Poświętne nie tylko dla rolników
Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Oddział Poświętne w Płońsku poprzez wrześniową, plenerową imprezę, pielęgnuje szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe mazowieckiej wsi. X Jesienny jarmark „od pola do stołu”, który w tym roku odbył się 20 września - to także muzyczna rozrywka i możliwość zakupu zdrowej żywności.
Program jarmarku obfitował w wiele wydarzeń. Jednym z nich był VI Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych, w którym wzięło udział 13 zespołów, 8 w kategorii muzyczno-wokalnej i 5 w kategorii muzyczno-tanecznej. Jako laureat z 2014 roku, gościnnie wystąpił Klub Seniora „Zielenianki” z Zielonej. Zespoły oceniało siedmio osobowe jury, któremu przewodniczyła Izabella Bednarczyk, zastępca dyrektora Instytutu Kultury w Warszawie. Występy artystyczne skupiły przy scenie wielu widzów, którzy z zaciekawieniem oglądali dawne tańce, i przysłuchiwali się znanym, ludowym melodiom.
Laureatom VI Przeglądu Ludowych Zespołów Artystycznych uroczyście wręczono nagrody ufundowane przez: Bank Spółdzielczy w Płońsku - czek pieniężny, Bank BGŻ BNP PARIBAS- aparat fotograficzny, Firmę PAWROL z Baboszewa - aparat fotograficzny, Urząd Gminy Płońsk - mikrofon, Vistula Bank Spółdzielczy – mikrofon oraz Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych – gadżety za udział. Ponadto wszystkie zespoły otrzymały dyplomy i gadżety ufundowane przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie.
Podczas trwania X Jesiennego Jarmarku ,,od pola do stołu” odbyła się degustacja produktów tradycyjnych zgromadzonych na wiejskim stole w dworku „Sienkiewiczówka”. Produkty tradycyjne pochodzące z gospodarstw rolnych są wytworzone z naturalnych surowców bez dodatku konserwantów i ulepszaczy.
Ważnym punktem plenerowej imprezy było seminarium połączone z degustacją na temat: „Jak przy pomocy jogurtów i kefirów naturalnych odbudować mikroflorę jelit i wzmocnić odporność organizmu”. Prowadził je dr nauk medycznych Leszek Marek Krześniak. Uczestnicy seminarium po wysłuchaniu wykładu, mieli możliwość zakupu zestawów zakwasków do mleka, niezbędnych do wytwarzania domowymi sposobami zdrowych, probiotycznych jogurtów i kefirów.
Uczestnikami jarmarku byli rolnicy i mieszkańcy Mazowsza, którzy mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi formami przedsiębiorczości wiejskiej, porozmawiać z producentami lub wytwórcami, wymienić poglądy czy doświadczenia. Nie zawiedli także mieszkańcy Płońska. W tym roku naszą imprezę odwiedziła także 20-osobowa delegacja producentów z Chin, którym towarzyszyli przedstawiciele ambasady chińskiej.
Impreza stwarzała możliwość bezpośredniej rozmowy z doradcami Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Oddziału Poświętne w Płońsku, pracownikami rejonowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pracownikami Agencji Rynku Rolnego Oddziału Terenowego w Warszawie oraz pracownikami wielu banków działających w otoczeniu rolnictwa, które zachęcały do odwiedzania swoich stoisk informacyjno-promocyjnych. Liczne stoiska wystawienniczezachęcały do zakupów tradycyjnych wyrobów, takich jak pieczywo, wędliny, miody, sery czy nalewki. Nie brakowało ciekawych przykładów rękodzieła i sztuki ludowej, a także bogatej oferty kwiatów, drzew, krzewów owocowych i ozdobnych. W tegorocznej imprezie swoje wyroby oferowało 65 wystawców.
1.Część oficjalna
2. Część oficjalna
3. seminarium.
4. seminarium.
5. VI Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych.
6. VI Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych.
7. widownia
Tekst:
Danuta Bronowska, MODR Oddział Poświętne w Płońsku