Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Polskie pola w rękach młodych rolników - Krajowe Dni Pola 2022

Już w czerwcu na Pole Doświadczalnym MODR Oddział Poświętne zawitają mieszkańcy obszarów wiejskich, tym razem za sprawą Krajowych Dni Pola. Organizatorem tego najważniejszego święta dla rolników w 2022 roku jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Krajowe Dni Pola służą przede wszystkim pokazaniu wyników doświadczeń polowych, nowych technik i technologii uprawy, odmian roślin, prezentacji nowości technologicznych i dobrych praktyk z zakresu rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz dorobku hodowlanego w produkcji zwierzęcej.

***

Z informacji podanych przez Komisję Europejską zaledwie 6% wszystkich gospodarstw w Unii Europejskiej jest prowadzonych przez młodych rolników w wieku poniżej 35 lat. Z uwagi na to, Komisja Europejska podtrzymuje swoje priorytety związane z młodymi rolnikami i chce, aby Wspólna Polityka Rolna była mocno z nimi związana. Według analizy SWOT, którą przedstawiło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jedną z głównym przyczyn, które zniechęcającą osoby młode do pracy w rolnictwie i zakładania bądź przejmowania gospodarstw, jest problem z zakupem ziemi lub dzierżawą gruntu.

Dużą przeszkodą jest również ograniczony dostęp do wiedzy i innowacji, szczególnie w przypadku rolników o niskich dochodach, którzy mają w planach rozpoczęcie przedsięwzięcia o wysokiej wartości dodanej, np. przetwórstwo bądź produkcja ekologiczna. Zasadniczą przeszkodą jest nieprowadzenie rachunkowości przez większość gospodarstw rolnych, co przyczynia się do braku oceny korzyści ekonomicznych z wykorzystanej innowacji.

***

Aby uświadomić przyszłym i obecnym młodym rolnikom jak ważną rolę pełnią w sektorze rolnictwa oraz na jaką pomoc mogą liczyć, III dzień Krajowych Dni Pola w pełni dedykujemy właśnie im.

Co zaplanowaliśmy w "Dniu Młodego Rolnika” 13 czerwca 2022?

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na praktyczne lekcje, które będą odbywały się na Polu Doświadczanym ze znakomitymi specjalistami branżowymi. Pole należące do MODR Oddział Poświętne w Płońsku, stanowi obszar 26 ha a na nim:

- kolekcja odmian z ponad 20 gatunkami roślin uprawnych na ok. 1000 poletkach;

- doświadczenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego; propagowanie niechemicznych metod zwalczania agrofagów;

- poletko kwietne (rośliny miododajne);

- prezentacja systemów nawadniania upraw;

- namiot tematyczny „Rolnictwo ekologiczne, ochrona środowiska” – zlokalizowany przy poletka z ziemniakami, na którym zaprezentowane będą niechemiczne metody zwalczania szkodników;

- pokazy pobierania prób glebowych;

- prezentacja sposobów zastosowania dronów w rolnictwie;

- pokazy sprzętów rolniczych.

Tym, którzy nie będą mogli do nas przyjechać, umożliwimy udział w zajęciach w formule online. Ponadto młodzi rolnicy będą mieli możliwość zapoznania się z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2027, co stworzy szanse do korzystania z funduszy unijnych.

Stanowiska Instytutów badawczych

Na stoisku Instytutów Naukowo-Badawczych i Uczelni Wyższych pod hasłem „Nauka polska a innowacje w rolnictwie”, w ramach zadań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) umożliwimy transfer nauki do wiedzy praktycznej.

Będą tu stanowiska do prezentacji najnowszych osiągnięć nauki, w których Instytuty i Jednostki Naukowe zaprezentują swoje osiągnięcia dedykowane sektorowi rolnemu. Będzie także okazja do praktycznej prezentacji naukowych nowinek w formie pokazów, zaprezentowania działalności jednostek naukowo-badawczych, projektów zrealizowanych na potrzeby rolnictwa oraz konsultacji i dyskusji o planach na przyszłość.

Dla młodych rolników bezpośrednia współpraca ze środowiskiem naukowym, stanowi pomoc w pełnym i racjonalnym gospodarowaniu potencjałem produkcyjnym gleb oraz świadomym wykorzystaniem nowoczesnej technologii w produkcji rolnej.

W części wystawienniczo targowej proponujemy:

- prezentacje i degustacje zdrowej i bezpiecznej żywności;

- prezentacje dokonań rolnictwa ekologicznego na Mazowszu;

- promocję pszczelarstwa;

- tematyczne panele dyskusyjne z udziałem specjalistów branżowych i rolników;

- wystawę zwierząt hodowlanych (konie, bydło mleczne);

- wystawy ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej;

- prezentację dziedzictwa kulturowego i kulinarnego wsi mazowieckiej;

- pokazy praktycznych, warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych prowadzonych przez Koła Gospodyń Wiejskich: namiot „Koła Gospodyń Wiejskich”, namiot „Tradycja i rękodzieło”;

- kiermasze kwiatów, roślin ozdobnych, drzewek i krzewów owocowych;

- pokazy tłoczenia oleju;

- prezentację aplikacji e-DWIN;

- stoisko WODR-ów pod hasłem „Wieś – nasze wspólne dobro”- na którym odbywać się będzie indywidualne doradztwo fachowe specjalistów oraz prezentacja osiągnięć ODR-ów.

Serdecznie zapraszamy!

 

Natalia Kraśniewska – komisarz KDP

MODR Oddział Poświętne w Płońsku

natalia.kraśTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji nt. projektu można odnaleźć na stronie: www.edwin.gov.pl 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.