Skip to main content
MODR Warszawa:  ul. Czereśniowa 98, 02-456 Warszawa  | ikona 22 571 61 00 

Za nami XVII DZIEŃ KUKURYDZY I BURAKA

Na terenie działania MODR Oddział Poświętne w Płońsku 17 września odbył się XVII Dzień Kukurydzy i Buraka.

Gości imprezy przywitał Andrzej Kamasa –dyrektor MODR. Imprezę rozpoczęła konferencja a pierwszy wykład dotyczył integrowanej ochrony buraka cukrowego i kukurydzy przed chwastami. Wygłosił go Adam Paradowski z Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu. Wykładowca w części poświęconej ochronie buraka omówił herbicydy doglebowe i nalistne. Podkreślił, że przy zabiegach doglebowych, największe ryzyko uprawy polega na odpowiednim doborze herbicydów. Brak możliwości rozpoznania gatunków chwastów przed ich wschodami, to najtrudniejszy element w ochronie buraka w tym terminie. Trzeba jak najdokładniej określić skład gatunkowy spodziewanego zachwaszczenia. W tym celu należy rozłożyć na polu przezroczystą folię i w narożnikach przysypać glebą albo obłożyć kamieniami aby nie porwał jej wiatr. Pod folią jest cieplej i zwiększa się wilgotność. Wpływa to na przyspieszenie wschodów chwastów i tym samym pozwala to oznaczyć je jeszcze przed wykonaniem zabiegu zwalczającego chwasty i dokonać odpowiedniego doboru herbicydu.

Wykładowca zaprezentował aktualny program zwalczania chwastów w kukurydzy. Zabiegi odchwaszczania plantacji kukurydzy podzielił na wykonywane przedwschodowo i powschodowo. Zabiegi powschodowe dzielą się na terminy obejmujące fazę kukurydzy od jednego do dziewięciu liści. W zależności od intensywności zachwaszczenia można stosować preparaty jedno-, dwu- lub trzyskładnikowe. Innym rozwiązaniem zdobywającym popularność jest stosowanie herbicydów w dawkach dzielonych obejmujących na ogół dwa zabiegi: doglebowy i nalistny lub dwa razy nalistny.

Kolejny wykładowca dr Henryk Ławiński z firmy Pfeifer & Langen Polska S.A. omówił właściwe techniki zbioru i przechowywania buraków cukrowych.

Producenci kukurydzy i buraka otrzymali materiały konferencyjne opracowane przez wykładowców oraz specjalistów MODR (charakterystyki odmian buraka cukrowego i kukurydzy).

Na polu doświadczalnym odbyły się pokazy pracy nowoczesnych maszyn rolniczych. Pierwszy pokaz to zbiór buraków cukrowych kombajnem Grimme Maxtron 620. Następnie pracownicy Pfeifer&Langen Glinojeck S.A. pokazali prawidłowe formowanie pryzmy oraz sprawdzali razem z publicznością jakość wyoranych buraków. Odbyły się także pokazy pracy maszyn nowej generacji:

-          uprawa pasowa gleby – technologia Stripp-Till,

-          uprawa pożniwna – agregaty uprawowe,

-          orka siewna plus wałowanie

Kolejnym punktem programu XVII DKiB było zademonstrowanie pracy wiatrakowca służącego do biologicznej walki z omacnicą prosowianką - najpoważniejszym szkodnikiem kukurydzy, który rozwija się bardzo szybko w naszym klimacie przy sukcesywnie wzrastającej ilości uprawy tej rośliny. Omacnica prosowianka (motyl) powoduje osłabienie roślin przez uszkodzenia wiązek przewodzących (wyłamywanie roślin), co z kolei wpływa niekorzystnie na jakość nasion, a tym samym zwiększa ryzyko porażenia chorobami grzybowymi i tworzenie mikotoksyn. Ograniczanie populacji omacnicy nie musi się odbywać jedynie przy użyciu insektycydu. Można do tego wykorzystać innego owada, który na omacnicy pasożytuje. Jest nim kruszynek, drobna błonkówką z rodzaju Trichogramma, której larwy rozwijają się w jajach wielu motyli. Kruszynek zrzucany jest na plantację kukurydzy za pomocą niewielkiego statku powietrznego zwanego wiatrakowcem. Taka oferta walki biologicznej przeznaczona jest dla większych producentów, daje możliwości relatywnie taniego i bardzo efektywnego sposobu rozprowadzania pasożyta po polu kukurydzy.

Szczegóły aplikacji kruszynka za pomocą wiatrakowca Zen 1 przedstawił mgr inż. Andrzej Wilczański z firmy RAPS ze Sztumu. Wiatrakowiec używany w celach rolniczych wyposażony jest w dwa dozowniki do aplikacji kruszynka (każdy o poj. 2,5 l) umieszczone na końcach podczepionych belek. Zabieg wykonywany jest na wysokości 5 m nad roślinami przy prędkości przelotowej do 100 km/h. W czasie jednego lotu trwającego około 40 - 60 minut, kruszynek aplikowany jest na obszarze prawie 80 ha.

