Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XVI Targi Edukacyjne

Początek marca to „najwyższy czas” by podjąć decyzję o wyborze dalszej drogi kształcenia. Po raz szesnasty Oddział Poświętne MODR zorganizował 3 marca 2017 r. Targi Edukacyjne pod hasłem „Wiedza i aktywność szansą na sukces”.

Aktualną ofertę edukacyjną dla tegorocznych absolwentów średnich szkół przedstawiło 29 placówek dydaktycznych o różnych poziomach nauczania. Szkoły wyższe i policealne, zarówno publiczne jak i prywatne, a także instytucje wspierające edukację przedstawiły szeroki wachlarz kierunków kształcenia i rozwoju zawodowego dla młodych Mazowszan. Organizatorzy w jednym miejscu i czasie pokazali młodzieży jakie są możliwości kształcenia w nadchodzącym roku akademickim 2017/2018 oraz dali szanse porównania różnych ofert edukacyjnych. Są to ważne informacje z uwagi na zmieniający się rynek pracy. Lista poszukiwanych zawodów i specjalistów stale zmienia się, więc młodzież rozgląda się za nowymi kierunkami kształcenia.

                Marcowe Targi Edukacyjne przyciągnęły ok. 500 młodych ludzi i stały się nieocenioną pomocą w wyborze drogi rozwoju, poznaniu możliwości dalszego kształcenia, kreowania przyszłości zawodowej.

Oferta w formie katalogów, ulotek, ciekawych eksponatów, pokazów, uzupełniona konsultacjami z przedstawicielami uczelni ułatwiła młodzieży pozyskanie szczegółowych informacji o warunkach nauczania w szkołach wyższych lub policealnych.

 

Katalogi szkół w bardzo ładnej szacie graficznej prezentowały szczegółowo:

-   zasady rekrutacji, wymagane dokumenty, przedmioty stanowiące podstawę rekrutacji,

-   rodzaje i kierunki studiów

 -praktyki zagraniczne np. z programu ERAZMUS lub oferowane przez instytucje zagraniczne współpracujące z uczelniami,

-   wyposażenie pracowni, laboratoriów uczelnianych czyli baza dydaktyczna,

-   kwoty stypendium,

-   zawody, jakie można wykonywać po ukończeniu studiów, miejsca, gdzie mogą pracować.

Konsultanci na 30 stoiskach informacyjno-promocyjnych oferowali różnorodne kierunki edukacyjne, wskazywali na korzyści płynące z wyboru ich uczelni, na praktyczny wymiar wybranej profesji. Odpowiadali na wątpliwości i problemy związane z aplikacją w nowym roku akademickim.

Niektóre uczelnie prowadzą tzw. „klasy patronackie” w szkołach średnich, aby lepiej przygotować młodzież do dalszych studiów.  W tych klasach nauczyciel akademicki prowadzi warsztaty, doradztwo i zapewnia wsparcie merytoryczne.

 

Program targów wzbogaciły pokazy przygotowane przez szkoły, takie jak: wykonywanie kwiatów i palm, masaż karku i obręczy barkowych, ocena skóry twarzy i makijaż, malowanie paznokci, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pojemności wydechowej płuc, a dla palaczy pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Studenci na stoiskach wystawienniczych przekonywali młodszych kolegów, że studiowanie to ważna i ciekawa część życia, o którą warto zawalczyć.

 

Targom Edukacyjnym towarzyszyły warsztaty i zajęcia informacyjne dla szkół z Czerwińska nad Wisłą, Płońska i Raciąża. Eksperci z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku, Wojewódzkiego oraz Powiatowego Urzędu Pracy i Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Ciechanowie wraz z uczniami rozważali, co wpływa na wybór zawodu przez młodego człowieka. Często są to tradycje rodzinne, a czasami moda. Decyzja o wyborze ścieżki edukacyjnej powinna być świadoma, czyli uwzględniać stan zdrowia (bardzo ważny aspekt dla wielu zawodów), uzdolnienia – predyspozycje, cechy osobowościowe (temperament), zainteresowania oraz uwarunkowania występujące na rynku pracy.

Niektóre zawody zanikają albo zmieniają się, pojawiają się nowe profesje np. coach – osobisty trener – osoba, która pomaga swojemu klientowi odkryć właściwą drogę do celu, używając do tego swoich umiejętności, doświadczenia życiowego, technik, narzędzi, innych osób. Eksperci podkreślali, że wybór zawodu nie jest decyzją ostateczną. Obecnie rynek wymaga kształcenia ustawicznego i stałego doskonalenia się, aby uniknąć wypalenia zawodowego. W warsztatach w sumie wzięło udział 85 uczniów.

Życzenia dokonania dobrego wyboru uczelni i sukcesów na ścieżce edukacyjnej przekazali: Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku MODR oraz współorganizatorzy: Andrzej Stolpa - starosta płoński, Jakub Gwoździk – dyrektor Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie z siedzibą w Ciechanowie, Eugeniusz Demianiuk - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płońsku, Dorota Macioch–Kowalska – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Ciechanowie, Barbara Ropelewska - komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Ciechanowie oraz Jarosław Chyliński – dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Płońsku i inni.

Wszystkim wystawcom dziękujemy za udział w targach a współorganizatorom za pomoc w organizacji.

Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta podczas Targów Edukacyjnych była atrakcyjna, bogata i pomocna w wyborze zawodu. Pozwoliła uczniom zapoznać się ze specyfiką kształcenia w różnych placówkach oraz zasadami rekrutacji. Młodzież uczestnicząc w Targach dowiedziała się jak można spełniać swoje marzenia.

 __F O T O R E L A C J A__

{gallery}relacje/2017/XVI_Targi_Edukacyjne{/gallery}

01. Jarosława Grabowski otwiera XVI Targi Edukacyjne
02. Andrzej Stolpa - starosta płoński życzył młodzieży trafnego wyboru szkoły
03. Występ Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Płońsku uświetnił inaugurację targów
04. Stoisko Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie
05. Warsztaty nt.Czynniki warunkujące trafny wybór dalszej ścieżki kształcenia i zawodu.
06. Zwiedzanie stoisk
07. Masaż karku i obręczy barkowych
08. Pokaz malowania paznokci i rozmowy uczniów
09. pomiar ciśnienia
10. pomiar tkanki tłuszczowej

Tekst: Maria Kacprowska i Małgorzata Najechalska

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.