Pszczelarze w Płocku
21 października 2015 w Domu Technika w Płocku odbyła się Mazowiecka Konferencja Pszczelarska skierowana głównie do pszczelarzy, rolników i sadowników oraz zainteresowanych tematyką mieszkańców obszarów wiejskich z terenu województwa mazowieckiego.
Organizatorem spotkania w ramach realizacji Planu Operacyjnego na lata 2014-2015 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020 dla Województwa Mazowieckiego w 2015 r., był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Płocku.
80. pszczelarzy, rolników i mieszkańców z powiatów płockiego i gostynińskiego, którym na sercu leży dobro pszczół powitał Andrzej Kamasa dyrektor MODR. Konferencję poprowadził Wojciech Banaszczak dyrektor płockiego oddziału MODR.
Przed rozpoczęciem wykładów wręczone zostały nagrody dla laureatek wojewódzkiej edycji ogólnopolskiego konkursu „Najlepsze gospodarstwa ekologiczne”, który rokrocznie ogłaszany jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi a organizowany przy współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu i MODR Warszawa.
W tym roku laureatkami wojewódzkiej edycji konkursu zostały:
w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” – Jolanta Turkiewicz z miejscowości Powielin, na terenie gminy Winnica w powiecie pułtuskim.
w kategorii „ekologia – środowisko” – Aneta Rybarczyk z miejscowości Nowa Wieś na terenie gminy Kosów Lacki w powiecie sokołowskim.
Część merytoryczną konferencji rozpoczął wykład „Współczesne problemy zdrowotne rodzin pszczelich” prowadzony przez lek. wet. Artura Arszułowicza z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łomży. Wykładowca omówił sposoby obrony rodziny pszczelej przed wektorami chorobotwórczymi oraz najważniejsze zagrożenia chorobotwórcze jakie występują w polskich pasiekach. Dużo emocji wśród licznie zgromadzonej publiczności wzbudził temat nielegalnych specyfików promowanych w Internecie do tzw, leczenia pszczół.
Kolejne tematy ,,Znaczenie pszczoły miodnej w zapylaniu upraw rolniczych’’ oraz ,,Marketing w sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich” przedstawił Piotr Michalik, kierownik Terenowego Zespołu Doradczego płockiego oddziału MODR. W trakcie prezentacji wykładowca omówił techniki sprzedaży miodu, owoców i warzyw wraz z pokazaniem pozytywnych i negatywnych przykładów z targowisk z Krakowa i Płocka. Wykładowca poruszył także temat znaczenia pszczoły miodnej w zapylaniu roślin rolniczych. Szczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudził wykres zależności wielkości plonu w wybranych roślinach od stopnia zapylenia ich przez owady.
Ostatni wykład „Restrukturyzacja małych gospodarstw z PROW 2014-2020 – szansą też dla pszczelarzy” poprowadziła Jadwiga Skibowska z MODR Oddział Płock. Wykład dostarczył dokładnych informacji na temat założeń oraz kierunków wsparcia sektora pszczelarskiego w 2015/2016 ze szczególnym uwzględnieniem terminów i kosztów podlegających refundacji w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa.
Tekst: dr inż. Piotr Michalik
MODR Oddział Płock
Zdjęcia: Marta Michalak
MODR Oddział Płock