MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XXIV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym - podsumowanie

XXIV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym, Dni Siedlec, XIII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz Wystawa Klaczy i Ogierów Hodowlanych odbyły się w dniach 2-3 września br. na terenie Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II 6.

Organizatorem imprezy był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce współpracujący z Miastem Siedlce, Starostwem Powiatowym w Siedlcach, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach, Polską Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Parzniew, Mazowieckim Związkiem Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu Sp. z o.o. Zakład w Żelkowie.

W tym roku impreza przebiegła pod hasłem „Z tradycją do nowoczesności”. Tym hasłem chcieliśmy podkreślić ważne zadanie: pielęgnując tradycję nie możemy zapomnieć o rolnictwie konkurencyjnym, nowoczesnym, pełnym innowacji technicznych czy technologicznych. W nawiązaniu do tego hasła został przeprowadzony konkurs „Hit XXIV Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym”.

Podczas wystawy prezentowano najnowocześniejszy sprzęt rolniczy, nowe technologie produkcji, nawozy i herbicydy, metody upraw, nowe mieszanki pasz i środki ochrony roślin. Rolnicy mogli skorzystać z obecności doradców wielu firm rolniczych w tym: MRiRW, ARiMR, KRUS i uzyskać wiele informacji, m.in. na temat Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na tegorocznej wystawie rolniczej gościliśmy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, miała miejsce również wystawa sprzętu wojskowego. W niedzielę, o godz. 9.00, na płycie głównej Stadionu Piłkarskiego odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy WOT.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Energii, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent Miasta Siedlce i Starosta Siedlecki.

Współpracę z nami podjęli: Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna w Siedlcach, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mlecznego, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, Agencja Rozwoju Miasta Siedlce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, Muzeum Diecezjalne w Siedlcach, Fundacja EL GRECO, Polska Agencja Wydawnicza – PUBLICYTY, Wojewódzki Związek Hodowców Koni w Warszawie.

Naszym Sponsorem głównym była Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Telewizja Polska, Tygodnik Siedlecki, TV WSCHÓD, Katolickie Radio Podlasie, Podlasie 24 – Regionalny Portal Informacyjny, Echo Katolickie, Hodowla i Chów Bydła – wydawnictwo, Życie Siedleckie, Gazeta Ogłoszeniowa, Wieś Mazowiecka - miesięcznik wydawany przez MODR.

W tym roku szczególny charakter naszemu świętu nadały Dni Siedlec oraz obchody 470-lecia nadania Siedlcom praw miejskich.

W sobotę, oficjalnego otwarcia wystawy dokonali wspólnie Wojciech Kudelski - prezydent Miasta Siedlce i Sławomir Piotrowski – dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Wystawę w Siedlcach odwiedzili parlamentarzyści, m.in.: senatorowie RP: Maria Koc, Waldemar Jerzy Kraska; posłowie na Sejm RP: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Czesław Mroczek. Na oficjalnym otwarciu targów pojawili się przedstawiciele ministrów rolnictwa i energii, wojewoda mazowiecki, samorządowcy, przedstawiciele instytucji obsługujących rolnictwo, bądź z nim współpracujących. Byli też przedstawiciele niemieckiego powiatu Oberhavel, gościliśmy również delegację z Chin.

Ciekawym wydarzeniem sobotniej imprezy stało się uroczyste wprowadzenie do obiegu znaczka pocztowego emisji „Sztuka europejska w zbiorach polskich – Ekstaza św. Franciszka – EL. Greca”. Na stoisku Poczty Polskiej, w pawilonie Miasta Siedlce, można było samemu zaprojektować  i wydrukować znaczek.

Przez dwa dni trwania wystawy jej uczestnikami byli producenci wyrobów mięsnych i mlecznych, produktów owocowo-warzywnych, miodów, pieczywa, materiału siewnego, pasz, a także firmy handlowe i usługowe pracujące na rzecz rolnictwa oraz hodowcy zwierząt gospodarskich.

Integralną częścią imprezy była wystawa drobnego inwentarza: królików, drobiu ozdobnego, kur, gołębi, papug oraz 20 gatunków ryb stawowych i ozdobnych.

