Pszczoły w Płocku
7 i 8 października w płockim Domu Technika odbyła się konferencja pszczelarska pn.:„Pszczoła w życiu człowieka. Bioróżnorodność i ochrona”. Organizatorami przedsięwzięcia były: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Płock, PKN Orlen oraz Fundacja Orlen.
Omawiane były metody dbania o środowisko naturalne, tak aby współczesne zagrożenia związane z rozwojem cywilizacji, nie wpływały destrukcyjnie na kondycję rodzin pszczelich oraz ogólnie owadów, które żyją wokół nas.
Wykłady poprowadzili: Grzegorz Szewczyk z pasieki wiodącej KRIR, który w czasie wykładu „Gatunki pszczół krajowych zagrożonych wyginięciem” omówił zagadnienia związane z ochroną zasobów genetycznych naszych pszczół ras rodzimych – linie: Kampinoska, Dobra, Północna, Asta i Augustowska.
W wystąpieniu pn. „Łąki kwietne – moda czy konieczność?” - wykładowcy z Fundacji Łąka omawiali zwiększenie zasobów pokarmowych dla owadów.
Dyrektor Elżbieta Milewska – z Zespołu Szkół im L. Bergerowej w Płocku, omówiła temat dobrych praktyk w nauczaniu o pszczołach i zastosowanie metody IBSE.
Drugi dzień konferencji rozpoczął wykładem „Ekoschematy w dopłatach obszarowych – szansą dla pszczelarza?” - pracownik MODR Oddział Płock Piotr Kostrzewa.
Igor Pawłyk – ekspert doskonale znany pszczelarzom, omówił w wykładzie pn. „Ograniczenie czerwienia matek za pomocą izolatora dr Chmary jednym ze sposobów walki z Varroa destructor” metodę dotyczącą walki z dręczem pszczelim, stosowaną we własnej pasiece.
Podczas izolowania matek następuje brak czerwiu pszczelego, w związku z czym dręcz pszczeli nie ma możliwości przejść stadiów rozwojowych i rozmnażać się. W ten sposób zwalczamy groźnego pajęczaka prawie w 100%. Wykładowca zauważył że ta metoda pozwala na zmniejszenia lekarstw w pasiece i wydłużenie produkcyjności matki, która nie ma możliwości czerwienia w okresie zimowym. Ta przerwa pomaga też rodzinie pszczelej lepiej przetrwać zimę, podczas której pszczoły nie tracą energii na wygrzewanie i karmienie czerwiu.
W wykładzie „Wiosenne postepowanie z pszczołami miarą sukcesu pszczelarza” Sławomir Trzybiński na podstawie pracy we własnej pasiece, zwrócił uwagę słuchaczy na szczegóły w wiosennym dbaniu o rodzinę pszczelą, które często decydują o sukcesie pszczelarza w danym sezonie.
Artur Arszułowicz - lekarz weterynarii z Łomży, przedstawił podczas wykładu „Naturalne substancje lecznicze stosowane w pszczelarstwie” - gatunki ziół jakie mogą być wykorzystywane w walce z dręczem pszczelim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też sposoby prawidłowego wykonywania naparów, odwarów czy maceratów pomocnych rodzinom pszczelim.
Tekst:
Dr inż. Piotr Michalik MODR Oddział Płock
Fotorelacja: