Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Targi Euro Tier 2012

W dniach 13-16 listopada, na największym w świecie terenie wystawowym w Hanowerze, odbyły się międzynarodowe targi EuroTier, organizowane co dwa lata przez DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze). Impreza ta przez profesjonalistów chowu zwierząt zaliczana jest do najważniejszych wydarzeń tego rodzaju na świecie. ··Targi pozwalają zapoznać się z technologiami i innowacjami w dziedzinie chowu bydła, trzody chlewnej, drobiu, owiec, akwakultury oraz produkcji bioenergii.


Określane jako „Top – Event” pozostają największym światowym wydarzeniem dla wszystkich zajmujących się produkcją zwierzęcą; zapewniają też spotkanie na szczycie profesjonalnych ekspertów hodowli, rolników i handlowców. Uczestnicy imprezy poznają innowacje pojawiające się na rynku międzynarodowym w dziedzinie produkcji zwierzęcej oraz branżach z nią związanych. Poznali je też rolnicy z północnego Mazowsza, dzięki wyjazdowi szkoleniowemu zorganizowanemu przez MODR Oddział Poświętne

Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku DLG przygotowało ponadbranżową ofertę prezentując innowacyjne technologie w dziedzinie chowu zwierząt, zarządzania i usług oraz obszerną ofertę techniki produkcji i przechowywania pasz, wyposażenia budynków inwentarskich, doju i chłodzenia, usuwania i składowania odchodów, pojazdów i usług transportowych, sprzętu, akcesoriów oraz części zamiennych. Interesująca była również prezentacja zwierząt rozpłodowych i związane z nią programy hodowlane, handel i technika reprodukcji.

Poruszanie się po wystawie było łatwe dzięki przejrzystej strukturze działów – hale tematyczne zostały niekiedy podzielone na sektory z uwzględnieniem poszczególnych gatunków zwierząt.


EuroTier


EuroTier jest największym rynkiem nowości w dziedzinie maszyn, urządzeń i środków obrotowych dla profesjonalnego chowu zwierząt w skali światowej. Potwierdziło to ponad 300 zgłoszonych nowości, które wpłynęły do DLG. Obejmowały one niemal wszystkie dziedziny, jednak najwięcej z nich dotyczyło techniki chowu i żywienia trzody chlewnej, bydła, środków obrotowych i technik ich stosowania, klimatyzacji i inżynierii środowiska oraz urządzeń, osprzętu i części zamiennych.

Towarzystwo DLG powołało neutralną komisję ekspertów o międzynarodowym składzie, która w oparciu o surowe kryteria wybrała spośród zgłoszonych nowości najciekawsze innowacje, przyznając im złote (5 szt.) i srebrne medale (19szt.).

Podczas EuroTier odbyły się także międzynarodowe konferencje i spotkania poświęcone aktualnym trendom - ważnym kierunkom rozwoju branży. Do najważniejszych wydarzeń należy kongres Convention Center (CC) Niemieckiego Związku Praktykujących Weterynarzy (BTP)
i Federacji Lekarzy Weterynarii w Europie (FVE) oraz „World Poultry Show” (Światowy Pokaz Drobiarstwa ) - miejsce spotkań  międzynarodowej branży drobiarskiej. Ponadto DLG i BTP zorganizowały spotkanie na szczycie - „Animal Health Event”- poświęcone znaczeniu zdrowia zwierząt.


BioEnergy Decentral

Targi w Hanowerze poświęcone były również bioenergii. Podczas międzynarodowej wystawy zatytułowanej BioEnergy Decentral ponad 650 wystawców w 6 halach zaprezentowało swoje produkty i usługi. Były tam urządzenia do produkcji biogazu i biopaliw, do użytkowania biogazu, paliw stałych, biopaliw i konwencjonalnych źródeł energii, energii odnawialnych w ramach zdecentralizowanego zaopatrzenia w energię, a także prezentowano tematykę związaną z handlem surowcami energetycznymi, usługami itd. Zainteresowani mieli możliwość spotkania z wpływowymi producentami, dealerami, specjalistami i inwestorami oraz poznania aktualnych trendów i problemów w przemyśle oraz najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dostosowanych do szybko rozwijającego się rynku.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno hodowców, jak i specjalistów z dziedziny bioenergii. Dzięki niej uczestnicy mogli dowiedzieć się o możliwościach uzyskania dodatkowych dochodów, z jednoczesnym uwzględnieniem szans i zagrożeń związanych z produkcją alternatywnych źródeł energii. Zarówno DLG jak i VDMA Power Systems (związek producentów urządzeń energetycznych) uzupełniały tematykę związaną z bioenergią i zdecentralizowanym zaopatrzeniem w energię. Wystawa została wzbogacona o dwa fora dyskusyjne oraz liczne wykłady, dotyczące wielu aktualnych zagadnień związanych ze zdecentralizowanym zaopatrzeniem w energię.

Inną atrakcją, wzbudzającą powszechne zaciekawienie, był praktyczny pokaz rozwiązań technicznych zatytułowany „koncepcje wykorzystania ciepła”. Obok programu wystawienniczego dopełnieniem BioEnergy Decentral było Centrum Doradcze, w którym prowadzono indywidualne rozmowy oraz dyskusje oraz urządzono miejsce spotkań dla gości zagranicznych i ekspertów oraz członków DLG pomagających zainteresowanym skontaktować się z osobami z branży handlu i przemysłu.


Wizyta w niemieckim gospodarstwie


Dzięki wizycie w jednym z niemieckich gospodarstw, należącym do Ludwiga Deckera, uczestnicy wyjazdu szkoleniowego poznali praktyczne aspekty produkcji biogazu.

Gospodarstwo posiada 200 ha użytków rolnych i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego (utrzymuje 200 sztuk krów o wydajności ok. 12 000 kg mleka za laktację). Dodatkowym źródłem dochodu jest energia odnawialna. Początkowo była to elektrownia wiatrowa, lecz w roku 2005 farmer przystąpił do budowy biogazowni o mocy 350 kW elektrycznych, następnie w roku 2009 obiekt rozbudował, dzięki czemu biogazownia osiągnęła docelową moc 1070 kW elektrycznych. Substratami wykorzystywanymi do produkcji biogazu są odchody zwierzęce pochodzące z własnego gospodarstwa oraz biomasa pozyskana z kukurydzy uprawianej na areale 80 ha. Ze względu na duże zapotrzebowanie gospodarstwa na kiszonkę z kukurydzy, farmer dodatkowo skupuje ją co roku od okolicznych rolników z powierzchni oscylującej w granicach 300 ha.


Ciekawostki z podróży powrotnej

W drodze powrotnej uczestnicy wyjazdu szkoleniowego zwiedzili miasto, w którym zorganizowano  EuroTier – Hannover, a także Poczdam i Magdeburg. Jednak największe zainteresowaniem wzbudził kompleks parkowo-pałacowy Sanssouci w Poczdamie, figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród zwiedzanych obiektów były m. in.: pałac Sanssouci wraz z ogrodami tarasowymi oraz olbrzymią fontanną, założonymi w roku 1744 przez Fryderyka II Wielkiego, pałac Cecilienhof, w którym odbyła się Konferencja Poczdamska w 1945 r., Dzielnica Holenderska oraz Dzielnica Alexandrowska. W Magdeburgu zwiedzających zainteresował ratusz i zabytkowa katedra.


Tekst i zdjęcia Jarosław Toruński

Przyg. ade



  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.