O żywieniu w Płocku
Szósta konferencja z cyklu „Żywność – produkt tradycyjny, regionalny i lokalny” na temat: „Produkt tradycyjny wysokiej jakości – skracanie łańcucha dostaw żywności z gospodarstwa do konsumenta” odbyła się 8 października br. w Płockim Oddziale Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Skierowana była do rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z terenu powiatu gostynińskiego, płockiego i sierpeckiego.
Organizatorem konferencji był Mazowiecki Ośrodek Doradztw Rolniczego przy wsparciu Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Główny temat dotyczył procesu wędzenia i jego wpływu na jakość produktu końcowego jako ważnego czynnika w wytwarzaniu produktów tradycyjnych, lokalnych i regionalnych. Prof. dr. hab. Andrzej Pisula z SGGW przedstawił uczestnikom metody wędzenia i przykłady rozwiązań konstrukcyjnych tradycyjnych wędzarni w zakładach małej zdolności produkcyjnej. Zwrócił uwagę na dobór surowca wytwarzającego dym oraz rolę i właściwości dymu wędzarniczego w procesie wędzenia. Przypomniał również wymagania higieniczno-sanitarne w produkcji pierwotnej i przetwórstwie produktów tradycyjnych. Ocenę ryzyka występowania węglowodorów aromatycznych w żywności pochodzenia zwierzęcego poddanej procesowi wędzenia oraz przepisy dotyczące najwyższych dopuszczalnych poziomów WWA w środkach spożywczych omówił lek. wet. Jacek Gruszczyński z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Płocku. Przedstawił również wymagania weterynaryjne przy zakładaniu działalności gospodarczej w ramach MLO i sprzedaży bezpośredniej.
W programie konferencji nie zabrakło prezentacji przykładów dobrych praktyk funkcjonujących na obszarach wiejskich regionu płockiego. Ewa Smuk Stratenwerth podzieliła się doświadczeniami dotyczącymi uruchomiania działalności gospodarczej w ramach MLO przy wykorzystaniu środków finansowych pochodzących z UE. W 2009 roku państwo Stratenwerth złożyli wniosek do ARiMR w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” na przebudowę budynku gospodarczego i zakup urządzeń do produkcji sera. W 2011 roku została uruchomiona mini-serownia, która produkuje rocznie 1,8 t sera (kozie, krowie i mieszane) metodą szwajcarską. W gospodarstwie funkcjonuje biopiekarnia, w której wypieka się tygodniowo 1500 bochenków pełnoziarnistego z maki razowej. Produkty można kupić bezpośrednio w gospodarstwie, na Biobazarze w Warszawie oraz w sklepach z żywnością ekologiczną.
Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się także z ofertą szkoleniową skierowaną do osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie na stoisku informacyjny FAPA.
Barbara Snopek – Oddział Płock
Zdjęcia: Lucyna Kornas-Frankie, Barbara Snopek
OPR. WA