Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

XV Wiosna na polu i w ogrodzie za nami


Wiosenna impreza wystawienniczo-targowa „XV Wiosna na polu i w ogrodzie”, której organizatorem był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Siedlce, we współpracy z miastem Siedlce, już za nami. Pogoda dopisała, a wystawcy i zwiedzający – jak zwykle – nie zawiedli.

– Jako organizatorzy tej imprezy jesteśmy bardzo zadowoleni, bo zwiedzający licznie odwiedzali stoiska wystawców. A tych było ponad 60, z różnych branż - mówi Józef Jan Romańczuk, dyrektor MODR Oddział Siedlce. – Największym powodzeniem cieszyły się stoiska ogrodnicze, co nie dziwi, mamy przecież wiosnę i czas upiększania naszych ogrodów i działek. Z nie mniejszym zainteresowaniem spotkała się oferta gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych. Rolnicy mogli na miejscu skorzystać z doradztwa naszych fachowców. To gorący czas na wypełnianie wniosków o dopłaty bezpośrednie – dodaje gospodarz imprezy.

Nie zabrakło konkursów z nagrodami dla uczestników oraz występów lokalnych zespołów artystycznych. Przed publicznością wystąpiły m.in. zespoły: „Korniczanie” ze Starej Kornicy, „Wiśniewiacy” z Wiśniewa, „Złote Kłosy” z Wyczółk, „Zaliwianki” z Krzymosz, „Ale Babki” z Pruszyna i „Strzałki” ze Strzały. – Przychodzę na wiosenne targi od lat – mówi mieszkaniec Siedlec, który bierze udział w „XV Wiośnie na polu i w ogrodzie” wraz z wnukami.  - To taka rodzinna tradycja – zawsze biorę udział i w wiosennych, i w jesiennych targach. Mam upatrzone swoje stoiska i tych samych wystawców, którym ufam. Wszystkie drzewka owocowe, które mam na działce, pochodzą właśnie stąd – dodaje pan Jerzy. - A ja przychodzę głównie po to, by posłuchać wiejskich zespołów artystycznych – wtrąca pani Maria z pobliskiego osiedla.

Podczas „XV Wiosny na polu i w ogrodzie” doradcy MODR Oddział Siedlce przygotowali dla publiczności quiz z wiedzy ogrodniczej pod hasłem „Wiosna w ogrodzie” oraz wiedzy ekologicznej „Myśl logicznie żyj ekologicznie”.

Uczestnicy imprezy, którzy prawidłowo odpowiedzieli na pytania jury, otrzymali upominki ufundowane przez MODR Warszawa. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Centrum Informacji Turystycznej, przygotowane przez PTTK „Podlasie” oraz Nadbużańską Organizację Turystyczną.

Można było zaopatrzyć się w ciekawe foldery i przewodniki turystyczne po Mazowszu i Podlasiu. Podczas wiosennej edycji targów, wzorem lat ubiegłych, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wygłosił prelekcję na temat szkodliwości wypalania traw pod hasłem: „Stop pożarom traw”. - To bardzo ważny temat – podkreśla Józef Jan Romańczuk. – Wiosna to czas, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. I mimo corocznych apeli różnych służb i instytucji problem wciąż jest bardzo poważny. Takie imprezy, jak „Wiosna na polu i w ogrodzie”, są doskonałą okazją, by edukować społeczeństwo – podkreśla. - Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc to chęcią użyźniania gleby. To całkowicie błędne myślenie. Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, szkodliwych zmian w środowisku naturalnym i wszelkimi sposobami trzeba walczyć z tym procederem – przestrzega dyrektor MODR Oddział Siedlce.

W trakcie „XV Wiosny na polu i w ogrodzie” osoby, które oddały krew (w sumie udało się pozyskać tego dnia 22 litry krwi!) w ramach akcji „100 litrów na stulecie MODR”, mogły sobie wybrać sadzonki dębu lub świerku, przygotowane przez Nadleśnictwo Siedlce.

Dyrektor MODR Sławomir Piotrowski, który jako pierwszy oddał krew w ramach ogólnopolskiej akcji, w asyście zaproszonych gości posadził przy budynku MODR Oddział Siedlce drzewko dębu. Towarzyszyli mu w sadzeniu i symbolicznie obsypywali sadzonkę ziemią: posłowie na Sejm RP Krzysztof Tchórzewski i Maciej Górski, radni sejmiku wojewódzkiego Joanna Bala i Wojciech Kudelski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Anna Kaszuba, pierwszy zastępca dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Adam Zaremba, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Siedlce Agnieszka Hawrylewicz-Łuka, nadleśniczy Nadleśnictwa Siedlce Jerzy Osiak oraz kierownik administracyjny MODR Oddział Siedlce Henryk Bojar.

Drzewko nazwano „Sławomir”, na cześć dyrektora MODR Warszawa, który jest pomysłodawcą imprezy wystawienniczo-targowej „Wiosna na polu i w ogrodzie”. - Przypominamy, że w związku z jubileuszowym rokiem 100-lecia doradztwa rolniczego w Polsce, MRiRW, CDR oraz Ośrodki Doradztwa Rolniczego promują oddawanie krwi. Do końca roku można zgłaszać się do oddziałów terenowych Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub do punktów mobilnych na terenie całego kraju i na hasło „ODR” oddawać krew – apeluje Józef Jan Romańczuk. - Mamy nadzieję, że bogata oferta naszej wiosennej imprezy wystawienniczo-targowej spełniła oczekiwania naszych gości oraz zwiedzających i pozwoliła na rodzinne spędzenie czasu – dodaje gospodarz „XV Wiosny na polu i w ogrodzie”.

TEKST: Monika Mikołajczuk

Zdjęcia: Aneta Abramowicz - Oleszczuk oraz Sylwester Piwko

Fotorelacja:

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.