MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa - Nadarzyn 2017

11 i 12 stycznia w nowoczesnym obiekcie konferencyjno - targowym Ptak Warsaw Expo w podwarszawskim Nadarzynie odbyły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa.

Dedykowane były branży sadowniczo-warzywniczej i stanowiły miejsce spotkań rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z producentami maszyn, nawozów, środków ochrony, sprzętu do produkcji, przechowalnictwa, przetwórstwa, a także pracownikami instytucji naukowych i doradczych. Licznie prezentowały się firmy produkujące urządzenia do mycia, płukania, sortowania, pakowania oraz przechowywania owoców i warzyw.

Targom towarzyszyły liczne konferencje- siedem bloków tematycznych i około 50 wykładów. Wykładowcami byli pracownicy instytutów naukowych, firm nawozowych, ochroniarskich, nasiennych z Polski i zagranicy (z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii).

Pierwszego dnia targów odbyła się konferencja truskawkowa, konferencja poświęcona uprawom pod osłonami oraz Sadownicze Forum Ekonomiczne. Podczas konferencji truskawkowej, poruszono problem wpływu rodzaju sadzonek i terminu sadzenia na plonowanie, zwrócono uwagę na zwalczanie roztoczy i wykorzystanie fertygacji jako najbardziej precyzyjnej metody dostarczania składników pokarmowych.

Drugiego dnia organizatorzy zapraszali na konferencje agrotechniki sadowniczej, upraw warzyw polowych oraz wykłady dotyczące ciekawych i mało znanych gatunków sadowniczych: świdośliwy, mini kiwi, oliwnika, rokitnika, derenia, jeżyny oraz róży owocowych. W ostatnich latach nastąpił istotny wzrost zainteresowania uprawą towarową mini kiwi. Mamy duży wybór odmian mini kiwi, które wspaniale owocują w naszym klimacie, dając owoce o masie od 7-14 g. Ważne jest, aby na plantacji były posadzone osobniki żeńskie i męskie, ponieważ jest to roślina dwupienna. W naszych warunkach nie wymaga ochrony przed szkodnikami i chorobami, dlatego doskonale nadaje się do upraw ekologicznych.

12 stycznia odbyło się również Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw. Podczas targów nie zabrakło atrakcji. Wręczono nagrody imienia prof. Szczepana Pieniążka dla innowacyjnych produktów, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa. Odbywały się także loterie z cennymi nagrodami.
Targi zorganizowane z dużym rozmachem odwiedziło tysiące zwiedzających. Były one doskonałą okazją do wymiany doświadczeń. W konferencjach i spotkaniach targowych wzięło udział 12 doradców z MODR Bielice.

Tekst: Grażyna Michalak
Zdjęcia: Krzysztof Szumski, Elżbieta Próchniak, Grażyna Michalak
MODR Oddział Bielice

Konferencja dotycząca truskawek

Nowe technologie i odmiany, nawożenie i ochrona przed agrofagami – to główne tematy poruszane przez wykładowców. Wojciech Piotrowski wykładowca z IO w Skierniewicach, mówił o metodach skutecznego zwalczania roztoczy. Podkreślał, że do ochrony truskawek należy stosować tylko zarejestrowane środki oraz przestrzegać okresu prewencji i karencji.

Wykładowca przypomniał, że zwalczanie chemiczne roztocza truskawkowca należy przeprowadzać na plantacji, gdy zostanie przekroczony próg zagrożenia, (pojedyncze osobniki wiosną, 2-3 po zbiorze owoców). Zabieg należy wykonać w okresie przed kwitnieniem i/lub po zbiorze owoców, dwukrotnie co 7-8 dni. Drugi zabieg niszczy larwy, które wylęgły się z jaj po pierwszym zabiegu. W przypadku żerowania przędziorka chmielowca ochronę chemiczną można wykonać gdy będzie przekroczony próg zagrożenia, tj. dwa stadia ruchome/ jeden listek liścia złożonego – przed kwitnieniem, 2−3 po pełni kwitnienia, pięć po zbiorze owoców. Ochronę należy wykonać przed kwitnieniem i/lub po pełni kwitnienia roślin, rzadziej po zbiorze owoców. Bardzo istotne jest, aby ciecz robocza w czasie opryskiwania rośliny trafiła do miejsc żerowania szkodników, czyli na najmłodsze liście i spodnią stronę starszych liści. Dlatego zabiegi ochrony chemicznej należy wykonywać odpowiednim, najlepiej profesjonalnym sprzętem.

Tomasz Gasparski z firmy Bayer Polska w swoim wykładzie na temat zwalczania szarej pleśni w truskawkach, jako przyczyny słabych efektów ochrony przed szarą pleśnią wskazał (obok błędów w technice zabiegów) zbyt późno rozpoczętą ochronę, źle dobrane fungicydy do panujących warunków atmosferycznych oraz stosowanie fungicydów o jednostronnym sposobie działania. Podkreślił również, iż nawadnianie plantacji stwarza zagrożenie dodatkowymi infekcjami patogenu powodującego szarą pleśń. Bardzo ważne jest stosowanie fungicydów o odmiennym sposobie działania. To szczególnie ważne, ponieważ grzyb, który jest sprawcą szarej pleśni, znajduje się w grupie wysokiego ryzyka narastania odporności.

Tekst: Anna Orlik

MODR Oddział Płock

PZDR w Gostyninie

 

F O T O R E L A C J A

1 - Podczas konferencji truskawkowej sala wyplnlona była po brzegi
2,1 - Wystawa nowoci warzywniczych
2,2 - Wystawa nowoci warzywniczych
3 - Siatki gradowe coraz częściej stosowane w sadach
4 - Kombajn do zbioru jabłek

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.