MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Wiosna w deszczu

SAM 8513

Tym razem organizatorzy i wystawcy VIII Wiosny na Polu i w Ogrodzie nie byli zachwyceni – deszcz zepsuł nam dobrze zapowiadającą się imprezę. To zadziwiające, bo przez siedem szczęśliwych lat pogoda dopisywała.

Przyzwyczailiśmy się już masy ludzi odwiedzających setki stoisk ustawionych wokół siedziby siedleckiego Oddziału MODR przy Kazimierzowskiej 21.

    Niestety, w sobotę 26 kwietnia wskutek złej pogody część wystawców zrezygnowała z przyjazdu - prezentowało się tylko 60 stoisk, które zajęły powierzchnię 700 m2. Nie zabrakło jednak wystawców roślin, rękodzielników, gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, no i naszych doradców.

Dopisali też goście… 

   … których powitał Andrzej Kamasa – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Byli wśród nich m.in. posłowie Stanisława Prządka i Jacek Kozaczyński, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz reprezentująca Zarząd Województwa Mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska (pełna lista na końcu artykułu). Mimo pogody padło wiele miłych słów pod naszym adresem, chwalono też rolników z Mazowsza. Żartowano z kapryśnej wiosny i życzono, aby w przyszłości pogoda była dla nas wszystkich łaskawsza.

   Wojewoda Jacek Kozłowski przypomniał, że za kilka dni (1 maja ) minie 10 lat od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zwrócił uwagę na to, jak bardzo skorzystała na tym fakcie Polska wieś. Mówił o rozwoju naszego rolnictwa, organizowaniu się rolników w dobrze działające grupy producenckie, o postępującej specjalizacji, skoku technologicznym i dobrej jakości naszych produktów.

   Natomiast Stanisława Prządka stwierdziła, że pomimo postępu technologicznego praca rolnika jest wciąż dużym wysiłkiem wymagającym nieustannego zdobywania wiedzy. Podkreśliła, że mazowieccy rolnicy dobrze sobie z tym radzą, czego skutkiem jest widoczny rozwój gospodarstw i korzystna zmiana wyglądu naszych wsi.  

Piknik Zdrowia 

   W tym roku na terenie wystawy odbył się Piknik Zdrowia Wojewody Mazowieckiego. Forum Zdrowia działające przy Wojewodzie Mazowieckim, współpracując z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami zajmującymi się ochroną zdrowia, cyklicznie organizuje takie Pikniki w Warszawie, a od roku 2013 również na terenie województwa.

W trakcie tego zorganizowanego w Siedlcach, pracownicy Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji POLTRANSPLANT Ośrodka Dawców Szpiku popularyzowali medycynę transplantacyjną, czyli zasady pobierana i przeszczepiania narządów i szpiku kostnego. Zainteresowanym udzielano informacji dotyczących rekrutacji dawców szpiku do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, rozdawano też ulotki informacyjne i druki oświadczeń woli.

   Własną ofertę przedstawił Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

   Z kolei pracownicy Fundacji Edukacji Społecznej udzielali informacji dotyczących ważnych problemów społecznych m.in. uzależnień, zakażeń HIV i choroby AIDS, przemocy, działalności sekt, bezrobocia i innych zjawisk patologicznych.

   Natomiast pracownicy Forum Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Wydział Zdrowia Oddział Statystyki Medycznej i Programów Zdrowotnych) oraz Fundacji Tam i z powrotem wspomagającej chorych na nowotwory, oferowali poradniki dostarczające rzetelnej, fachowej wiedzy na ten temat. Są one dostępne bezpłatnie w ośrodkach onkologicznych w całej Polsce, a w formie elektronicznej na stronie fundacji. Na naszej wystawie były rozdawane wszystkim zainteresowanym.

Było też rozrywkowo 

   W samo południe rozegrano quiz z nagrodami dla zwiedzających, którego tematem były „Krzewy ozdobne w ogrodzie”. Jego uczestnicy mogli wylosować książki z zakresu ogrodnictwa, których fundatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Quiz został przygotowany przez specjalistki Zespołu Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki, siedleckiego Oddziału MODR.

   Wygłoszono też prelekcję, połączoną z konkursem i nagrodami dla publiczności, a przygotowaną przez Państwową Straż Pożarną w Siedlcach. Jej tematem było „Bezpieczeństwo pożarowe na terenie województwa mazowieckiego”.

   Jak zawsze imprezę uświetniły występy artystyczne. Tym razem Mieczysława Borkowskiego - Podlaskiego Janko Muzykanta, Międzypokoleniowego Zespołu RAZEM działającego przy Domu Kultury w Kałuszynie oraz Zespołu Pieśni i Tańca PASIEKA działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Platerowie.

   Mżyło czy nie, pogoda ducha nas nie opuszczała. Wiadomo, deszcz wiosenny jest potrzebny, wie o tym każdy rolnik. A że zdarzył się nam podczas imprezy po raz pierwszy od ośmiu lat, to przynajmniej wiemy, że przez kolejne siedem powinniśmy mieć piękną pogodę.

 Andrzej Dmowski 

Zdjęcia autora.

 

Organizatorem przedsięwzięcia był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach Scena Teatralna Miasta Siedlce.

 

   Patronat honorowy:

 • Wojewoda Mazowiecki – Jacek Kozłowski,
 • Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik,
 • Prezydent Miasta Siedlce – Wojciech Kudelski,
 • Starosta Siedlecki – Zygmunt Wielogórski. 

   Patronat medialny:

 • Tygodnik Siedlecki,
 • Katolickie Radio Podlasie,
 • Regionalny Portal Informacyjny „podlasie24.pl”,
 • Tygodnik „Echo Katolickie”,
 • TVP Warszawa,
 • TV Wschód.

  Nasi Goście: 

  • Stanisława Prządka - poseł na Sejm RP,
  • Jacek Kozaczyński - poseł na Sejm RP,
  • Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki,
  • Ewa Janina Orzełowska – członek Zarządu Województwa Mazowieckiego,
  • Andrzej Różycki – Dyrektor OT ARR,
  • Ireneusz Sobiczewski – zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR,
  • Andrzej Silny – Dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach,
  • Józefa Rychlik – wicestarosta powiatu siedleckiego,
  • Henryk Brodowski – przewodniczący Rady Powiatu Siedleckiego,
  • Bożena Borkowska – dyrektor Biura Mazowieckiej Izby Rolniczej w Warszawie,
  • prof. dr hab. Tamara Zacharuk – rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,
  • prof. dr hab. Barbara Biesiada-Drzazga – prodziekan Wydziału Przyrodniczego UP-H,
  • dr Mirosław Symanowicz – prorektor Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Warszawie. 

Imprezę odwiedzili również przedstawiciele władz samorządowych: starostowie, wójtowie, przewodniczący rad i radni.

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.