MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Legionowo- Dożynki Diecezji Warszawsko-Praskiej

Do kraju, gdzie kruszynę chleba
podnoszą z ziemi przez uszanowanie
dla darów Nieba, tęskno mi, Panie

                    Cyprian Kamil Norwid


Podziękowanie za całoroczny trud

Dożynki, urządzane po zebraniu plonu zbóż, należą do polskiej tradycji, do kultury ludowej. Wśród narodów słowiańskich, to właśnie Polacy, posiadają najstarsze opisywane przez Długosza tradycje obyczajów i obrzędów rolniczych.
Dożynki mają podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Są też aktualną kroniką wsi.  W niedzielę 28 sierpnia, w Legionowie, uczestnicząc w Dożynkach Diecezji Warszawsko- Praskiej, wpisujemy do tej kroniki kolejną kartę. Organizatorami tegorocznego święta rolników są powiat legionowski, samorządy Województwa Mazowieckiego i miasta Legionowa.
1aa
Uroczystości rozpoczęła msza święta (g. 11.15), celebrowana przez  Arcybiskupa Henryka Hosera, na stadionie miejskim przy ulicy Parkowej. Na widowni obok posłów i senatorów, władz samorządowych województwa mazowieckiego, miasta Legionowa, gości z zaprzyjaźnionych gmin i powiatów oraz mieszkańców, zasiedli gospodarze dzisiejszej uroczystości, starostowie Dożynek - Państwo Barbara i Roman Mańk z Kałuszyna w gminie Wieliszew. Po mszy świętej arcybiskup Hoser pobłogosławi chleby. W oprawie muzycznej tej części Dożynek, udział biorą połączone chóry "Marzenie" i "Belcanto" z Wieliszewa. (zdjęcie poniżej)

2a
  Ok. 13.30 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu wieńców żniwnych, prezentowanych teraz przed ołtarzem (zdjęcie poniżej).

3b

cd. nastąpi

godz. 14.45 - wszystko stało się jasne. Zespoły przygotowujące wieńce dożynkowe specjalnie na dzisiejszą uroczystość- doczekały się rozstrzygnięcia konkursu. Niezwykle trudny wybór najwspanialszego dzieła sztuki ludowej, miała komisja wieńcowa w składzie: Jolanta Drozd-artysta plastyk, Janusz Klejment- przewodniczący Rady Miasta Legionowo, Zenon Durka- reprezentujący starostwo powiatowe, Barbara Retmaniak- artysta plastyk, ks. dziekan Lucjan Szcześniak i Sławomir Ignaczak z Urzędu Marszałkowskiego. Jury przyznało dwa wyróżnienia: pierwsze dla wieńca nr 14 z Wieliszewa (zdjęcie poniżej)


wyrnienie 1 wieliszew


drugie dla wieńca nr 9 z Parafii Siennica (zdjęcie poniżej) 

wyrznie ie 2 siennica


Trzecie miejsce otrzymała ekipa z Bud Barcząckich za wieniec nr 18 (zdjęcie poniżej)

iii miejsce budy barczckie


                               Drugie miejsce zdobył wieniec nr 4 z Józefowa (zdjęcie poniżej)

ii miejsce jzefw


                   Laur zwycięzcy przypadł artystom ze wsi Roszczep z powiatu wołomińskiego (zdjęcie poniżej).

roszczep 1 miejsce

Warto wspomnieć, że praca nad wieńcami trwała w niektórych przypadkach około miesiąca. W budowie konstrukcji uczestniczyło kilkanaście osób.

Konkurs AGROLIGA

Podobnie jak w latach ubiegłych Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Stowarzyszenie „AgroBiznesKlub” we współpracy z Redakcją Audycji Rolnych Programu 1 Telewizji Polskiej, zorganizowały konkurs Agroliga promujący kreatywnych i przedsiębiorczych mieszkańców obszarów wiejskich. Patronat nad Agroligą objęli : Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes TVP, Prezes ARiMR i Prezes ARR.

