MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Udana Wiosna

W minioną niedzielę, już po raz czwarty, siedlecki Oddział MODR zorganizował targi „Wiosna w Polu i w Ogrodzie”. Pomimo fatalnych prognoz pogoda dopisała, dzięki czemu w imprezie wzięło udział ponad 7500 osób.

 

„Wiosna…” była więc udana, chociaż w tym roku plany organizatorów wystawione zostały na próbę. Tradycyjnie bowiem siedleckie targi rolniczo-ogrodnicze odbywały się w kwietniu, ale w tym roku przeszkodziła temu żałoba narodowa spowodowana katastrofą prezydenckiego samolotu. Początkowo wydawało się, że przełożenie ich na maj nie ma sensu, gdyż o tej porze i ogrody są już uporządkowane, i wszystkie nasiona wysiane, i rośliny posadzone. Tymczasem zła pogoda opóźniła sezon wegetacyjny i przełożenie imprezy

o prawie miesiąc stało się uzasadnione. A że i pogoda była dla organizatorów łaskawa - wszystko zakończyło się sukcesem.

Liczący ponad 1100 m.k plac wokół budynku Oddziału MODR w Siedlcach został wypełniony stoiskami 67 wystawców. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele producentów nawozów, materiałów siewnych i instytucji współpracujących z rolnictwem, gospodarstw ogrodniczych

i szkółkarstwa, pasiek i wytwórców miodów pitnych, wyrobów cukierniczych oraz pieczywa regionalnego i serów, mebli ogrodowych itp. Zwiedzający mogli też poznać oferty gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych.

Oczywiście z własną ofertą wystąpił MODR – w siedmiu stoiskach nasi doradcy udzielali porad rolnikom i plantatorom. Natomiast w ramach programu edukacyjnego „PROW” finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiony został punkt informacyjny, w którym eksperci udzielali informacji z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także nasze wydawnictwa – o prowadzeniu upraw polowych, architekturze ogrodowej, budowie oczek wodnych czy też zawierające przepisy na potrawy tradycyjne, dobre ciasta, domowe nalewki oraz aktualne numery „Wsi Mazowieckiej.”

Początkowo przed ładnie udekorowaną sceną publiczność oglądała występy dwóch zespołów ludowych z gminy Borowie – Iwowianek oraz Lalinianek. Natomiast oficjalnie wystawę otworzył o godz. 11.00 kierownik siedleckiego Oddziału MODR Marek Niewęgłowski. Przywitał on zwiedzających i zaproszonych gości, zaś dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie Sylwester Grodkowski podziękował również za współpracę współorganizatorom wystawy, wśród nich prezydentowi Miasta Siedlce Wojciechowi Kudelskiemu i staroście siedleckiemu Zygmuntowi Wielogórskiemu.

„Poznajemy smaki Mazowsza”

Kierownik Wydziału Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Oddział w Siedlcach Maria Sudnik, zaprezentowała publiczności producentów wyrobów tradycyjnych o szczególnych osiągnięciach. Chodziło między innymi o wyroby wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych oraz te, które otrzymały „Perłę” w krajowych konkursach kulinarnych. Wśród nich znalazły się m.in. mazowiecka sójka, golonka z grzybami leśnymi, sery podpuszczkowe, kiełbasa nadbużańska, miody i wiele innych specjałów.

Natomiast za wieloletnią współpracę z MODR i pielęgnowanie dziedzictwa kulinarnego Mazowsza specjalne podziękowania otrzymali:

Małgorzata Dąbrowska z Hołowienek (z gminy Sabnie), która dwukrotnie zwyciężyła

w krajowym konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” otrzymując „Perłę”. W 2006 roku otrzymała tę nagrodę za kiełbasę jałowcową nadbużańską suchą, a w roku 2008

za podglebiaki, czyli pierogi z ziemniakami, w powiecie siedleckim znane jako szlachcice lub pierogi królewskie. Dodajmy, że kiełbasa nadbużańska została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Anna Kotuniak z Podciernia (z gminy Cegłów), która zdobyła w roku 2001 „Perłę”

za mazowieckie sójki. Produkt ten znany jest również poza województwem, a w ubiegłym roku wpisany został na LPT. Sójki są to duże pieczone pierogi z kaszą jaglaną i kapustą kwaszoną. Jest to sztandarowy produkt tradycyjny powiatu mińskiego.

Honorata Cieślak z Rososzy (z gminy Cegłów) - za sery podpuszczkowe pani Honoraty. Produkt ten doceniony został i uhonorowany „Perłą” w roku 2005 a w tym roku zdobył uznanie i Laur Marszałka Województwa. Serki pani Honoraty zwykle rozchodzą się jak świeże bułeczki i szybko znikają z jej stoiska.

Elżbieta Bajszczak z Podciernia – za kiełbasę jałowcową nożem krojoną, która zdobyła „Perłę” w roku 2003,

Józef Kunicki ze Skrzeszewa (w gminie Repki) - w ubiegłym roku na LPT wpisany został jego miód nadbużański mający niepowtarzalny smak oraz zapach nadbużańskich łąk

i lasów. Pszczelarstwo jest pasją Józefa Kunickiego od dzieciństwa, a teraz stało się również pasją jego syna.

Panie z KGW w Rudce (w gminie Stara Kornica), które w roku 2009 zdobyły Oskara Kulinarnego „Perłę2009” za golonkę z grzybami leśnymi

Cecylia Kur, która uczestniczyła prawie we wszystkich wojewódzkich konkursach kulinarnych, których organizatorem lub współorganizatorem był MODR, zdobywając ośmiokrotnie pierwsze miejsca. Jej produkty to: pomasta, piwo kozicowe, klops podlaski, żeberka spod bani, kiełbasa podsuszana, sadło spod strzechy, nalewka zdrowia, nalewka miodowa bez miodu i wiele innych rarytasów.

Podziękowania na koniec

Wytwórcy najlepszych produktów tradycyjnych z terenu działania siedleckiego Oddziału MODR w Warszawie przygotowali stoiska wystawiennicze, na których zaprezentowali publiczności własne produkty. Odwiedzający wystawę mogli więc bardzo praktycznie poznać smaki Mazowsza, czyli spróbować produktów i je zakupić.

Podczas imprezy przeprowadzony został także quiz dla zwiedzających dotyczący wiedzy

o roślinach ozdobnych. Za poprawne odpowiedzi można było zdobyć nagrody w postaci książek i drobnych upominków. Zabawę prowadziła Anna Matyszczak -pracownik Wydziału Gospodarstwa Wiejskiego i Agroturystyki MODR Oddział w Siedlcach.

Kierownik MODR Oddział w Siedlcach – dr inż. Marek Niewęgłowski w imieniu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego serdecznie dziękuję za wszelką pomoc finansową, rzeczową, merytoryczną i organizacyjną Miastu Siedlce, siedleckim firmom, służbom porządkowym, ośrodkom kultury oraz wystawcom za ich obecność na wystawie.

Patronat honorowy nad IV Wiosną w Polu i w Ogrodzie objęli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski i Starosta Siedlecki Zygmunt Wielogórski.

Patronat medialny nad imprezą sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki oraz TV Siedlce.

Andrzej Dmowski

MODR w Warszawie

Oddział w Siedlcach

Zdjęcia: Ewa Gregorczyk

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2020 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.