W programie XIII Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przewidziano wybory czempionatów: krów, jałówek hodowlanych i cieliczek.

Tuż przy scenie, w dużym namiocie pn.”Rękodzieło”, zorganizowano prezentację rękodzieła i ginących zawodów. Odwiedzający mogli przyjrzeć się pracy garncarza, tkaczki, zobaczyć jak wykonuje się kosze z wikliny, kwiaty z bibuły, jak powstają piękne obrazy, szydełkowe serwetki, wyroby ze sznurka czy tradycyjne ligawy. Można było również z pomocą twórców ludowych spróbować własnych umiejętności rękodzielniczych. Twórcy chętnie objaśniali i pokazywali jak powstają unikatowe wyroby.

W tymże namiocie zaprezentowano również bogatą ofertę gospodarstw agroturystycznych naszego regionu oraz ofertę edukacyjną gospodarstw należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

W innym, specjalnie wystawionym namiocie, swoje produkty prezentowali właściciele gospodarstw ekologicznych. Tradycyjne już w czasie trwania wystawy odbywał się kiermasz żywności ekologicznej z terenu działania Oddziału Siedlce. Można było zakupić pieczywo ekologiczne, przetwory mleczne (masła, sery, jogurty), wędliny ekologiczne, przetwory owocowo-warzywne. Produkty ekologiczne wytwarzane w tych gospodarstwach oparte są na tradycyjnych recepturach, bez konserwantów i polepszaczy, a więc są zdrowe i smaczne.

Specjalnie na targi wydrukowano okolicznościową „Gazetę Targową” w nakładzie 3000 egzemplarzy.

Wystawa cieszyła się licznym udziałem firm z różnych branż, a zwiedziło ją w ciągu dwóch dni ponad 60 tys. osób. Cała ekspozycja zajęła ponad 17,00 ha powierzchni.

Wystawcy łącznie: 479, w tym:

Stoiska MODR Oddział Siedlce (wydawnictwa MODR oraz oferta doradczo-usługowa) – 9

Branża budowlana – 27

Galanteria – 40

Instytucje, wydawnictwa, banki – 57

Maszyny rolnicze – 44

Motoryzacja – 11

Ogrodnictwo, szkółkarstwo – 54

Pasze, koncentraty – 19

Rekreacja – 4

Spożywcze – 50

Środki do produkcji, urządzenia – 31

Rękodzieło ludowe, Zagrody Edukacyjne, Agroturystyka – 21

Gospodarstwa ekologiczne – 13

Grupy producenckie – 10 (9+ 1 Zakład Rzeźnik)

Wystawcy bydła mlecznego – 36 (zaprezentowano 60 szt. jałówek + 11 cieliczek)

Wystawcy bydła mięsnego – 3 (zaprezentowano 10 sztuk bydła mięsnego)

Wystawcy drobnego inwentarza – 14 (108 sztuk drobnych zwierząt)

Wystawcy koni (w niedzielę) – 36 (zaprezentowano 45 sztuk koni)

W sobotę o godz.13.00 odbył się na scenie Quiz dla zwiedzających pt. „Moda na ekologię”.

W niedzielę na scenie nagrodzono pucharami laureatów z regionu siedleckiego
w  konkursie AGRO-LIGA 2017 – etap oddziałowy.

