MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XIX Mazowieckie Dni Rolnictwa

Za nami XIX Mazowieckie Dni Rolnictwa połączone z Mazowiecką Wystawą Zwierząt Hodowlanych. To najważniejsze wydarzenie branżowe organizowane w centralnej Polsce. Targi odbyły się w dniach 16-17 czerwca na terenie MODR Oddział Poświętne w Płońsku. Oszacowano, że w ciągu dwóch dni imprezę odwiedziło ok. 70 tys. zwiedzających.

Wystawa - jak co roku - była dedykowana rolnikom z województwa mazowieckiego i województw ościennych. Przyjeżdżały rodziny i grupy zorganizowane, ponieważ profesjonalna branżowa wystawa o tematyce rolniczej stworzyła możliwość poznania nowych trendów w hodowli oraz nowinek technicznych i technologicznych, ciekawych rozwiązań możliwych do zastosowania w gospodarstwie rolnym.

Prezentacja „Pola doświadczalnego” MODR Oddział Poświętne

MODR Oddział Poświętne w Płońsku jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, gdzie prowadzone są doświadczenia polowe. Na 20 ha gruntów rolnych pracownicy Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa przygotowali 393 poletka z odmianami 21 gatunków roślin uprawnych. W tym roku Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe obejmuje w sumie: 103 odmiany pszenicy ozimej, pszenicy jarej, jęczmienia jarego oraz kukurydzy. Zainteresowani uprawami roślin rolniczych otrzymali bezpłatnie „Przewodnik po polu doświadczalnym”, opracowany przez pracowników Oddziału Poświętne MODR, dofinansowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich województwa mazowieckiego. Specjaliści opisali prezentowane na polu odmiany i technologie uprawy. Podczas targów przy poletkach doświadczalnych firmy współpracujące i doradcy MODR informowali o zastosowanych zabiegach i dotychczasowych efektach uprawy. Mazowieckie Dni Rolnictwa to również stanowiska doradcze i informacyjne organizatorów oraz placówek naukowych i firm pracujących na rzecz sektora rolniczego. Wielu rolników było zainteresowanych bardzo szczegółowymi informacjami o możliwościach pozyskania środków z działań PROW 2014-2020. Interesanci oczekiwali kompleksowej informacji o środkach unijnych ze wskazaniem różnych wariantów.

Bogata oferta stoisk firmowych

Na placu wystawowym o powierzchni ok. 3 ha przygotowano interesującą ekspozycję maszyn, sprzętu i urządzeń do produkcji rolnej oraz wystawę zwierząt hodowlanych. Do Płońska zjechało ponad 400 wystawców, cześć zarezerwowała znaczną powierzchnię wystawową prezentując interesującą ofertę ciągników, maszyn rolniczych czy kombajnów. Reprezentowane były czołowe krajowe i zagraniczne marki maszyn i urządzeń rolniczych. Bogata gama nowoczesnego sprzętu rolniczego: ciągników, maszyn i urządzeń oraz środków niezbędnych nie tylko w produkcji rolniczej była oceniona przez specjalną komisję. W tym roku Hitem Targowym wystawy została praso-owijarka NON-STOP Kverneland Fastable produkowana przez Kverneland, a zgłoszona przez firmę Pol-Agra Sp.J., J. Korneluk, T. Rzeszowski z Płońska. Urządzenie zostało docenione za rozwiązania konstrukcyjne zwiększające wydajność i ułatwiające pracę operatora. Co roku wysoki poziom aranżacji stoisk zwraca uwagę zwiedzających. W konkursie „Najciekawsze stoisko” w kategorii „Wystawa” I miejsce otrzymała firma F.U.H. STALSYSTEM Anna Stawiarska – producent kominów kwaso i żaroodpornych. Natomiast w kategorii „Kiermasz” wyróżniona została firma „Ogrody i balkony” Jan Tkaczyk za prezentację szerokiej gamy kwiatów jednorocznych rabatowych, doniczkowych i balkonowych.

Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Na X Mazowieckiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych, która jest miejscem promocji dorobku hodowlanego oceniano bydło i klacze. Komisje sędziowskie uhonorowały tytułami czempionów i wiceczempionów w poszczególnych kategoriach konkursowych najlepsze sztuki. Komisja Oceny Bydła Mlecznego - spośród 43 zwierząt prezentowanych przez 12 hodowców - tytuły superczempionki wystawy przyznała: krowie należącej do Waldemara Plantowskiego oraz jałowicy Andrzeja Jeznacha. W konkursie młodego hodowcy 11 dzieci zaprezentowało cieliczki z gospodarstw swoich rodziców. Podczas targów hodowcy koni z województwa mazowieckiego zaprezentowali 53 klacze. W sobotę oceniano klacze hodowlane następujących ras: huculskiej, śląskiej, zimnokrwistej, polskiej szlachetnej półkrwi oraz konik polski. Championem wystawy została klacz Roma, której właścicielem jest Krzysztof Grąbczewski. W niedzielę odbyły się XXIII Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi. Sędziowie docenili bardzo dobre przygotowanie koni do wystawy, odpowiednią pielęgnację, wyczesanie oraz perfekcyjne wyszkolenie koni zaprzęgowych. Nagrodę za najbardziej stylowy zaprzęg otrzymał Krzysztof Grąbczewski.

VIII Turniej Ekologiczny

Bardzo atrakcyjny dla widzów i uczestników okazał się VIII Turniej Ekologiczny, którego organizatorami byli: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Bank Spółdzielczy w Płońsku, Nadleśnictwo Płońsk, Urząd Miejski w Nasielsku, natomiast sponsorami: Urząd Miasta w Płońsku, Urząd Gminy w Płońsku, Koło Pszczelarzy w Płońsku i Kancelaria Adwokacka BDG CONSULTING. W turnieju wzięło udział 10 drużyn. Zwyciężyła drużyna „Jakubiak”, a wszystkie pozostałe zostały uhonorowane nagrodami rzeczowymi zakupionymi dzięki uprzejmości organizatorów i sponsorów. Idea konkursu, jaką jest propagowanie ekologii i ochrony środowiska, zyskała uznanie uczestników i widzów. Zadania konkursowe nie tylko bawiły, ale uczyły i zmuszały do myślenia zarówno uczestników i obserwatorów.

MODR Oddział Poświętne przygotował prezentację potraw i produktów tradycyjnych połączoną z degustacją. Tym samym organizatorzy podkreślili znaczenie produktów wytwarzanych metodami tradycyjnymi, z naturalnych surowców, pochodzących z małych gospodarstw rolnych. Wystawiane produkty i potrawy przeznaczone do degustacji były wielokrotnie nagradzane w konkursach kulinarnych, głównie: ,,Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” i „O Laur Marszałka”.

Znakomitą oprawę imprezie nadały występy młodych artystów z zespołów: „Stróżewiacy”, „Wesoła Nutka”, „Krajkowiacy”, „Moja Rodzina” projekt – „Patriotyzm rodzi się w rodzinie”. Drugiego dnia targów odbyła się również prelekcja z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczna edycja imprezy, mimo tropikalnej temperatury, przebiegła z rozmachem i została odebrana z zadowoleniem zarówno przez wystawców, jak i ogromnej liczbie odwiedzających. Pobyt na tegorocznej imprezie w Poświętnem wielu rolnikom dawał sposobność nie tylko wymiany poglądów, porównania własnych upraw polowych z poletkami doświadczalnymi, osiągnięć w hodowli zwierząt z innymi, ale też umożliwił poszukiwanie inspiracji w celu unowocześnienia gospodarstw i produkcji rolnej oraz nawiązanie kontaktów biznesowych z regionalnymi dealerami maszyn.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek województwa mazowieckiego oraz wojewoda mazowiecki.

Gośćmi targów byli parlamentarzyści oraz samorządowcy reprezentujący lokalne władze oraz agendy rządowe związane z rolnictwem. Powitali ich: Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR, Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR oraz Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne MODR.

Zapraszamy za rok!

__F O T O R E L A C J A__

 1 - Sławomir Piotrowski - dyrektor MODR oraz Jarosław Grabowski - dyrektor Oddziału Poświętne MODR wręczają dyplomy i upominki dzieciom z zespołów
 2 - Tomasz Skorupski - zastępca dyrektora MODR oraz Barbara Odrobińska - przedstawiciel MRiRW wręczają puchar laureatowi konkursu "Hit targowy"
 3 - Laureaci konkursu "Najciekawsze stoisko"
 4 - Laureaci "Turnieju ekologicznego"
 5 - Prezentacja odmian na "Polu doświadczalnym" - kukurydza
 6 - Zawody w powożeniu zaprzęgami
 7 - Uczestnicy konkursu młodego hodowcy
 8 - Wystawa maszyn rolniczych
 9 - Sektor wystawy maszyn i urządzeń
10 - Kiermasz kwiatów i roślin ozdobnych

Tekst:

Jarosław Toruński

Zdjęcia:

Bożena Chądzyńska 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2022 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.