Kategoria: Produkcja roślinna
Szkodniki: Skrzypionka zbożowa
Na plantacjach zbóż pojawia się wiele szkodników powodujących znaczne obniżenie plonu głównego. W ostatnich latach nasila się występowanie skrzypionek - chrząszczy z rodziny stonkowatych.
Najczęściej atakowany jest przez nie jęczmień i pszenica, ale szkodniki można też spotkać na kukurydzy i owsie. Najpierw pojawiają się owady dorosłe, które zimują w ściółce. Wiosną prowadzą żer uzupełniający na liściach zbóż i traw, ale nie ma to większego znaczenia gospodarczego. Największe szkody powodują larwy skrzypionki, które pojawiają się w fazie od początku do końca strzelania w źdźbło. Larwy są brunatno- żółte z czarną głową i ciałem pokrytym lepką masą, odżywiają się miękiszem, zdrapując go wzdłuż nerwów liści. Efektem żerowania larw są podłużne białe plamy wzdłuż nerwów liści. Szczególnie często atakowane są liść flagowy i podflagowy. Żerowanie larw na pszenicy ozimej może trwać do końca dojrzałości mlecznej. Straty ekonomiczne są wysokie, sięgają do 40 % plonu głównego.
Chemiczne zwalczanie należy rozpocząć, jeśli zostanie przekroczony próg szkodliwości, który wynosi:
Zboża jare 0,5 - 1larwy na źdźbło
Zboża ozime 1 - 1,5 larwy na źdźbło
Zalecane preparaty: Bi 58 Nowy 400 EC - 0,5 l/ha, Bulldock 025 EC -0,25 l/ha, Decis 2,5 EC - 0,25 l/ha, Fastac100 EC - 0,1 l/h, Karate Zeon 050CS- 0,1l/ha, Nurelle D 550 EC - 0,6 l/ha, Fury 100 EW - 0,1l/ha. Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu należy zapoznać się z etykietą - instrukcją stosowania środka ochrony roślin znajdującą się na opakowaniu.
Zygmunt Nasternak
PZD Grodzisk Maz.