Jaguar 850. Był to alternatywny zbiór kukurydzy na kiszonkę LKS bez zrywacza kolb i przystawki. Po zbiorze kukurydzy firma Kalchem przeprowadziła pokaz pracy agregatu uprawowego Horsch Terrano 4 MT współpracującego z ciągnikiem Claas Axion 820 CMATIC oraz zademonstrowała pracę pługa
4-skibowego obrotowego Overum 41080H  współpracującego z ciągnikiem Class Arion 640 CIS.

Natomiast firma Pol-Agra pokazała podczas pracy kilka zestawów maszyn: wał DAL-BO Maxi Cut 300 współpracujący z ciągnikiem New Holland 7.185; mulczer Muething MU-L/S 200 współpracujący
z ciągnikiem New Holland T6.155 oraz pług obracalny 5-skibowy Kverneland ES 100 5K współpracujący z ciągnikiem New Holland T7.220.

Na zakończenie pokazów zaprezentowała się firma PHU ROLCZAR II z Kleszewa z pługiem 
4-skibowym obrotowym OVERUM 41080H współpracującym z ciągnikiem Landini Landpower 125.


***


Podczas wystawy producenci i dystrybutorzy maszyn zaprezentowali bogatą ofertę maszyn uprawowych i do zbioru. Były też stoiska firm chemicznych, nawozowych i producentów pasz. Na kiermaszu oferowano produkty tradycyjne, rękodzieło, rośliny ozdobne, krzewy i drzewka owocowe.

Tradycyjnie pracownicy Oddziału Poświętne MODR przygotowali stoiska z materiałami informacyjnymi i udzielali zainteresowanym fachowych porad dotyczących warunków i możliwości korzystania z pomocy finansowej na rozwój wsi i rolnictwa, aktualnie i po roku  2013. Informacjami służyli również przedstawiciele agencji, banków oraz firm pracujących na rzecz rolnictwa i jego otoczenia.

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się kolekcje odmian zbóż oraz bulw odmian ziemniaka zebranych z pola doświadczalnego. Rolników interesowały charakterystyki eksponowanych odmian i ich przydatność do uprawy w naszych warunkach.

Z satysfakcją zauważamy, że XIV Dzień Kukurydzy i Buraka spotkał się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości





Ewa Strzeszewska

Janusz Sychowicz

O/Poświętne w Płońsku

zdj. Bożena Chądzyńska

  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.