Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

V Dni Przedsiębiorcy Rolnego, Poznań 4-5 marca 2009 r

Już po raz piąty Poznań gościł przedsiębiorczych rolników z całego kraju. Organizatorami międzynarodowych Dni Przedsiębiorcy Rolnego było Centrum Doradztwa Rolniczego z Brwinowa Oddział w Poznaniu oraz Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG)  z Frankfurtu.
Współorganizatorami były natomiast Ośrodki Doradztwa Rolniczego z województw mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które wybrały gospodarstwa do panelu dyskusyjnego. 

Panele odbyły się w trzech grupach:
  • produkcja roślinna,
  • produkcja mleka,
  • produkcja trzody chlewnej.
W każdym panelu prezentowały się 4 gospodarstwa: 3 z Polski i 1 z Niemiec. Ta część konferencji, na której rolnicy sami prezentują swoje gospodarstwa, jest zawsze bardzo rozdyskutowana. Bo trzeba dużo odwagi, aby rolnik, który na co dzień zajmuje się produkcją,  wystąpił w charakterze wykładowcy, udostępnił wyniki pracy - zwłaszcza te finansowe - i poddał się dobrowolnie dociekliwym pytaniom współuczestników konferencji. Naszych rolników (z województwa mazowieckiego) reprezentowali:  Anna  i Jerzy Wawrzyńczakowie ze Stupska,  właściciele  stada 62 krów mlecznych o wydajności przeciętnej 8400  litrów od krowy, państwo Jolanta i Wiesław Szmalcowie z Drążewa w gminie Sońsk, właściciele stada 40 loch hodowanych w cyklu zamkniętym oraz Tadeusz Szymańczak ze  Skrzelowa w gminie Teresin, reprezentujący gospodarstwo rodzinne o łącznej powierzchni 125 ha.
frekwencja_dopisala
W tym roku uczestnicy konferencji próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jak reagować w gospodarstwie na zmiany rynkowe?
Temat ważny,  szczególnie przy tak niestabilnym rynku rolnym jaki mamy obecnie. Wobec stałego spadku cen na produkty (niskich cenach zbóż, obniżce cen mleka), konieczne jest poszukiwanie rezerw po stronie kosztów jak i zmian samej organizacji sprzedaży.
Pierwsi wykładowcy konferencji: prof. Stanisław Stańko z SGGW mówiący na temat perspektyw popytu i podaży produkcji rolniczej oraz prof. Jadwiga Seremak-Bulge z IERiGŻ mówiąca na temat perspektyw rynku mleka, nie przedstawili jednak optymistycznych wizji. Ograniczenie interwencji rynkowych, zmiana sposobu wsparcia rynków rolnych sprawia, że rynki te stają się coraz bardziej wrażliwe na zachodzące zmiany.
Gospodarstwa  z „panelu roślinnego” były bardzo zróżnicowane: najmniejsze miało powierzchnię 72 ha gruntów ornych, największe 2311 ha. W liczącym 125 ha gospodarstwie pana Szymańczaka od 20 lat uprawia się kukurydzę na ziarno (w monokulturze).  Mimo wygłaszania w trakcie dyskusji różnych opinii, rolnicy byli zgodni, że najważniejszy jest stały monitoring rynku zarówno produktów rolnych jak i środków produkcji. Zmienność cen na produkty rolne wymusza wydłużenie w czasie sprzedaży i zakupów, ponieważ rolnicy starają się dokonywać tych operacji przy najbardziej sprzyjających im cenach. Wiedzą, że nie należy sprzedawać produktów po cenach nie zapewniających zwrotu nakładów. Lecz, aby mieć taką możliwość, należy przede wszystkim dostosować do tego celu zaplecze magazynowe. Wtedy, co głównie podkreślał właściciel ponad 700-hektarowego gospodarstwa z Niemiec, można - tak jak on – spokojnie poczekać na korzystniejszą cenę. 
Za równie ważne uczestnicy panelu uznali  prowadzenie systematycznej i szczegółowej analizy technologii i kosztów.  Planując nakłady na produkcję trzeba brać pod uwagę prawdopodobieństwo wystąpienia niskich cen na produkty rolne i intensyfikować nakłady racjonalnie. Należy więcej uwagi zwrócić np.: na racjonalizację nawożenia  a nawet sukcesywne wdrażanie zasad rolnictwa precyzyjnego. Stosowanie uproszczeń w uprawie wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia o czym przekonywała pewna współwłaścicielka gospodarstwa Karolew, które od 5 lat stosuje uprawę bezorkową. Lepsze wykorzystanie maszyn jak zwykle występuje po stronie niemieckiej. Nasi sąsiedzi znacznie częściej korzystają ze wspólnego sprzętu lub świadczą sobie wymiennie usługi. U nas ciągle pokutuje chęć posiadania bogatego parku maszynowego na własność. 

