Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Konferencja przedsiębiorczych kobiet

Jubileuszowa konferencja „Kobieta Przedsiębiorcza w Unii Europejskiej” zainicjowana została przez Oddział Poświętne Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w roku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pomysłodawczyniami i realizatorkami dotychczasowych edycji Kobiety Przedsiębiorczej w UE były panie: Daniela Makowska i Danuta Arcipowska. Tegoroczne spotkanie przygotował Zespół Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki pod kierownictwem pani Danuty Bronowskiej.

 

X jubileuszowa konferencja „Kobieta Przedsiębiorcza w Unii Europejskiej” poświęcona była, podobnie jak poprzednie jej edycje, kobietom przedsiębiorczym, aktywnym zarówno w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym jak i na forum społecznym.

Po oficjalnym otwarciu, którego dokonali Andrzej Kamasa dyrektor MODR i Agata Sosińska zastępca dyrektora MODR, wystąpił zespół  artystyczny ,,Wiecznie Młodzi” z Płońska z repertuarem wokalno-muzycznym. Wstępem do części merytorycznej był wiersz Ralpha Waldo Emersona pt. „Co to jest sukces ?” w interpretacji pani Katarzyny Kołodziejskiej. Zacznijmy tę relację także od niego:

 

Co to jest sukces?

 

To śmiać się często i dużo,
zdobywać szacunek mądrych ludzi
i uczucia dzieci.
To zasługiwać na szczere uznanie
i znosić cierpliwie zdrady fałszywych przyjaciół.
To doceniać piękno
i znajdować w innych to, co najlepsze.
To pozostawić świat odrobinę lepszym,
czy to za sprawą zdrowego dziecka, ogrodowej grządki
czy lepszych warunków społecznych.
To wiedzieć, że dzięki twemu istnieniu, choć jeden człowiek
miał łatwiejsze życie.

 

Podejmując jakąkolwiek działalność wierzymy, że osiągniemy sukces. Szczególnie jest on pożądany w działalności gospodarczej, która nierozerwalnie łączy się z ryzykiem. Powoli zmieniają się normy kulturowe i nie ma przedsiębiorczości „męskiej” ani „kobiecej”. Kolejne pokolenie kobiet wykazuje dużą otwartość na zmiany i skłonność do ryzyka. Podobnie jak mężczyźni, kobiety cenią sobie takie cechy sprzyjające przedsiębiorczości jak pracowitość i cierpliwość oraz kreatywność i innowacyjność – wyznaczniki współczesnego podejścia do prowadzenia biznesu.

 

Kobiety są lepiej wykształcone niż mężczyźni i choć częściej wybierają kierunki nie - techniczne, ich wiedza o przedsiębiorczości powoli dorównuje wiedzy mężczyzn. Następują też stopniowo zmiany w modelu rodziny na rzecz partnerstwa. Dlatego też prowadzenie działalności gospodarczej przestało być domeną mężczyzn. Hasło przewodnie jubileuszowej konferencji to – ABC uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej, analiza własnych umiejętności i potencjału firmy.

 

Wykłady poprowadzili pracownicy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu:
-   Grzegorz Cetner – temat wykładu: Jak przygotować przedsięwzięcie? Badania rynkowe. Analiza własnych umiejętności i potencjału firmy”.
-    Oskar Wysocki – temat wykładu: ABC uruchamiania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Zarówno wykłady jak i przygotowane materiały konferencyjne były bardzo ciekawe i ciepło przyjęte przez ponad 150 uczestników spotkania. Kobiety myślą bardziej holistycznie i zależy im najbardziej na sukcesie firmy jako całości. Dlatego inwestują swój czas i zasoby, aby ich firma odniosła sukces – a własny sukces jest produktem ubocznym. Potwierdzeniem tej tezy są cztery przykłady przedsiębiorczych kobiet z Północnego Mazowsza, które osiągają sukcesy w swojej  działalności gospodarczej i społecznej. Są to: -    Beata Łempicka – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Żabi Raj” ze wsi Trzepowo, gm. Pokrzywnica, pow. pułtuski,
-    Jolanta Pawłowska – właścicielka Firmy ZIELEŃ ze wsi Pawłowo, gm. Baboszewo, pow. płoński,
-    Agata Herman -  sekretarz Stowarzyszenia Kobiet Gminy Załuski  z siedzibą
w Szczytnie, gm. Załuski, pow. płoński,
-    Zofia Leszczyńska – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Dworek nad Wkrą” ze wsi Brudnice, gm. Żuromin, pow. żuromiński.Uczestnicy konferencji wysłuchali w skupieniu, z dużym uznaniem i nagrodzili brawami profesjonalne prezentacje fascynujących pań.

 

Część merytoryczną zakończono rozstrzygnięciem konkursu pt. „ABC działalności gospodarczej”. Główną nagrodą był weekend w Żabim Raju - ufundowany przez Beatę Łempicką - właścicielkę prezentowanego gospodarstwa agroturystycznego. Ponadto wręczono 45 nagród książkowych ufundowanych przez MODR Oddział Poświętne i Lokalną Grupę Działania - Przyjazne Mazowsze z Płońska.Konferencję wzbogaciły stoiska lokalnych wytwórców z produktami tradycyjnymi i rękodziełem ludowym związanym z tradycją Świąt Wielkanocnych.

 

Na stoisku przygotowanym przez Oddział Poświętne można było zakupić wydawnictwa merytoryczne MODR, a stoisko LGD - Przyjazne Mazowsze prezentowało przykłady projektów zrealizowanych przy udziale środków unijnych.

 

Efektem konferencji było:
-    przekazanie kompendium wiedzy na temat tworzenia i prowadzenia małych firm przez mieszkańców obszarów wiejskich
-    zaprezentowanie dobrych praktyk z zakresu działalności gospodarczej
i społecznej kobiet z naszego terenu  
-    promocja dziedzictwa kulturowego mazowieckiej wsi.Honorowy patronat nad jubileuszową edycją Kobiety Przedsiębiorczej w UE objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik.

 

Tekst: Danuta Bronowska i Małgorzata Najechalska
Zdjęcia:  Bożena Chądzyńska  

  

OPR. WA

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Sławomir Piotrowski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Tomasz Skorupski
  Zastępca Dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Krzysztof Szumski

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Jarosław Grabowski

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Józef Jan Romańczuk

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2023 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.