„Rolnictwo ekologiczne – szansą na zwiększenie bioróżnorodności” – podsumowanie konferencji
10 listopada br., w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, zorganizowana została konferencja online w ramach operacji SIR pn. „Rolnictwo ekologiczne – szansą na zwiększenie bioróżnorodności”. W konferencji wzięli udział rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, doradcy oraz instytucje działające na rzecz rolnictwa ekologicznego.
Uczestników powitali Sławomir Piotrowski - dyrektor Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Magdalena Maciejewska - dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju w MRiRW oraz Jan Golba - zastępca dyrektora Departamentu Systemów Jakości w MRiRW.
Pierwszy wykład dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk, prof. IUNG-PIB dotyczył tematu „Płodozmian w rolnictwie ekologicznym”, który jest kluczowym elementem agrotechniki w rolnictwie ekologicznym. Profesor przedstawiła zalety wynikające z właściwego zastosowania płodozmianu oraz zasady jego prawidłowego konstruowania.
Prof. dr hab. Jolanta Kowalska zaprezentowała wykład ”Innowacyjne rozwiązania w ekologicznych metodach produkcji”, omawiając szereg bezpiecznych dla środowiska metod ochrony roślin przed zachwaszczeniem, chorobami i szkodnikami, podkreślając przy tym ogromne znaczenia profilaktyki.
„Dlaczego warto jeść żywność ekologiczną?” to wystąpienie prof. dr hab. Ewy Rembiałkowskiej, w którym wykładowczyni omawiała znaczenie żywności ekologicznej i jej wpływ na zdrowie człowieka. Podsumowaniem wystąpienia może być teza, że „żywność ekologiczna ma korzystny wpływ na nasze zdrowie –ważna jest regularna konsumpcja!”
Michał Radomski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - przedstawił proponowane rozwiązania w ramach ekoschematu – Rolnictwo ekologiczne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ponadto w trakcie dyskusji udzielił dodatkowych informacji, odpowiadając na szereg pytań doradców oraz osób zainteresowanych zagadnieniem.
Moderatorem konferencji był Jan Józef Romańczuk - dyrektor MODR Oddział Siedlce.
Tematyka podjęta podczas konferencji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Objęła swoim zakresem właściwy płodozmian, naturalne sposoby ochrony upraw oraz wpływ ekologicznej żywności na zdrowie konsumenta.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach operacji „Rolnictwo ekologiczne szansą na zwiększenie bioróżnorodności” wpisanej do Planu Operacyjnego na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, finansowana ze środków II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Organizatorzy dziękują Gościom oraz słuchaczom konferencji i zapraszają do korzystania z naszych kolejnych szkoleń.