Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Uprawa pomidorów w gruncie

W powiecie lipskim (rejon Radomia) od kilkudziesięciu lat uprawiane są pomidory gruntowe dla potrzeb przemysłu przetwórczego. Niestety, od roku 2004. bardzo wzrosły wymagania co do ich jakości. Producent zobowiązany jest do prowadzenia zapisów stosowanych zabiegów ochrony roślin, badania gleby na zawartość składników pokarmowych i bardzo racjonalnego nawożenia.

Tradycyjna produkcja w gruncie wymaga małych nakładów finansowych, ale nie daje gwarancji wyprodukowania bardzo dobrej jakości, zdrowej i wolnej od chorób rozsady. Najczęstszą przyczyną złej jakości roślin jest nie odkażone podłoże lub nieodpowiedni grunt rodzimy. Pozostają w nich różnego rodzaju patogeny glebowe, larwy szkodników i nasiona chwastów źle wpływające na produkcję.

Od podanych wyżej wad wolna jest produkcja rozsady w wielodoniczkach. W takim wypadku najczęściej stosowanym podłożem jest podłoże specjalnie przygotowane, o odpowiednich właściwościach fizycznych i chemicznych. Po prostu do napełniania wielodoniczek służy substrat, którego skład dostosowany jest do wymagań pomidorów.

Uprawa rozpoczyna się więc od przygotowania dobrej jakości rozsady, która może być przygotowana w sposób tradycyjny w gruncie lub już nowoczesnym sposobem - w wielodoniczkach napełnianych specjalnym substratem.


W doświadczeniach prowadzonych w Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach wykazano, że rozsada produkowana tą metodą (w wielodoniczkach o różnej wielkości) ma wpływ na wczesność plonowania, wielkość plonu wczesnego i bardzo małą ilość wypadów w porównaniu z rozsadą rwaną.

Demonstracyjnie wysiano nasiona pomidorów odmiany Benito do skrzynek wysiewnych o wymiarach 40 x 60 cm umieszczając w nich około 550 szt. nasion. Przed wysiewem nasiona zostały zaprawione na mokro preparatem Grevit 200 SL/0,5%. Zaprawiania przeciw szkodnikom nie stosowano, ponieważ podłoże zostało wcześniej odkażone termicznie poprzez parowanie.

Skrzynki ustawiono w pomieszczeniu o temperaturze 27°C. Po wschodach siewki przepikowano do wielodoniczek ustawionych na stołach. Wtedy zastosowano nawadnianie kropelkowe i obniżono temperaturę - w dzień do około 20°C i w nocy do około 16°C. W czasie wzrostu siewek wykonano profilaktycznie jeden zabieg ochronny (wyciągiem z grejpfruta).

Przed wysadzeniem na miejsce stałe rozsadę zahartowano przez ograniczenie podlewania i intensywne wietrzenie. Bezpośrednio przed sadzeniem rośliny podlano roztworem grevitu i chalatu cynku.

Sadzonki w fazie 5 - 7 liści wysadzono na pole w dniach 17 -19 maja. Użyto do tego sadzarki dwurzędowej, ciągnikowej. Wysadzono 23000 szt. w rozstawie 60 x 60 cm.


Pole o powierzchni 1,10 ha zostało wcześniej bardzo dokładnie przygotowane. W poprzednich latach uprawiano na nim wyłącznie zboża ale obornika nie stosowano. Natomiast po żniwach 2007 roku pociętą słomę potraktowano preparatem EM dla lepszego jej rozkładu. Jesienią na podstawie analizy wykonano nawożenie mineralne tj. 300 kg/ha siarczanu potasu oraz 200 kg/ha superfosfatu podwójnego. Wykonano też orkę zimową.

Uprawę wiosenną pola ograniczono do dwukrotnego bronowania i dwukrotnego agregatownia kultywatorem z wałem strunowym. Ani przed sadzeniem, ani w okresie wegetacji nie stosowano nawożenia azotowego.

Dwa tygodnie po przyjęciu się rozsady wykonano jej oprysk preparatem Asach SL (w ilości 0,5l/ha), przemiennie z Tytanitem (w dawce 0,2 l/ha). W okresie zawiązywania pąków kwiatowych zastosowano dolistnie Alkalin potasowy z krzemem i zabieg ten powtórzono w okresie kwitnienia (w dawkach 3l/ha).

Fruton (w ilości 5l/ha) zastosowano w chwili rozwijania zawiązków owoców celem ograniczenia występowania chorób fizjologicznych spowodowanych niedoborem wapnia. Zabieg te powtórzono cztery razy i zakończono stosowanie go na dwa tygodnia przed zbiorami. Nie było potrzeby stosowania grzybobójczych środków chemicznych jak również insektycydów, ponieważ ani stonka, ani mszyce nie wystąpiły.

Wykaz preparatów

cel

ter.zabiegu

preparat,nazw,dawka

zaprawianie nasion

moczenie nasion przez 2 godz.

Grevit 200SL/0,5%/

rozw.systemu korzeniowego

podlew.siedem dni po siewie

Goemer Goteo/0,1%/

podwyż.odpor. na warunki stresowe

dwa dni przed wysadzeniem rozsady

Chelat ZN/0,1%/

wzmocnienie odporności obronnej roślin

opryskiwanie roślin /10 dni po wysadzeniu

Asachi SL/0,1%/

-„-

10 dni póżniej

Tytanit 0,02%

poprawa zawiązywania owoców

w okresie zawiązywania pąków kwiatowych

Alkalin potasowo-krzemowy

3l/ha

 

-„-

10 dni póżniej

- „ -

 

Ograniczenie występowania chorób fizjologicznych spowodowanych niedoborem wapnia

Dolistnie w okresie rozwoju i dojrzewania owoców /4 razy co 5 dni/

Fruton 5l/ha

Podsumujmy, konieczne było:

 • przygotowanie bardzo wysokiej jakości podłoża do produkcji rozsady
 • bezwzględne zapewnienie optymalnych warunków od wysiewu nasion do pikowania siewek
 • zapewnienie dobrej jakości podłoża do wielodoniczek
 • bardzo dobre przygotowanie gleby (zapewnienie właściwego zmianowania)
 • zastosowanie stymulatorów i chelatów zamiast środków chemicznych .

Obserwacji dokonano tylko w jednym sezonie, w okresie od kwietnia do końca września 2008r. Pomidory uprawiane były na glebie kl. IIIb, średnio zasobnej w składniki pokarmowe. Nie stosowano nawożenia azotowego ani herbicydów. Chwasty usuwano poprzez pielenie mechaniczne i ręcznie. Gleba była wolna od chwastów trwałych, a pole otoczone uprawami zbożowymi Dobrze dobrano odmianę do warunków i przeznaczenia produkcji. Plon handlowy wyniósł 75 ton, pozostało nie zebrane około 10 ton. Owoce okazały się bardzo smaczne, o bardzo wysokim brif.

W tym sezonie rolnik, u którego przeprowadzano doświadczenie, zamierza kontynuować ten sam sposób produkcji.

Grzegorz Kucharczyk

MODR Oddział w Radomiu

Literatura :

1. Uprawa pomidorów polowych prof. Jan Rumpel

2. Artykuły o nawożeniu dolistnym dr inż. Bogdan Jarociński


 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.