Producenci mleka za najważniejsze uznali zwiększenie skali produkcji oraz poprawę organizacji i technologii. Prezentowane gospodarstwa charakteryzują wysokie wydajności (powyżej 8000 litrów od krowy), a więc w tym gronie nie mówiło się już o podnoszeniu wydajności lecz o granicy produkcji,  powyżej której nie opłaci się już jej zwiększanie.
Znamienne jest to, że nawet gospodarstwa zajmujące się produkcją  mleka, czyli produkcją stosunkowo pracochłonną, zmuszone są  różnicować swą działalność rolniczą aby zapewnić dochód na wystarczającym poziomie. W tym celu prowadzą usługi rolnicze, handel środkami do produkcji rolnej itp. Za ważne rolnicy uznali przejmowanie części łańcucha marketingowego.

Wśród producentów  trzody chlewnej najwięcej mówiło się o wspólnym działaniu zmierzającym do zrzeszenia się w grupy producentów trzody. Takie grupy mogłoby kupować udziały w zakładach mięsnych, przejmując nad nimi kontrolę. Mimo, że wszystkie gospodarstwa biorące udział w prezentacji  są członkami grup producenckich, ich właściciele zdają sobie sprawę, że pojedyńcza grupa nie jest równym i docenianym partnerem dla zakładów mięsnych.  Chęć wspólnego działania to bardzo pozytywne zjawisko na naszym rynku rolnym, szkoda tylko, że nie powszechne.
Uczestnikami panelu byli producenci trzody posiadający stada liczące od 35 do 60 loch (gospodarstwa polskie) oraz  produkujące 6000 tuczników w cyklu otwartym (gospodarstwo z Niemiec). Ale okazało się, że nawet tak duża skala produkcji nie zapewnia wystarczającego dochodu. Rolnicy zgodnie stwierdzili, że sposobem na zmienną koniunkturę w produkcji trzody najlepsza jest dodatkowa działalność. I tak Kornel Świtoński z województwa kujawsko-pomorskiego dodatkowo produkuje ziemniaki sadzeniaki, a  Markus Jakobs z Niemiec - pszenicę jakościową.
W opinii eksperta panelu Roberta Eckerta z Instytutu Zootechniki w Krakowie nasze gospodarstwa posiadają sporą rezerwę w organizacji rozrodu, a możliwości genetyczne naszych ras pozwalają na uzyskanie większej ilości tuczników w skali roku.  
Wspólny wniosek dla wszystkich paneli - niezależnie od kierunku produkcji i wielkości gospodarstwa -  był następujący: wszyscy zmuszeni są poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu czy prowadzenia specjalistycznych upraw, aby poprawić kondycję ekonomiczną.

Wydaje się, że na trudne pytanie: „Jak reagować w gospodarstwie na zmiany rynkowe” uczestnicy konferencji nie zdołali wypracować jednoznacznej odpowiedzi.  Ale przecież nie o opracowanie recepty tutaj chodziło, bo taką rzeczywiście trudno znaleźć. Doroczne spotkanie, wymiana doświadczeń, dyskusje prowadzone długo w noc i zadowolenie uczestników jest największym sukcesem organizatorów.

Ewa Strzeszewska
MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku.
Zdjęcia:
Alicja Zygmuntowska
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu
  • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

    Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

    ul. Czereśniowa 98, 02-456
    tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Bielice

    Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

    Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
    tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

    Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

    ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
    tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Płock

    Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

    ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
    tel./fax: 24 269 77 00
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

  • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

    Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

    ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
    tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

  • MODR Warszawa oddział Radom

    Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

    ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
    tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

  • MODR Warszawa Oddział Siedlce

    Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

    ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
    tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

    Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.