Łąck i Giełda Rolnicza
W niedzielę 19 maja odbyła się w Łącku XXVIII Giełda Rolnicza.
Impreza cieszy się popularnością od wielu lat, ze strony wystawców i odwiedzających. Tak było również w tym roku, od samego rana w Łącku panował duży ruch. Na terenie przy Hali Sportowej wystawcy przygotowywali swoje stoiska. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem nadciągały tłumy zwiedzających.
Przez wiele lat Giełda Rolnicza jest miejscem spotkań i okazją do spędzenia dnia w miłej atmosferze. Sprzyjają temu różne atrakcje, w tym: kiermasze, konkursy dla dzieci i dorosłych oraz występy artystyczne. Sprzyjała nam także pogoda.
Uczestników, wystawców i zwiedzających przywitali organizatorzy: Mariusz Bieniek – starosta płocki, Zbigniew Białecki - wójt gminy Łąck, Wojciech Muczyński - prezes zarządu „Stada Ogierów” w Łącku oraz Sławomir Piotrowski – dyrektor MODR Warszawa. Otwarcia giełdy dokonał Wojciech Banaszczak – dyrektor MODR Oddział Płock.
W tym roku swoje osiągnięcia prezentowało około 200 wystawców, nie tylko z okolic Płocka, ale także Łodzi, Poznania, Częstochowy, a nawet z Nowego Targu. Wśród szeregów namiotów i stoisk znajdowały się nie tylko te z branży rolniczej, ale także budowlanej i samochodowej.
Tradycyjnie na naszej giełdzie, imponujące były ekspozycje firm ogrodniczych i wybór roślin. Oferta była bardzo szeroka, różnego rodzaju kwiaty, krzewy, drzewka czy zioła. Od wczesnych godzin porannych na stoiskach ogrodniczych przewijały się tłumy zwiedzających i kupujących.
Atrakcją dla zwiedzających była także wystawa królików różnych ras, prezentowana przez Mazowiecki Związek Hodowców Królików i Drobnego Inwentarza. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z żywnością.
Amatorzy dobrego jedzenia byli zachwyceni, że mogą nabyć różnego rodzaju pieczywo, wyroby z dziczyzny, a nawet góralskie oscypki. Smakoszy przyciągały stoiska z produktami lokalnymi, przygotowanymi z surowców najlepszej jakości przez rolniczki i Koła Gospodyń Wiejskich.
Licznie prezentowały się instytucje związane z rolnictwem, Mazowiecki Urząd Marszałkowski, powiaty płocki i gostyniński, banki, ARiMR, KRUS, WIORIN.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Polskiego Związku Łowickiego, w którym przygotowano atrakcyjną wystawę oraz degustację wyrobów (m.in. dzika). Atrakcją był także Zespół Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” działający przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Poznaniu, który rozpoczął imprezę.
W stoisku MODR, zorganizowano punkt konsultacyjny z zakresu innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, nowych technologii oraz wsparcia finansowego rolnictwa i obszarów wiejskich. Hitem tegorocznej Giełdy Rolniczej okazała się „nasza” sztuczna krowa, od której można pozyskać mleko. Chętnych do dojenia nie brakowało, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
Dla wystawców organizatorzy przygotowali puchary:
• Puchar dyrektora MODR za „Najciekawszą ofertę rolniczą” - otrzymała Firma POLTECH Grzegorz Rydziński, Borkowo Kościelne oferująca do sprzedaży ciągniki i maszyny rolnicze,
• Puchar starosty płockiego za „Najciekawsze stoisko wystawowe” otrzymało stoisko Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy – promocja łowiectwa,
• Puchar wójta gminy Łąck za „Najciekawszą ofertę ogrodniczą” otrzymało Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Feliciak - oferujące rośliny ozdobne.
Podczas Giełdy Rolniczej dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy dla dzieci i dorosłych, wśród nich: konkurs plastyczny dla dzieci, konkurs „Rzut podkową”, konkurs KRUS „Pracuj bezpiecznie”. Odbył się także konkurs kulinarny „Potrawy mojej mamy”, w którym oceniano zgłoszone potrawy, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia i osoby fizyczne.
Przez cały czas pobyt na Giełdzie Rolniczej w Łącku, umilały liczne występy lokalnych zespołów artystycznych w przepięknych, kolorowych strojach ludowych.
Dla najmłodszych w specjalnym sektorze przygotowano szereg atrakcji: dmuchane zjeżdżalnie, kule wodne, karuzele. W tym roku zainteresowani uczestnicy Giełdy Rolniczej mieli także możliwość zwiedzania Stada Ogierów w Łącku, przejażdżki bryczką, a dzieci mogły przejechać się na kucyku.
Była także zbiórka na rzecz Hospicjum Płockiego w ramach akcji Programu Pola Nadziei 2019. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Goście: zaproszenie na Giełdę Rolniczą przyjęli: Adam Bielan - wicemarszałek Senatu RP i Zbigniew Kuźmiuk - europoseł RP oraz Paweł Smoliński – zastępca dyrektora Oddziału Terenowego KOWR w Warszawie.
Patronat honorowy: dziękujemy za patronowanie naszemu przedsięwzięciu Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewodzie Mazowieckiemu oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego.
Patroni medialni: Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Tygodnik płocki (obie redakcje otrzymały podziękowania za długoletnią współpracę przy promocji giełdy), Firma PLOCMAN Sp. z o.o. oraz Wieś Mazowiecka.
Sponsorzy przedsięwzięcia: Bank Spółdzielczy w Starej Białej, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie Oddział w Płocku, Bank Spółdzielczy w Gostyninie, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW Biuro Regionalne Płock, Gmina Bielsk, Gmina Pacyna, Gmina Gostynin.
__F O T O R E L A C J A__
- Występ Zespołu Muzyki Myśliwskiej „Babrzysko” działający przy ZO PZŁ w Poznaniu
- Bogaty sektor roślin ozdobnych przyciągał kupujących
- Bogaty sektor roślin ozdobnych przyciągał kupujących
- Otwarcie giełdy przez Sławomira Piotrowskiego dyrektora MODR
- Podczas giełdy głos zabrał Adam Bielan - senator RP
- Goście i organizatorzy giełdy, z pucharem od wójta gminy Łąck za najciekawszą ofertę ogrodniczą. Nagrodę otrzymał Tadeusz Feliciak
- Uczestnicy konkursu „Potrawy mojej mamy” z gośćmi i organizatorami giełdy
- Liczne występy artystyczne lokalnych zespołów umilały czas gości
- uczestnicy konkursu „Rzut podkową”
- Na giełdę licznie przybyli zwiedzający i kupujący
- Mieszkańcy i goście dopisali
- Stoisko BUD MAT AUTO Sp z o.o. z Płocka
- Stoisko Polskiego Związku Łowieckiego
- Uczestnicy konkursu kulinarnego „Potrawy mojej mamy”-degustacje potraw
- Wystawa sprzętu rolniczego
- Z udojem „południowym” zmierzył się dyrektor MODR
- Uczestnicy konkursu plastycznego
- Mieszkańcy i goście dopisali
Tekst: Jadwiga Skibowska
Zdjęcia: Mariola Dudkowska
MODR Oddział Płock
OPR. WA