Konferencja dla przedsiębiorczych kobiet wschodniego Mazowsza
3 grudnia br. w Siedlcach, ponad 170 osób wzięło udział w konferencji organizowanej w ramach cyklu: „Rozwój Obszarów Wiejskich” nt. „Kobieta przedsiębiorcza w Unii Europejskiej”. Salę konferencyjną Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Siedlcach wypełniły (po brzegi) kobiety, które przybyły głównie z powiatu łosickiego, siedleckiego, mińskiego, garwolińskiego i węgrowskiego.
Wśród uczestników były przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, rękodzielnicy, wytwórcy produktów tradycyjnych, rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystyczne oraz inne kobiety aktywnie działające na rzecz przedsiębiorczości na obszarach wiejskich.
Program konferencji był bardzo bogaty. Pierwsza jej część obejmowała zagadnienia z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Przeprowadzili ją przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu Grzegorz Cetner i Oskar Wysocki. Panowie udzielili cennych wskazówek dotyczących zarówno przygotowania przedsięwzięcia, analizy własnych umiejętności i potencjału jak i uruchamiania działalności pozarolniczej.
W kolejnej części spotkania przedstawione zostały liczne przykłady dobrych praktyk, które funkcjonują na terenie województwa mazowieckiego i zostały wypracowane przy udziale środków finansowych pochodzących z SPO 2004-2006 oraz PROW 2007- 2013. Swoimi osiągnięciami i doświadczeniami w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych pochwaliły się przedsiębiorcze kobiety wiejskie z terenu wschodniego Mazowsza. Wśród nich były: Barbara Kuligowska - Roman z Brzeźnika z gminy Wierzbno, Emilia Borysiak ze Starej Kornicy, Wiesława Filipiuk i Henryka Adameczek ze Stowarzyszenia Malowniczy Zakątek Borsuki nad Bugiem (gmina Sarnaki) oraz Ewa Borkowska z Wiśniewa. Swoją działalność zaprezentowały również laureatki tegorocznego wojewódzkiego konkursu na najaktywniejszą liderkę: Anna Szpura ze Starej Kornicy i Joanna Lutkiewicz z Franoopola (gmina Sarnaki).
Trzecią część konferencji rozpoczął Radosław Lewandowski – Lepak z Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, który naświetlił nowe perspektywy rozwoju obszarów wiejskich PROW 2014-2020. Kolejnym, również ważnym i interesującym punktem programu, było wystąpienie Jacka Sadocha, głównego specjalisty Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który przedstawił Projekt Płatności Bezpośrednich w latach 2015-2020. Spotkanie zakończone zostało burzliwą dyskusją; co wskazywało, że na sali były bardzo aktywne i przedsiębiorcze kobiety.
Organizatorem konferencji był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy wsparciu Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w województwie mazowieckim.
FOTORELACJA
{gallery}relacje/2014/Relacja_Siedlce_3.12{/gallery}
- rejestracja uczestników
- powitanie uczestników Dyrektor Niewęgłowski
- uczestnicyGrzegorz Cetner CDR Poznań
- Oskar Wysocki CDR Poznań
- dobre praktyki Barbara Kufigowska -Roman agroturystyka (gm. Wierzbno)
- dobre praktyki- Anna Szpura (gm. Sara Kornica)
- dobre praktyki - Joanna Lutkiewicz Stowarzyszenie Franoopoł Sosnowa Kraina
- przedstawiciel FAPA
Tekst: Maria Sudnik MODR Oddział Siedlce
Zdjęcia: Anna Matyszczak, Ewa Gregorczyk
OPR.WA