Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Smacznie, zdrowo i ludowo

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Oddział Poświętne w Płońsku pielęgnując dziedzictwo kulturowe mazowieckiej wsi, rokrocznie organizuje Jesienny Jarmark „od pola do stołu”. Trzynastą imprezę z tego cyklu, 16 września w Poświętnem otworzyli Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa, Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR Warszawa Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku.

Kluczowymi wydarzeniami tegorocznego jarmarku były konferencja dotycząca produkcji żywności na niewielką skalę i wprowadzanie jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji oraz  IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych. 

Konferencja 

Część merytoryczną konferencji rozpoczęła dr Beata Bartodziejska z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, Zakład Jakości Żywności w Łodzi wykładem  na temat „Wymagania dotyczące produkcji żywności tradycyjnej na niewielką skalę w gospodarstwach rolnych, systemy jakości żywności i przykłady dobrych praktyk”. 

Prof.dr.hab. inż. Zbigniew J. Dolatowski z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie przestawił temat „Dystrybucja żywności tradycyjnej w ramach dostaw bezpośrednich, sprzedaży bezpośredniej i działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej. Zasady prowadzenia rolniczego handlu detalicznego, przykłady dobrych praktyk”. 

Konferencja zakończyła się  prezentacją i degustacją produktów tradycyjnych. Produkty tradycyjne zostały wytworzone w małych firmach rodzinnych  z naturalnych surowców. Przetwory z mięsa i wyroby garmażeryjne przygotowały trzy  rodzinne firmy: Artura Zarzyckiego ze Skołatowa,  Adama Węgłowskiego z Karniewa i Krystyny Marcyjańskiej z Lutobroka.

Dużym zainteresowaniem cieszyły  się nagrodzone i wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych polędwiczki wędzone podsuszane, polędwica kurpiowska, baleron kurpiowski, szynka kurpiowska, kiełbasa wiejska, słoninka skołatowska- przysmak myśliwego.

Chleb wypiekany metodą tradycyjną pochodził z małych piekarni z Sochocina i z Sońska. Tradycyjne przetwory z mleka wielokrotnie nagradzane w konkursach kulinarnych przygotowały dwie firmy rodzinne: Tomasza i Elżbiety Rachockich z Turzy Małej i Agnieszki Zalewskiej z Nowego Pawłowa. Na stole znalazły się również tradycyjne oleje Krzysztofa Kowalskiego z Winnik. Restauracja ,,Poświętne” przygotowała żurek z białą kiełbasą,  gulasz warzywny,  babkę ziemniaczaną, kapustę zasmażaną, surówkę z białej kapusty  i napój z mięty i   miodu pochodzącego z pasieki Adama i Wojciecha Piotrkowskich z Żuromina.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość degustacji soku jabłkowego tłoczonego w gospodarstwie Tomasza Bieńkowskiego. 114 uczestników konferencji miało możliwość poznać i posmakować unikalnych  produktów i potraw z Północnego Mazowsza. 

IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych 

W przeglądzie wzięło udział 14 zespołów: 8 w kategorii muzyczno-wokalnej i 6 w kategorii muzyczno-tanecznej. Zespoły oceniało 5 osobowe jury, któremu przewodniczyła Izabela Bednarczyk, zastępca dyrektora Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Występy artystyczne skupiły wielu widzów, którzy z zaciekawieniem oglądali dawne tańce i przysłuchiwali się znanym, ludowym melodiom. Komisja konkursowa oceniła zespoły według kryteriów zawartych w regulaminie konkursu i wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

 • kategoria muzyczno-wokalna
 • 1 miejsce – Klub Seniora „Zielenianki” z Zielonej,
 • 2 miejsce – Amatorski Zespół Wokalny Seniorów Czernice Borowe,
 • 3 miejsce – „Zielona Melodia” z Gruduska,
 • kategoria muzyczno-taneczna
 • 1 miejsce – Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki”
 • 2 miejsce – Zespół Folklorystyczny Kurpiowszczyzna,
 • 3 miejsce – Szkolny Zespół Pieśni i Tańca „Promyki Lucienia”. 

XIII Jesienny Jarmark „od pola do stołu” został wskazany do dofinasowania w tegorocznym naborze operacji partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 dla konkursu nr 2/2018 – Działanie 6: Ułatwianie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnienie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju. Nagrody pieniężne w  konkursie „IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych” zostały dofinansowane ze środków Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020 w ramach schematu II. Laureatom uroczyście wręczono nagrody ufundowane przez KSOW. 

Uczestnikami XIII Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu”, byli rolnicy i mieszkańcy Mazowsza, którzy przybyli, by zapoznać się z wieloma ciekawymi formami przedsiębiorczości wiejskiej, porozmawiać z producentami lub wytwórcami, wymienić poglądy czy doświadczenia. Nie zawiedli także mieszkańcy Płońska.

Impreza stwarzała także możliwość bezpośrednich rozmów z doradcami Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddziału Poświętne w Płońsku, pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biura Powiatowego w Płońsku, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w Ciechanowie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie i Lokalnej Grupy Działania – Przyjazne Mazowsze z Płońska. Liczne i ciekawie zaaranżowane stoiska wystawiennicze zachęcały do zakupów tradycyjnych wyrobów, takich jak pieczywo, wędliny, miody czy sery. Nie brakowało ciekawych przykładów  rękodzieła i sztuki ludowej, a także bogatej oferty kwiatów, drzew, krzewów owocowych i ozdobnych. W tegorocznej imprezie swoje wyroby zaoferowało 50 wystawców.

Zapraszamy za rok! 

 __F O T O R E L A C J A__

 1. Uroczyste otwarcie XIII Jesiennego Jarmarku od pola do stołu - Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR Warszawa
 2. Widownia podczas uroczystego otwarcia
 3. Konferencję "Produkcja żywności na niewielką skalę i wprowadzanie jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji" rozpoczyna dr Beata Bartodziejska
 4. Wykład dr Beaty Bartodziejskiej
 5. Wykład prowadzi prof.dr hab.inż. Zbigniew Dolatowski
 6. Uczestnicy konferencji
 7. Degustacja z produktu tradycyjnego dla uczestników konferencji
 8. Uczestnicy konferencji podczas degustacji
 9. Tańczy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Sanniki - laureat konkursu
 10. Tancerki z zespołu Sanniki
 11. Tańczy Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna"
 12. widownia podczas przeglądu LZA
 13. Zespół Tańca Ludowego Mochowo na scenie
 14. Ogłoszenie wyników w IX Przeglądzie Ludowych Zespołów Artystycznych
 15. Jarosław Grabowski - dyrektor MODR Oddział Poświętne składa gratulacje Zespołowi Promyki Lucienia - zdobywcy III miejsca
 16. Dyplom oraz I nagrodę w konkursie otrzymuje Klub Seniora Zielenianki
 17. Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR Warszawa dziękuje członkom kapituły IX Przeglądu Ludowych Zespołów Artystycznych
 18. Kiermasz kwiatów
 19. Kiermasz połączony z degustacją tradycyjnej żywności
 20. Kiermasz zdrowej żywności

Tekst: Danuta Bronowska

Zdjęcia: Bożena Chądzyńska

 

 

 

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.