O organizacji bydła mlecznego – konferencja w Poświętnem
27 listopada br. w Centrum Edukacyjno - Konferencyjnym Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbyła się ósma konferencja z cyklu: „Innowacje w produkcji rolniczej – dobre praktyki” nt. „Organizacja żywienia bydła mlecznego o wysokiej wydajności”. Organizatorem konferencji był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku przy wsparciu finansowym z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Pierwszy z prelegentów dr inż. Marcin Gołębiewski, pracownik naukowy Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt w Zakładzie Hodowli Bydła Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, poprowadził wykład nt. „Programowanie żywienia krów o wysokiej wydajności”, w którym skupił się na żywieniu krów mlecznych jako najważniejszym czynniku warunkującym ich produkcyjność i zdrowotność. Poruszył również tematykę związaną z jakością, sposobem zbioru i konserwacji pasz oraz prawidłowym bilansowaniu dawki pokarmowej. Do czynników warunkujących właściwe żywienie krów mlecznych dr Gołębiewski zaliczył: kondycję krów, system żywienia, jakość i strukturę paszy oraz sposób jej konserwacji, zbilansowanie dawki pokarmowej, podział na grupy technologiczne oraz właściwą interpretację informacji dostępnych w gospodarstwie.
Dr inż. Jan Slósarz - pracownik naukowy Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt w Zakładzie Hodowli Bydła Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w prezentacji nt. „Hodowla krów długowiecznych” zajął się sprawą długowieczności krów mlecznych w stosunku do ich wydajności. Dużą uwagę – jego zdaniem - należy poświęcić kondycji jałówek, aby w przyszłości zminimalizować problemy mogące odbić się ujemnie na wydajności i długości użytkowania w stadzie. W prezentacji pojawiła się również informacja o pięciu punktach do długowieczności, tj.:
1. Doświadczenie w prowadzeniu fermy
2. Właściwe zarządzanie stadem (traktowanie zwierząt, opieka, odpowiednie warunki zoohigieniczne)
3. Racjonalne żywienie krów (podstawą żywienia kiszonki powyżej 20 kg sm)
4. Bardzo niski odsetek występowania chorób metabolicznych
5. Niewielki nacisk na wysoką wydajność pierwiastekWedług wykładowcy „receptą” na długowieczność krów jest maksymalizacja dobrostanu w połączeniu z optymalizacją wydajności mlecznej.
Z kolei wystąpienie Andrzeja Ziółkowskiego - naczelnika Biura Powiatowego w Płońsku Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczyło systemu dopłat bezpośrednich w latach 2015-2020 oraz działań z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jedne z najistotniejszych zmian w systemie płatności bezpośrednich od 2015 r. dotyczą schematów pomocowych, o które będą mogli ubiegać się rolnicy. Pomoc finansowa będzie miała na celu wsparcie rozwoju gospodarstw rolnych oraz wzrost ich konkurencyjności na rynku.
Nad całością spotkania czuwali Agata Sosińska – zastępca dyrektora Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Warszawie oraz Witold Pająk – dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego
FOTORELACJA
{gallery}relacje/2014/Relacja_Plonsk_28.11{/gallery}
- Dyrektor Agata Sosinska zachęca rolników do składania deklaracji współpracy z MODR
- Dyrektor Witold Pająk wita przybyłych gości
- Obiad w restauracji Poświętne
- Przerwa na kawę
- Słuchacze konferencii podczas wykładu
- Uczestnicy spotkania na sali konferencyjnej
- W przerwie kawowej uczestnicy konferencji zapozbaja się z ofertą stoisk informacyjnych
- Wystąpienie Andrzeja Ziółkowskiego - Naczelnika_ARiMR BP w Płońsku
- Wystąpienie dr inż. Jana Slosarza ze Szkoły Gównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Wystąpienie dr inż. Mararcina_Gołębiewskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Tekst: Jarosław Toruński
Zdjęcia: Bożena Chądzyńska
MODR O/Poświętne w Płońsku
OPR. WA