Siedleckim Mistrzem Konkursu Agro-Liga 2017 w kategorii „Rolnik” zostało gospodarstwo rolne Katarzyny Dmowskiej z Krynicy, gm. Suchożebry. Rodzaj prowadzonej działalności to produkcja mleka (obecnie 120 krów mlecznych, łącznie 290 sztuk) oraz odchów jałówek hodowlanych z przeznaczeniem na remont stada i sprzedaż. Żywienie w oparciu o pasze wysokiej jakości z zakupu oraz sianokiszonki z traw z roślinami motylkowymi i kukurydzę. Gnojowica pochodząca z produkcji zwierzęcej odpowiednio przechowywana i  stosowana do nawożenia użytków rolnych w odpowiednim terminie i dawkach  zgodnie z kodeksem dobrej praktyki rolniczej. W gospodarstwie znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Mistrzem Agro-Ligi 2017 roku siedleckiego Oddziału Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w kategorii „Firma” jest P.P.H.U. ANWO WOJCIECH KOBYLIŃSKI z miejscowości Pruszynek. Jest to zakład ślusarsko – spawalniczy, który działa 8 lat. Zajmuje się głownie produkcją podzespołów do maszyn rolniczych firm „PROMAR”, „AGROLA”, STALFA”. Zakład prowadzi sprzedaż maszyn rolniczych „PROMAR”, głównie opryskiwaczy i agregatów uprawowych. W ramach wdrażania nowych technologii, w ciągu ostatnich dwóch lat zakupiono prasy mimośrodowe oraz półautomaty spawalnicze. Inne nowości to: wprowadzenie do toku produkcji  tokarek uniwersalnych oraz nowoczesnych wykrojników do obróbki detali, co pozwoliło na zwiększenie asortymentu wykonywanych podzespołów. P.P.H.U. ANWO WOJCIECH KOBYLIŃSKI to firma przyjazna środowisku (brak odpadów szkodliwych, odpady produkcyjne (złom) odstawiane do skupu. Odpady komunalne odbiera PUK).

O godz. 12.30 na scenie odbyło się podsumowanie dwóch konkursów Oddziałowych MODR:

 1. „Od agroturystyki do turystyki wiejskiej”.

Jego cele to popularyzacja najlepszych rozwiązań i innowacyjnych sposobów prowadzenia działalności turystycznej na obszarach wiejskich. Dla laureatów był on potwierdzeniem wysokiej jakości świadczonych usług, służył promocji oferty turystycznej mazowieckiej wsi oraz upowszechnieniu idei wypoczynku na obszarach wiejskich.

Uczestnikami byli rolnicy współpracujący z MODR Warszawa, prowadzący działalność agroturystyczną oraz właściciele obiektów turystyki wiejskiej z terenu ośmiu powiatów wschodniego Mazowsza.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: kategoria - gospodarstwo agroturystyczne i kategoria - obiekt turystyki wiejskiej.

Komisja składająca się z pracowników MODR:

 • Maria Sudnik - kierownik Zespołu Rozwoju Obszarów Wiejskich
 • Henryka Borkowska - główny specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich
 • Ewa Gregorczyk - główny specjalista ds. wydawnictw

dokonała oceny zgłoszonych gospodarstw agroturystycznych i obiektów turystyki wiejskiej i wyłoniła laureatów:

W  kategorii – obiekt turystyki wiejskiej:

I miejsce- Beata Harris z Korczewa za obiekt turystyczny „Kuźnia Pałacowa”

Obiekt noclegowy „ Kuźnia Pałacowa” to doskonałe miejsce na spędzanie uroczego pobytu w malowniczej, spokojnej nadbużańskiej okolicy, charakteryzującej się dziką przyrodą.  Stanowi on idealną bazę wypadową do pobliskich miejscowości turystycznych m.in. Drohiczyna, Grabarki, Mielnika czy Janowa Podlaskiego. Dużą atrakcją jest towarzyszący mu XVIII-wieczny pałac  i okalający go zabytkowy park z licznymi okazami starych drzew.

Do dyspozycji gości przygotowanych jest 14 pokoi z łazienkami. Można również wynająć atrakcyjny apartament , który znajduje się w baszcie Pałacu. Goście korzystać mogą z całodziennego wyżywienia; oferowane są smaczne, regionalne potrawy.

II miejsce -Justyna i Andrzej Laszukowie z Borsuków gm. Sarnaki za obiekt turystyczny „Oberża Borsuki”,

III miejsce -Renata Rybarczyk z Nowej Wsi w gminie Kosów Lacki za Stadninę Koni.

W kategorii  - gospodarstwo agroturystyczne:

I miejsce - Joanna i Sławomir Chudy z Marianowa w gminie Tłuszcz.

