Konferencja „Innowacyjne metody ochrony zbóż przed zachwaszczeniem”
W Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, Oddziału Poświętne w Płońsku, w środę 5 listopada odbyła się piąta konferencja z cyklu: „Innowacje w produkcji rolniczej – dobre praktyki” pn. „Innowacyjne metody ochrony zbóż przed zachwaszczeniem.”
Konferencja zbożowa, to specjalistyczna, cyklicznie odbywająca się impreza skierowana do rolników, dla których uprawa zbóż ma szczególne znaczenie. Powierzchnia zasiewów zbóż od kilkunastu lat utrzymuję się na stałym poziomie i zajmuje około 7 mln ha w kraju. Średnie plony zbóż z mieszankami w ostatnich latach wynoszą ok. 36 dt/ha i są to plony na granicy opłacalności. Udoskonalanie technologii uprawy zbóż, staje się więc konieczne. Jednym z wielu czynników, które wpływają na wzrost plonowania jest odpowiednie odchwaszczenie plantacji. Tegoroczna konferencja miała na celu poznanie nowych metod ochrony zbóż przed zachwaszczeniem, dobrych praktyk, oraz jednocześnie poznanie regulacji prawnych wymaganych przy prowadzeniu upraw zbóż. Na konferencji poruszony został również temat kształtu dopłat bezpośrednich po roku 2015.
Pierwszy prelegent dr inż. Grzegorz Gorzała z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie omówił szczegółowo zakres działania i zadania jakie realizuje PIORiN. Integrowana ochrona roślin, która weszła w życie w całej Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia była tematem przewodnim wystąpienia.
Drugi wykład przeprowadził wybitny specjalista z zakresu doradztwa obejmującego ochronę roślin rolniczych przed zachwaszczeniem inż. Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu. Wykładowca prowadzi badania z zakresu oceny działania herbicydów. Na konferencji przedstawił wykład pod tytułem „Nowe metody ochrony zbóż przed zachwaszczeniem”. Nowe metody ochrony zbóż aktualnie obejmują dwa podstawowe zagadnienia. Pierwsze to ochrona prowadzona w ramach metod integrowanych. Jest ona obligatoryjna. Druga grupa obejmuje rzeczywiste nowości. Do nich zaliczyć można pojawiające się na rynku generyki lub preparaty z importu równoległego, zawierające znane substancje czynne pod nowymi nazwami handlowymi, fabryczne mieszaniny (lub zalecenia mieszanin zbiornikowych) na bazie znanych substancji czynnych, ale dotąd łącznie nie stosowanych.
Podczas konferencji poruszono też temat nowych metod nie chemicznych w walce
z chwastami, progów szkodliwości czy terminów i wysokości stosowania herbicydów.
Nowy kształt dopłat bezpośrednich po roku 2015 przedstawił naczelnik Andrzej Ziółkowski z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Biura Powiatowego w Płońsku. Od roku 2015 w Polsce wypłacona będzie tak jak obecnie jednolita płatność obszarowa, a także inne płatności bezpośrednie, obejmujące następujące schematy pomocowe:
- płatność z tytułu praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska (tzw. płatność na zazielenienie),
- płatność dodatkową,
- płatność dla młodych rolników,
- płatności związane z produkcją,
- płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego.
Ostatnim prelegentem był Jacek Kałwa, pracownik miejscowego MODR, Oddział Poświętne w Płońsku. Podczas tego wystąpienia podsumowana została całoroczna praca na polu doświadczalnym Poświętne w Płońsku i udział w „Europejskim konkursie technologii uprawy pszenicy ozimej”.
Tekst: Jacek Kałwa
Zdjęcia: Bożena Chądzyńska
MODR Oddział Poświętne w Płońsku
OPR. WA