Nie mniej interesująca była kolekcja odmian kukurydzy i buraka cukrowego. Na polu doświadczalnym 14 firm hodowlanych zaprezentowało 75 odmian kukurydzy, oraz 4 hodowle buraka cukrowego pokazały 16 swoich odmian. Rolnicy poznali także różne technologie nawożenia, stosowania aktywatora, fungicydów, herbicydów i dokarmiania dolistnego w uprawach kukurydzy i buraka cukrowego.

Tradycyjnie pracownicy Oddziału Poświętne MODR przygotowali stoiska z materiałami informacyjnymi i udzielali zainteresowanym fachowych porad. Informacjami służyli również przedstawiciele ARiMR, banków oraz firm pracujących na rzecz rolnictwa i jego otoczenia. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa tegorocznego ziarna zbóż i snopków różnych odmian oraz bulw ziemniaka zebranych z pola doświadczalnego w Poświętnem. Zwiedzający interesowali się charakterystykami eksponowanych odmian. Była to z pewnością wyjątkowa lekcja na polu doświadczalnym pozwalająca porównać i ocenić różne odmiany kukurydzy, uprawiane w tych samych warunkach glebowych i o tej samej technologii, i jednocześnie ciekawa konfrontacja świata nauki z praktyką. Z myślą o rolnikach firmy zaprezentowały nowe środki do produkcji roślinnej.

Podczas trwania imprezy przeprowadzono wśród rolników konkurs wiedzy na temat uprawy buraka i kukurydzy w formie pytań testowych. Zwycięzcy otrzymali nagrody, których sponsorami były następujące firmy: Bayer, Caldena, DuPont, Luvena, Pfeifer&Langen Cukrownia Glinojeck, Osadkowski Syngenta. Dla uczestników imprezy przygotowano także poczęstunek.


1. Andrzej Kamasa - dyrektor MODR i Łukasz Lewandowski -dyrektor Oddziału Poświętne podczas otwarcia DKiB
2. słuchacze konferencji
3. sluchacze  konferencji
4. wykładowca Adam Paradowski IOR PIB- Poznań
5. wykładowca  dr Henryk Ławińki
6. słuchacze wykładu
7. droga na pole doświadczalne
8. kombajn  Grimme do zbioru buraka
9. pokaz zbioru buraka cukrowego
10. rolnicy ogładający wystawę zbóż i ziemników z pola dośw
11. sprawdzanie jakości korzeni wyoranych buraków
12. uprawa pasowa gleby technologia Stripp - Till
13. wiatrakowiec Zen 1

 

Tekst:

Monika Górzyńska

Janusz Sychowicz

 

Zdjęcia:

Bożena Chądzyńska

 

MODR Oddział Poświetne w Płońsku

     

 

 

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego

  Dyrektor MODR Warszawa: Łukasz Lewandowski
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Anna Kempińska
  Zastępca dyrektora MODR Warszawa: Adam Tarkowski

  ul. Czereśniowa 98, 02-456
  tel. 22 571 61 00 | fax. 22 571 61 01
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Bielice

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Ćwikliński

  Bielice 19, 96-500 Sochaczew 
  tel. 46 862 00 40 | fax.46 862 00 52
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Ostrołęka

  Dyrektor Oddziału: Bogdan Bagiński

  ul. Targowa 4, 07-410 Ostrołęka,
  tel. 29 760 03 69 - fax. 29 769 49 53
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Płock

  Dyrektor Oddziału: Wojciech Banaszczak

  ul. Zglenickiego 42 D, 09-411 Biała
  tel./fax: 24 269 77 00
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

 • MODR Warszawa Oddział Poświętne w Płońsku

  Dyrektor Oddziału: Agata Sosińska-Osiecka

  ul. H Sienkiewicza 11, 09-100 Płońsk
  tel: 23 663 07 00, fax: 23 662 99 50
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek: 700 - 1500

 • MODR Warszawa oddział Radom

  Dyrektor Oddziału: Marcin Kaca

  ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom,
  tel./fax 48 365 02 06 wew. 104
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 730 - 1530

 • MODR Warszawa Oddział Siedlce

  Dyrektor Oddziału: Dariusz Ślęczkowski

  ul. Kazimierzowska 21, 08-110 Siedlce
  tel. 25 640 09 11, fax. 25 640 09 12
  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Godziny urzędowania: poniedziałek - piątek, 700 - 1500

Copyright 2011 - 2024 MODR | Przeglądając stronę, akceptujesz naszą politykę prywatności.