Właściciele prowadzą urokliwe gospodarstwo, w którym znajduje się mini zoo z różnorodnymi domowymi i egzotycznymi gatunkami zwierząt.

Dla miłośników koni, organizowane są przejażdżki bryczką i kuligi.

W gospodarstwie prowadzone są warsztaty rękodzielnicze, m.in. garncarskie, rzeźbiarskie, wykonywania instrumentów muzycznych.

Właściciele są przygotowani na przyjęcie zarówno gości indywidualnych, jak i grup szkolnych.

II miejsce - Bożena Olszewska, gospodarstwo „Agrochmielik”  w Chmielewie gm. Sokołów Podlaski,

III miejsce - Aleksander Kuć, który swoją działalność prowadzi w Żdżarze, w gminie Kotuń.

 1. „Chrońmy środowisko w domu i zagrodzie”

Jego cele to: kształtowanie świadomości ekologicznej oraz pozytywnej postawy względem środowiska naturalnego poprzez:

- promowanie i naukę selektywnego zbierania odpadów (segregacja odpadów)

- zachęcanie mieszkańców do zakładania kompostowników na odpady biodegradowalne,

- piętnowanie miejsc powstawania dzikich wysypisk,

- uświadamianie mieszkańcom negatywnych skutków spalania odpadów.

Uczestnicy konkursu mieli do wykonania zadanie praktyczne oraz odpowiadali  ustnie na losowo wybrane pytania przygotowane przez organizatora.

Laureaci konkursu:

I miejsce - Joanna Szkopek - Błogoszcz, gm. Siedlce

II miejsce – Małgorzata Pepłowska - Ruchna, gm. Liw

III miejsce – Cecylia Kur - Białobrzegi, gm. Sterdyń

Wyróżnienie – Agnieszka Cieciera - Białki, gm. Siedlce

Wyróżnienie - Danuta Szymaniak - Dzieżby Szlacheckie, gm. Jabłonna Lacka

Również w niedzielę na scenie podsumowano konkurs: HIT WYSTAWY w kategorii „Tradycja i nowoczesność dla rolnictwa”.

Tytuł: HIT WYSTAWY otrzymał Ciągnik rolniczy URSUS C-385 III B zgłoszony przez wystawcę: MEGA Zborowski M, Gajowy P, Sp. J. w Łukowie,

Wyróżnienie w konkursie – SAS BIO COMPACT automatyczny kocioł C.O. klasy 5 z palnikiem peletowym SAS MULTI FLAME zgłoszony przez wystawcę: Zakład Metalowo-Kotlarski „SAS” - Owczary

Wyróżnienie w konkursie – Zestaw kosiarek GIGACUT KDD 861 S +  KDF 300 S, zgłoszone przez Przedsiębiorstwo ROLMECH Sp. z o.o. w Płońsku.

Laureaci otrzymali dyplomy i puchary ufundowane przez MODR. Laureat konkursu HIT wystawy będzie miał możliwość zareklamowania się na łamach „Wsi Mazowieckiej” – miesięcznika wydawanego przez MODR.

Przez dwa dni trwania imprezy, na scenie swój program artystyczny zaprezentowali:

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej  im. Alicji Siwkiewicz „Chodowiacy”

Zespół wokalny „Art Styl” (SUTW przy MOK Siedlce)

Zespół dziecięcy „Wiśniewiacy” z GOK w Wiśniewie

Zespół Ludowy „Jabłoniacy” z Jabłonnej Lackiej

Zespół Ludowy „Przesmyczanki” z GOK w Przesmykach

Zespół Pieśni i Tańca „Niwa” z Krzeska

Zespół muzyczny „50+ ELITE SONG” – GOK w Siedlcach z/s w Chodowie

Zespół Pieśni i Tańca „Kasianiecka” ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie

Grupa śpiewacza „Białki” z Białk

Zespół „COUNTRY Honky Tonk Brothers”

Zespół „Zakrze Śpiewa” z Zakrza

__F O T O R E L A C J A__

Ewa Gregorczyk

MODR Oddział Siedlce

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.