7 lipca br. w Mazowieckiem Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Warszawie podczas posiedzenia komisji konkursowej podsumowującej przegląd gospodarstw i firm wyłoniono (w drodze głosowania) następujących laureatów:

w kategorii „ Rolnik”, mistrzem województwa mazowieckiego został Grzegorz Seliga (gospodarstwo rolne w Przybyszewie, powiat białobrzeski). Mistrz zajmuje się produkcją roślinną (produkcja ziemniaków jadalnych, kapusty głowiastej i selera) i zwierzęcą ( hodowla krów rasy limuosine o mięsnym kierunku użytkowania),

w tej samej kategorii „ Rolnik”, wyróżnienie Marszałka i Wojewody Mazowieckiego zdobył Antoni Protasiuk (gospodarstwo rolne w Nakorach, powiat siedlecki). Wyróżniony rolnik, w nowoczesnej wolnostanowiskowej oborze utrzymuje 170 sztuk bydła, w tym 100 sztuk krów mlecznych.

Kolejne wyróżnienie w kategorii „ Rolnik” otrzymał od  Marszałka Województwa Mazowieckiego Piotr Panicz (gospodarstwo rolne w Woli Miedniewskiej, powiat żyrardowski). Zasiewy w gospodarstwie to 100 hektarów kukurydzy na ziarno, 25 ha pszenicy, 18 ha ziemniaków jadalnych, 7 ha rzepaku oraz 5 ha cebuli.

W kategorii „Firma”, mistrzami województwa mazowieckiego zostali Tadeusz Rzeszowski i Jan Korneluk (przedsiębiorstwo ”Pol-Agra” w Płońsku, powiat płoński). Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż ciągników oraz maszyn rolniczych. Zakład zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny ciągników i maszyn. Zakład z roku na rok zwiększa sprzedaż do krajów Unii Europejskiej.

Wyróżnienie w tej kategorii od Marszałka i Wojewody Mazowieckiego zdobyli również Janina i Jacek Paczkowscy („Wypiek ciast domowych” w Nowych Załubicach , powiat wołomiński). Produkcja ciast domowych, dostarczanych do punktów handlowych w woj. mazowieckim i podlaskim oraz lokali gastronomicznych, oparta jest  na tradycyjnych recepturach.

Kolejne wyróżnienie w tej kategorii od Marszałka Województwa Mazowieckiego,  zdobył Mirosław Marecki („PUH  WIK - PRO” w Łącku , powiat płocki). Firma "PUH WIK-PRO", zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie doradztwa, projektowania, dostawy i montażu szerokiej gamy oczyszczalni ścieków, szamb i seperatorów. 

 Nagrody zwycięzcom wręczali m.in wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor MODR w Warszawie Sylwester Grotkowski (zdjęcie poniżej)

a


Gratulujemy zwycięzcom. Mieszkańców Legionowa i wszystkich, którzy śledzą naszą relację, zapraszamy na teren koło hali Arena w Legionowie na wspólną zabawę. Wkrótce zamieścimy serwis fotograficzny.
alejka na imprezeOgromna liczba stoisk. Jest w czym wybierać.

W części artystyczno-rekreacyjnej, która odbywa się obok hali Arena przy ul. Chrobrego 50B (adres, specjalnie dla tych, którzy jeszcze nie odwiedzili stoisk wystawowych m.in warszawskiego MODR - a warto!), zwiedzający mogą cieszyć się nie tylko wspaniałą pogodą, ale również oglądać występy regionalnych zespołów ludowych, podziwiać ciągle młodą i żwawą Genowefę Pigwę, bawić się z Orkiestrą Św. Mikołaja i tańczyć z Babską Biesiadą.

doroliDorośli biesiadują
 


dzieci na scenieDzieci rozwijają swoje talenty taneczne na scenie

g. 17.00, a wciąż przybywa ludzi. Impreza trwa przecież do 21.00. Pytamy o wrażenia, rozmówcy chwalą organizację i różnorodność. Wszyscy są zadowoleni z tak spędzonej ostatniej niedzieli wakacji. Tym, którzy jeszcze tu nie dotarli polecamy stoiska ze zdrową żywnością, ekologicznymi meblami czy rękodziełem ludowym. 

modrMODR promuje polskie owoce i warzywa

Może trochę nieskromnie, ale zwracamy uwagę na bogate i ZDROWE stoisko Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Warszawy, którego ekipa życzy wszystkim czytającym i obecnym na Dożynkach Diecezji Warszawsko- Praskiej w Legionowie- życia w zgodzie z naturą.
modr 2Stoisko MODR cieszyło się również zainteresowaniem fotoreporterów, ze względu na wspaniałe dekoracje, zrówno kwiatowe, jak i owocowo -warzywne.   
b1


c1

d1

e1

f1


Zdjęcia: Alicja Zakrzewska i  Anna Malicka   • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.